metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

To je jen moje místo, ostatním hrozí odtažení. Pokud máte peníze, zaparkujete vždy

  15:56
Stačí mít desítky tisíc korun a parkovací místo je jen vaše. Technická správa komunikací nyní registruje v ulicích Prahy už 700 takových míst.

Dvanáct tisíc korun ročně zaplatí podnikatel za to, aby mohl své auto parkovat ve zpoplatněných modrých zónách, které jsou v centru prakticky všude. Volné místo však jisté nemá, musí čekat, když zrovna někdo odjíždí. Existuje také další varianta. Je čtyřikrát dražší, ovšem financování si firmy mohou odepsat z daní a parkovací místo pro auto je jenom jejich.

Jiným řidičům hrozí odtah

"Evidujeme v současné době přibližně sedm stovek těchto parkovacích míst," uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací. Jiným řidičům odsud hrozí odtah, podobně jako u míst vyhrazených pro auta invalidů. "V Praze 5 mají firmy zaplacených šestnáct takových míst. Jde o pozůstatky minulosti, počet není v posledních deseti letech rozšiřován, i proto, že kvůli němu ubývá možnost využití silnice pro jiné řidiče," uvedla pro deník Metro mluvčí radnice Ivona Kratochvílová.

Nová místa od té doby v Praze 5 přece jen vznikají, tři jsou před jedním z obchodů v Radlické ulici. "Jako páteřní komunikace však nespadá po nás, ale pod magistrát," vysvětluje Kratochvílová. Věc pak řeší Technická správa komunikací. Její mluvčí Barbora Lišková uvedla, že parkovací místo je ošetřeno nájemní smlouvou a padá do speciálního režimu. "Při schválení je smlouva hotová do dvou týdnů," řekla.

Cena pronájmu

Kolik stojí parkovací místo na ulici jen pro vaši firmu, odkud ostatním hrozí odtažení

  • Cena pronájmu pro Technickou správu komunikací je 3125 korun + DPH za rok za jedno parkovací stání o rozměru 2,5 krát 5 metrů čtverečních, celkem 12,5 metru.
  • K této ceně započítává příslušná městská část místní poplatek, obvykle jde o 10 korun za metr čtvereční za den, při obvyklé velikosti jednoho parkovacího stání je to 45 625 korun za rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy