metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách. To je naše Praha
Větší foto
Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách. | foto: Janek Rubeš

TO JE NAŠE PRAHA: Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po letech zmizela

5. srpna 2020  14:45 Marek Peška Metro.cz
Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří plachtu před chvílí odstranila firma Samsung. Přidala se tak k další firmě Miele. Reagují tak na žádosti Pražanů, kterým vadí, že firmy ke komerčním prezentacím využívají služeb reklamní agentury, která obří plochu provozuje načerno.

„S českou legislativou je těžké proti nepoctivým provozovatelům reklamy bojovat. Třeba proto, že pokuty, které můžeme ukládat, jim milionové příjmy z reklamy pokryjí za pár dní,“ napsala na svém Facebook radní Hanka Třeštíková.

Společně se skupinou Přidej se a strhni to proto rozjeli jinou metodu. Začali o problému víc mluvit, aby všichni věděli, že je to neférové podnikání. Oslovili také firmy, které tam inzerují. Téma se dostalo do médií a plachta zmizela.

Obří reklamní plocha na domech

Obří reklamní plocha na domech

K odstranění se vyjádřila i sama společnost Samsung. „Naše rozhodnutí má návaznost na vývoj situace ve sporu o legálnost umístění dané reklamní plochy. Samsung Electronics vždy dbá na etický rozměr svého podnikání s respektem k místním zákonům a nařízením,“ uvedl David Sahula, tiskový mluvčí Samsung Electronics Czech and Slovak.

Vlastník reklamní plochy „kličkuje“

  • Reklamní agentura provozovala inzerci na plachtě v rozporu s právem. Obrazovka (na střeše jednoho z domů) byla černá stavba. Plachta, která pokrývá oba domy porušuje vyhlášku o regulaci reklamy.
  • Domy stojí a území Pražské památkové rezervace, taková reklama je tam zakázána.
  • Jenže úřady mají problém jejich vlastníky najít. Ti se totiž v průběhu času neustále střídají a úřady nevědí, s kým jednat. O problému jsme psali zde. „Vyplatí se jim to. Roční příjmy z ilegálních reklam jsou odhadovány na několik milionů,“ uvedla Kristýna Drápalová, která městu pomáhá zbavit se nesmyslných reklam.
  • Soud sice rozhodl, že reklamní plochy snižují architektonickou hodnotu díla, ale majitel domů, firma Jizera Invest, tvrdí, že netuší, kdo reklamní plochy vlastní. „Vrchní soud jasně uvedl, že v okamžiku, kdy je ta konstrukce pevně spojena s domem, za ni odpovídá vlastník domu,“ konstatoval pro server iHNed.cz advokát architekta František Vyskočil.
  • Praha oslovila Svaz mediálních agentur a Asociaci českých reklamních agentur, aby své členy vyzvali k tomu, že nebudou obrazovku ani plachtu využívat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: 1,2,3, pražské tramvaje startují!

Zahájení provozu Vzpomínky na Prahu
vydáno 18. září 2020  11:00

Kdo z nás by nemiloval (a výjimečně i nenáviděl) Dopravní podnik hl. m. Prahy… Vězte však, že jeho předchůdce se jmenoval Elektrické podniky královského...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám