metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„To airport?“ Dopravní podnik učí řidiče jazyky

14. srpna 2018  5:59 Filip Jaroševský Metro.cz
Autobusáci nerozumějí cestujícím. V příštím roce jim má pomoci kurz.

„Are you going to the airport?“ Tato věta v anglickém jazyce zní z úst zahraničních cestujících, nastupujících do autobusu číslo 119 směřujícího na Letiště Václava Havla, několikrát denně. Problém je však podle čtenářů deníku Metro v tom, že řada řidičů nerozumí, na co se jich turisté vlastně ptají.

„Někteří třeba rozumějí, ale neumí odpovědět jinak než pokývnutím hlavy. Jiní dotazy v cizím jazyce obvykle zmateně ignorují,“ popsala deníku Metro každodenní situaci čtenářka Martina, která linku využívá pro cestu z Nádraží Veleslavín na Novou Šárku.

Jazykových rezerv svých řidičů si je vědom také dopravní podnik. Ten se je rozhodl řešit tím, že řidiče autobusových linek s velkým výskytem zahraničních klientů proškolí v angličtině. Podle mluvčí dopravce Anety Řehkové má zkrácený kurz pomoci ke zvýšení standardu poskytovaných služeb a zároveň splnit dopravcem nastavená kritéria koncepce jazykového vzdělávání. Účast v kurzech je však podle Řehkové pro řidiče zcela dobrovolná.

„Kurz je pro řidiče, kteří budou na tyto linky obsazováni a mají zájem se v anglické konverzaci zdokonalovat,“ vysvětluje Řehková. Kurzů, které podnik pořádal dříve, se podle ní účastnili hlavně ti zaměstnanci, u nichž je znalost cizího jazyka pro vykonávání profese nutností. „Například přepravní kontroloři,“ doplňuje Řehková.

O tom, že mají řidiči o jazykové kurzy zájem, se dopravní podnik nedávno přesvědčil také dobrovolnou anketou mezi řidiči z garáže na Praze 6 – Řepy. Z ní vyplynulo sto padesát zájemců a dopravce aktuálně prověřuje jejich současnou jazykovou úroveň.

Komentáře

Hlavní zprávy

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám