metro.cz

Typů košů či laviček je v Praze moc, změna ale přijde, říká šéfka kanceláře

  14:37
Praha hledá nový mobiliář - zastávky, koše nebo lavičky. Institut plánování a rozvoje zpracoval analýzu, kterou předal radě. „Praha zaostává za evropskými městy. Problémem je příliš designů, kvalita, ale třeba i způsob rozmisťování,“ říká šéfka kanceláře veřejného prostoru institutu Pavla Melková.
Šéfka kanceláře veřejného prostoru Institutu plánování a rozvoje Pavla Melková. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kdysi nám přišla fotka z I. P. Pavlova, na které čtenář najednou vyfotil pět různých košů...
Problémem je současný stav a my jsme teď identifikovali příčiny. Praha nemá jednoho správce, to je důvod toho, co vidíte na I. P. Pavlova. Některé koše patří Technické správě komunikací, jiné dopravnímu podniku nebo městské části, v památkové rezervaci do toho vstupují památkáři. Problém je i způsob umisťování, nejen kdo, ale i kam je dává. Jen v památkové rezervaci je 44 typů košů. To, že chybí koncepce, není problém jen košů, ale třeba i laviček a dalšího zařízení.

Jak se to dá vyřešit?
Inspirovali jsme se v zahraničních městech, jako je Oslo, Kodaň, švýcarská města, kde je vysoká kvalita městského prostoru. I tam začínali od zpracování analýzy. Další krok má být snížení počtu správců a měla by se také udělat koncepce rozmisťování. Teď bude následovat designová soutěž na mobiliář, vznikne katalog... Je to ale dlouhodobý proces, výsledky se začnou objevovat postupně.

Jak bude vypadat soutěž?
Rada zatím odsouhlasila jen přípravu soutěže, její přesnou podobu teď začneme připravovat. Už je jasné, že město vypíše dvě soutěže: jedna bude na tramvajové zastávky a druhá na koš, lavičku a stojan na kola.

Není na soutěž brzo? Smlouva s JC Decaux, současným dodavatelem mobiliáře, skončí až za několik let.
Soutěž přinese jen designovou podobu. Není to o tom, že Praha by všechno hned vyhodila. Začne výměna těch nejhorších věcí, ty z katalogu budou v první fázi sloužit tam, kde mobiliář chybí. Chceme oddělit odbornou stránku od smluv a majetkoprávních otázek. Chceme vybrat to nejlepší a kdo to potom dodá, je věc jiná. Když bude mít Praha svůj katalog designu mobiliáře, nebude závislá na jednom výrobci, který městu dodává svůj design.

Vybírat mají i Pražané?
Budeme se snažit, aby ze soutěže vzešly prototypy, které budou Pražanům prezentované.

Co všechno bude v katalogu, co všechno Praha chce a potřebuje?
Kromě výše jmenovaného budeme chtít do budoucna i další věci - všechny drobné prvky na veřejných prostranstvích, může to být zábradlí, patníky, bezpečnostní prvky, informační systém a podobně. Nechci předbíhat, je to pilotní projekt a je v začátcích.

Co budete preferovat, kvalitu, nebo cenu?
Kvalitu za málo peněz. Primárně je nutné rozhodovat podle kvality, ale určitě bude i nějaký cenový limit. Nechceme exkluzivní výrobky, ale solidní kvalitu. Krásnou jednoduchou věc, co něco vydrží. Uvažujeme i o tom, že bude více typů košů či laviček, jeden pro centrum, druhý jednodušší pro periferii.

Do budoucna bude všude stejný mobiliář?
Nechceme zavádět unifikovaný design pro všechna místa metropole. Tohle bude zařízení do běžných ulic, běžných situací. Pokud vznikne nové koncepční architektonické řešení určitého celkového prostoru, bude mít třeba také svůj vlastní navržený mobiliář.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek