metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pondělí, 21. září 2020. Svátek má Matouš.
Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách. To je naše Praha
Větší foto
Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách. | foto: Janek Rubeš

TO JE NAŠE PRAHA: Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po letech zmizela

5. srpna 2020  14:45 Marek Peška Metro.cz
Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří plachtu před chvílí odstranila firma Samsung. Přidala se tak k další firmě Miele. Reagují tak na žádosti Pražanů, kterým vadí, že firmy ke komerčním prezentacím využívají služeb reklamní agentury, která obří plochu provozuje načerno.

„S českou legislativou je těžké proti nepoctivým provozovatelům reklamy bojovat. Třeba proto, že pokuty, které můžeme ukládat, jim milionové příjmy z reklamy pokryjí za pár dní,“ napsala na svém Facebook radní Hanka Třeštíková.

Společně se skupinou Přidej se a strhni to proto rozjeli jinou metodu. Začali o problému víc mluvit, aby všichni věděli, že je to neférové podnikání. Oslovili také firmy, které tam inzerují. Téma se dostalo do médií a plachta zmizela.

Obří reklamní plocha na domech

Obří reklamní plocha na domech

K odstranění se vyjádřila i sama společnost Samsung. „Naše rozhodnutí má návaznost na vývoj situace ve sporu o legálnost umístění dané reklamní plochy. Samsung Electronics vždy dbá na etický rozměr svého podnikání s respektem k místním zákonům a nařízením,“ uvedl David Sahula, tiskový mluvčí Samsung Electronics Czech and Slovak.

Vlastník reklamní plochy „kličkuje“

  • Reklamní agentura provozovala inzerci na plachtě v rozporu s právem. Obrazovka (na střeše jednoho z domů) byla černá stavba. Plachta, která pokrývá oba domy porušuje vyhlášku o regulaci reklamy.
  • Domy stojí a území Pražské památkové rezervace, taková reklama je tam zakázána.
  • Jenže úřady mají problém jejich vlastníky najít. Ti se totiž v průběhu času neustále střídají a úřady nevědí, s kým jednat. O problému jsme psali zde. „Vyplatí se jim to. Roční příjmy z ilegálních reklam jsou odhadovány na několik milionů,“ uvedla Kristýna Drápalová, která městu pomáhá zbavit se nesmyslných reklam.
  • Soud sice rozhodl, že reklamní plochy snižují architektonickou hodnotu díla, ale majitel domů, firma Jizera Invest, tvrdí, že netuší, kdo reklamní plochy vlastní. „Vrchní soud jasně uvedl, že v okamžiku, kdy je ta konstrukce pevně spojena s domem, za ni odpovídá vlastník domu,“ konstatoval pro server iHNed.cz advokát architekta František Vyskočil.
  • Praha oslovila Svaz mediálních agentur a Asociaci českých reklamních agentur, aby své členy vyzvali k tomu, že nebudou obrazovku ani plachtu využívat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám