metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
FK Loučeň, nejstarší klub u nás
FK Loučeň, nejstarší klub u nás | foto: zameklouce.cz

To nejsou trestanci, ale první fotbalisté. Nejstarší klub slaví 120 let. Poznáte ho?

15. srpna 2013  16:11 Robert Oppelt
Víte, který je náš nejstarší fotbalový klub? Žádná Sparta ani Slavia, ale FK Loučeň. O víkendu klub slaví 120 let a poprát mu přijedou i některé fotbalové legendy.

Je to vlastně takový obyčejný prázdninový příběh. Když se princ Erich Thurn-Taxis vracel v létě 1889 domů do Loučeně ze studií v Cambridgi, přivezl si s sebou partu kamarádů, kteří horovali pro tehdy nový sport – fotbal. "Proti nim postavil domácí družstvo, v němž si zahrál on sám, pár jeho bratranců a také zámecký zahradník či kuchař," popisuje Jiří Senohrábek ze zámku Loučeň. O čtyři roky později, kdy Čechy byly kopanou stále jen pramálo políbené, byl na Loučeni klub oficiálně zaregistrován.

Poblahopřát přijedou i sparťané

Sto dvacet let od jeho vzniku o tomto víkendu v Loučeni pořádně oslaví. Program oslav začne v pátek v 17 hodin na hřišti před hlavní branou do zámeckého areálu fotbalovým utkáním výběru FK Loučeň proti zámeckému družstvu, speciálně postavenému pro tuto příležitost. Zámecké družstvo oblékne repliky původních modročervených dresů. "Když ukazujeme návštěvníkům zámku na stěně jedné z chodeb starou, pochopitelně ještě černobílou fotografii zámeckého kopacího družstva, občas se smějí, že sportovci vypadají v dresech s masivními pruhy spíš jako vězni. Snad podobné komentáře nepotkají v pátek naše borce," dodává Senohrábek.

V sobotu odpoledne začne nejsledovanější část oslav, ve 14 hodin přivítá oživlý kníže Erich Thurn-Taxis, zakladatel fotbalového klubu, v areálu zámku legendy fotbalové Sparty, mezi nimiž nebudou chybět taková jména jako Skuhravý, Chovanec a další. Krátce po přivítání bude uspořádána autogramiáda těchto stále zvučných hráčských jmen. Následně se, to už na loučeňském fotbalovém stadionu, odehraje od 16 hodin utkání právě mezi sparťanskými legendami a A-mužstvem FK Loučeň.

Loučeň

Zámek nedaleko Nymburka je barokní památkou s původními interiéry.

  • Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát: soubor 11 labyrintů a bludišť.
  • Od pátku do neděle bude zámek patřit milovníkům fotbalu a historie. Na oslavách si místní připomenou 120. výročí od založení fotbalového mužstva.
  • Oslavy doprovází bohatý, nejen fotbalový program.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám