metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

To je jen moje místo, ostatním hrozí odtažení. Pokud máte peníze, zaparkujete vždy

  15:56
Stačí mít desítky tisíc korun a parkovací místo je jen vaše. Technická správa komunikací nyní registruje v ulicích Prahy už 700 takových míst.

Dvanáct tisíc korun ročně zaplatí podnikatel za to, aby mohl své auto parkovat ve zpoplatněných modrých zónách, které jsou v centru prakticky všude. Volné místo však jisté nemá, musí čekat, když zrovna někdo odjíždí. Existuje také další varianta. Je čtyřikrát dražší, ovšem financování si firmy mohou odepsat z daní a parkovací místo pro auto je jenom jejich.

Jiným řidičům hrozí odtah

"Evidujeme v současné době přibližně sedm stovek těchto parkovacích míst," uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací. Jiným řidičům odsud hrozí odtah, podobně jako u míst vyhrazených pro auta invalidů. "V Praze 5 mají firmy zaplacených šestnáct takových míst. Jde o pozůstatky minulosti, počet není v posledních deseti letech rozšiřován, i proto, že kvůli němu ubývá možnost využití silnice pro jiné řidiče," uvedla pro deník Metro mluvčí radnice Ivona Kratochvílová.

Nová místa od té doby v Praze 5 přece jen vznikají, tři jsou před jedním z obchodů v Radlické ulici. "Jako páteřní komunikace však nespadá po nás, ale pod magistrát," vysvětluje Kratochvílová. Věc pak řeší Technická správa komunikací. Její mluvčí Barbora Lišková uvedla, že parkovací místo je ošetřeno nájemní smlouvou a padá do speciálního režimu. "Při schválení je smlouva hotová do dvou týdnů," řekla.

Cena pronájmu

Kolik stojí parkovací místo na ulici jen pro vaši firmu, odkud ostatním hrozí odtažení

  • Cena pronájmu pro Technickou správu komunikací je 3125 korun + DPH za rok za jedno parkovací stání o rozměru 2,5 krát 5 metrů čtverečních, celkem 12,5 metru.
  • K této ceně započítává příslušná městská část místní poplatek, obvykle jde o 10 korun za metr čtvereční za den, při obvyklé velikosti jednoho parkovacího stání je to 45 625 korun za rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek