metro.cz

Nákupní centra před holuby střeží dravci, u soch se neosvědčili

  11:49
Někdo má řešení, jiný zase výmluvy. Tak by se mohla jevit situace kolem všudypřítomných holubů v hlavním městě. Trpělivost dochází Pražanům nejen při návštěvě holubím trusem pokryté stanice metra Střížkov, o které jsme čtenáře informovali před měsícem, ale také v ulicích metropole, kde se to jimi jen hemží.

Další 2 fotografie v galerii
Stanice Střížkov čelí náporu holubů každý den. | foto: Michael FoxMetro.cz

„Výkaly holubů přenášejí mnoho nemocí. Lidé si už raději ani nesedají na lavičky,“ stěžuje si čtenář deníku Metro Michael Fox, kterého trápí holubi nejen na náměstích v ­centru, ale také u stanic metra Chodov či Opatov. „Žijeme v jednadvacátém století, ale musíme chodit v exkrementech,“ přisazuje si čtenářka Denisa Hodermarská.

Kdo si, zdá se, umí s holuby poradit levou zadní, jsou nákupní centra, i když podobně jako venkovní stanice metra či historické budovy v centru musejí čelit jejich velkému náporu. Šalamounsky na ně jdou v Centru Chodov, kde využívají k plašení holubů maket dravých ptáků.

„Samozřejmě provádíme také pravidelný úklid a využíváme speciální firmu, která holuby odchytává,“ říká Marcela Hrdličková, ředitelka Centra Chodov. O krok dál tato opatření posunuli v Centru Černý Most, kde odhání holuby podobně jako na Letišti Václava Havla. „Nadměrnému výskytu holubů u nás brání několik dravců, kteří hnízdí nedaleko,“ popisuje manažer centra Tomáš Urbanovský. V­ nákupním centru Arkády na Pankráci zase používají průhledný tmel, který je účinně odpuzuje.

Šedí opeřenci hned tak nezmizí

Podle magistrátu se v Praze dbá hlavně na prevenci a­ ochranu historických budov. Zde se užívá pásů s hroty, které zabraňují dosedání holubů na parapety, ale i sítí či lankových systémů, jaké jsou třeba na střeše haly Masarykova nádraží. Hroty a sítě chrání Karlův most nebo Staroměstskou radnici. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana lze využít i speciální nátěry, které omezí destrukční vliv holubího trusu na fasády. Ty ale nejde používat na sochy a památky, a tak holuby při jejich řádění nic nezastaví.

„Neosvědčilo se použití dravců ani umisťování jejich siluet na skleněné plochy v­ centru města,“ vysvětluje deníku Metro Hofman. Městu tak nezbývá než neustále likvidovat jak trus, tak mrtvé ptáky či holubí vejce. Šedí opeřenci nejspíš z­ hlavního města hned tak nezmizí.

Jejich odchyt si totiž v ­případě soukromých pozemků musí zajistit majitel sám. „Tyto práce dělají jen speciální asanační a deratizační firmy,“ dodává Hofman.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek