metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Tlačítko pro invalidy
Větší foto
Tlačítko pro invalidy | foto: Metro.cz

Tlačítka dráždí cestující i řidiče

7. prosince 2018  13:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Knoflíky v MHD lidé mačkají nesprávně. Šoféři pak řeší nejen špatná zazvonění.

Řidič MHD tvrdej chleba má. Alespoň podle šoféra Romana, který denně brázdí ulice Klánovic v autobusu číslo 212. Ten si před pár dny se zájmem přečetl článek v deníku Metro o tom, jaké zlozvyky mají cestující při mačkání knoflíků v tramvajích, metru i autobusech. Podle něj má téma ještě další rozměr, a to fakt, že řidič má jen jedny nervy. „Tlačítko si může čas od času splést každý. Proto se není důvod zlobit. Potíž je ale s některými lidmi, kteří z nepozornosti a opakovaně mačkají knoflíky, které jsou určené cestujícím s omezenou schopností pohybu. Když se pak ještě s vámi hádají, je to nepříjemné,“ říká řidič Roman.

Metro oslovilo čtenáře na svém Facebooku, aby zjistilo, zda mají s mačkáním špatných tlačítek v MHD zkušenost. Většině se něco podobného v minulosti skutečně stalo. Například podle čtenáře Martina Zaucha je ale vždy na řidiči, aby si ohlídal, zda má v autobusu kočárek či invalidu. Pokud mu někdo špatně zazvoní, nemůže to mít pak cestujícímu za zlé. „Jsme jenom lidi. I řidič je jen člověk,“ píše Zaucha.

Podle Romana si ale špatným mačkáním cestující škodí spíš sobě navzájem než řidičům. „Moje doba jízdy není příliš dlouhá, takže to není tak složité jako u jiných autobusů. Pokud však nevypnu motor, což po každém kolečku opravdu dělat nemusím, svítí mi kontrolka symbolizující například pána s holí po celou dobu. Pokud by tedy chtěl později někdo částečně invalidní skutečně vystupovat, nemá to řidič jak poznat,“ vysvětluje řidič.

Podobná nedorozumění s tlačítky v minulosti nastávala také na polookružní lince 194, která projíždí centrem metropole, či v přeplněných busech na Jižní spojce. Podle řady čtenářů deníku Metro je však řešení jen jedno. Vzájemná úcta mezi řidiči a cestujícími.

Trable s knoflíky. Všední úkon v MHD umí potrápit

  • Mnoho cestujících stále nemá ani po letech ježdění metrem, autobusy či tramvajemi jasno, kdy a za jakých okolností knoflíky u dveří zmáčknout.
  • Pavel Svoboda: Stalo se mi, že lidé mačkali tlačítko znamení řidiči u zastávky, která není na znamení. Řidič ihned zastavil a začal po lidech řvát, co kdo potřebuje, že na něj zvoní.
  • Bohumila Tušková: Zmáčknout jiné tlačítko? To se mi ještě nestalo a doufám, že ani nestane.
  • Michal Trávníček: Ve vlaku jsem místo tlačítka na znamení omylem zatáhl za brzdu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám