metro.cz

Pražské labutě hnízdí v centru. Na Smetanově nábřeží mají pět vajec

  15:36
Hnízdící vodní ptáci v centru metropole přestávají být výjimkou. Stále více si zvykají na soužití s lidmi, a tak klidně občas vymění poklidnou atmosféru rybníků obklopených rákosím za rušnější lokality u ­Vltavy.
Labutím se daří | foto: Gabriela UhrováMetro.cz

„Labuť už je dnes natolik praktická, že vyhnízdí téměř kdekoliv, kde jsou k­ tomu trochu podmínky,“ řekl deníku Metro ornitolog Petr Suvorov, podle kterého labutě často jednají proti své divoké přirozenosti.

Labutě krmte zeleninou

žádné zbytky chleba, rohlíky, či dokonce zbytky od oběda. Labutím nejvíce prospívá krájená zelenina. Pro vodní ptáky je zelenina daleko vhodnější, protože neobsahuje látky, které by je dráždily. Podle odborníků jim lidé neustálým krmením pečivem zamotali hlavy natolik, že jim chutná daleko víc, ačkoliv jim neprospívá.

„Zvykly si na přítomnost lidí, kteří je často krmí všemožnými zbytky,“ dodal Suvorov.

Přirozeným hnízdištěm pro labutě bývají rybníky s ­čistou vodou a rákosím. Modřanské bažiny, Počernický rybník, mokřady Na Slatinách či Hostivické rybníky jim v tuto roční dobu nabízejí ideální podmínky.

Kdo by si ale chtěl pochutnat na labutích vejcích či masu, se zlou by se potázal. Ptáci jsou totiž podle zákona o ochraně přírody jako jediná živočišná skupina chráněni jako jedinci. Šlo by tedy o porušení zákona.

Centrum metropole se stává útočištěm vodních ptáků zejména v letních měsících. Na hladině Vltavy se kromě obrovských hejn labutí prohánějí také kachny či potápky.

Labutě ale svým počtem dominují, a tak je v blízkosti Kampy či Železničního mostu lze vidět ve stovkách. Jejich krmení však nelze nikomu zakazovat, a tak tento počet může podle odborníků ještě vzrůstat.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek