metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Úterý, 28. ledna 2020. Svátek má Otýlie.
FK Loučeň, nejstarší klub u nás
FK Loučeň, nejstarší klub u nás | foto: zameklouce.cz

To nejsou trestanci, ale první fotbalisté. Nejstarší klub slaví 120 let. Poznáte ho?

15. srpna 2013  16:11 Robert Oppelt
Víte, který je náš nejstarší fotbalový klub? Žádná Sparta ani Slavia, ale FK Loučeň. O víkendu klub slaví 120 let a poprát mu přijedou i některé fotbalové legendy.

Je to vlastně takový obyčejný prázdninový příběh. Když se princ Erich Thurn-Taxis vracel v létě 1889 domů do Loučeně ze studií v Cambridgi, přivezl si s sebou partu kamarádů, kteří horovali pro tehdy nový sport – fotbal. "Proti nim postavil domácí družstvo, v němž si zahrál on sám, pár jeho bratranců a také zámecký zahradník či kuchař," popisuje Jiří Senohrábek ze zámku Loučeň. O čtyři roky později, kdy Čechy byly kopanou stále jen pramálo políbené, byl na Loučeni klub oficiálně zaregistrován.

Poblahopřát přijedou i sparťané

Sto dvacet let od jeho vzniku o tomto víkendu v Loučeni pořádně oslaví. Program oslav začne v pátek v 17 hodin na hřišti před hlavní branou do zámeckého areálu fotbalovým utkáním výběru FK Loučeň proti zámeckému družstvu, speciálně postavenému pro tuto příležitost. Zámecké družstvo oblékne repliky původních modročervených dresů. "Když ukazujeme návštěvníkům zámku na stěně jedné z chodeb starou, pochopitelně ještě černobílou fotografii zámeckého kopacího družstva, občas se smějí, že sportovci vypadají v dresech s masivními pruhy spíš jako vězni. Snad podobné komentáře nepotkají v pátek naše borce," dodává Senohrábek.

V sobotu odpoledne začne nejsledovanější část oslav, ve 14 hodin přivítá oživlý kníže Erich Thurn-Taxis, zakladatel fotbalového klubu, v areálu zámku legendy fotbalové Sparty, mezi nimiž nebudou chybět taková jména jako Skuhravý, Chovanec a další. Krátce po přivítání bude uspořádána autogramiáda těchto stále zvučných hráčských jmen. Následně se, to už na loučeňském fotbalovém stadionu, odehraje od 16 hodin utkání právě mezi sparťanskými legendami a A-mužstvem FK Loučeň.

Loučeň

Zámek nedaleko Nymburka je barokní památkou s původními interiéry.

  • Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát: soubor 11 labyrintů a bludišť.
  • Od pátku do neděle bude zámek patřit milovníkům fotbalu a historie. Na oslavách si místní připomenou 120. výročí od založení fotbalového mužstva.
  • Oslavy doprovází bohatý, nejen fotbalový program.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ženeva nahrazuje panáčky na značkách panenkami. Co na to v Česku?

Ženevská varianta
vydáno 28. ledna 2020  15:38

Podle dopravního značení přechází přes přechod výhradně muž. Co kdyby tam byla také žena?  celý článek

Kralupský útulek praská ve švech. Důvodem jsou i štěňátka konkurence

Jack bude prima společník i hlídač, který vás neutahá.
vydáno 28. ledna 2020  11:12

Udat v lednu či únoru dospělého psa do dobrých rukou bývá téměř nadlidský úkol. Alespoň podle pracovníků psího útulku Lesan, sídlícího pár kilometrů od...  celý článek

Začátek obtíží může připomínat chřipku, říká o koronaviru vedoucí protiepidemického oddělení

Ilustrační snímek
vydáno 28. ledna 2020  5:16

Epidemii nemoci způsobené koronavirem se v Číně zatím nedaří zbrzdit. A virus se dál rozšiřuje, případy jsou již známé i v Evropě. Co to vlastně...  celý článek

Asi proto, že jsme točili temný film, měli jsme na place zábavu, říká herečka

Klára Miklasová
vydáno 27. ledna 2020  17:44

Sedmadvacetiletá rodačka z Ostravy Klára Miklasová se představí od čtvrtka v kinech v hlavní roli mysteriózního thrilleru Daria. V rozhovoru pro deník...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám