metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle, 20. června 2021. Svátek má Květa.
FK Loučeň, nejstarší klub u nás | foto: zameklouce.cz

To nejsou trestanci, ale první fotbalisté. Nejstarší klub slaví 120 let. Poznáte ho?

  16:11
Víte, který je náš nejstarší fotbalový klub? Žádná Sparta ani Slavia, ale FK Loučeň. O víkendu klub slaví 120 let a poprát mu přijedou i některé fotbalové legendy.

Je to vlastně takový obyčejný prázdninový příběh. Když se princ Erich Thurn-Taxis vracel v létě 1889 domů do Loučeně ze studií v Cambridgi, přivezl si s sebou partu kamarádů, kteří horovali pro tehdy nový sport – fotbal. "Proti nim postavil domácí družstvo, v němž si zahrál on sám, pár jeho bratranců a také zámecký zahradník či kuchař," popisuje Jiří Senohrábek ze zámku Loučeň. O čtyři roky později, kdy Čechy byly kopanou stále jen pramálo políbené, byl na Loučeni klub oficiálně zaregistrován.

Poblahopřát přijedou i sparťané

Sto dvacet let od jeho vzniku o tomto víkendu v Loučeni pořádně oslaví. Program oslav začne v pátek v 17 hodin na hřišti před hlavní branou do zámeckého areálu fotbalovým utkáním výběru FK Loučeň proti zámeckému družstvu, speciálně postavenému pro tuto příležitost. Zámecké družstvo oblékne repliky původních modročervených dresů. "Když ukazujeme návštěvníkům zámku na stěně jedné z chodeb starou, pochopitelně ještě černobílou fotografii zámeckého kopacího družstva, občas se smějí, že sportovci vypadají v dresech s masivními pruhy spíš jako vězni. Snad podobné komentáře nepotkají v pátek naše borce," dodává Senohrábek.

V sobotu odpoledne začne nejsledovanější část oslav, ve 14 hodin přivítá oživlý kníže Erich Thurn-Taxis, zakladatel fotbalového klubu, v areálu zámku legendy fotbalové Sparty, mezi nimiž nebudou chybět taková jména jako Skuhravý, Chovanec a další. Krátce po přivítání bude uspořádána autogramiáda těchto stále zvučných hráčských jmen. Následně se, to už na loučeňském fotbalovém stadionu, odehraje od 16 hodin utkání právě mezi sparťanskými legendami a A-mužstvem FK Loučeň.

Loučeň

Zámek nedaleko Nymburka je barokní památkou s původními interiéry.

  • Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát: soubor 11 labyrintů a bludišť.
  • Od pátku do neděle bude zámek patřit milovníkům fotbalu a historie. Na oslavách si místní připomenou 120. výročí od založení fotbalového mužstva.
  • Oslavy doprovází bohatý, nejen fotbalový program.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mydlář se vrací na náměstí. Od popravy 27 českých pánů uplynulo čtyři sta let

vydáno 20. června 2021  21:45

V listopadu loňského roku uplynula čtyři století od bitvy na Bílé hoře. A toto pondělí je to i stejná doba od popravy 27 českých pánů na Staroměstském...  celý článek

Jak jsem držel v ruce slavných sedm deka gymnastického zlata z olympiády v Berlíně 1936

PRAHA? AHA!
vydáno 20. června 2021  11:26

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

„Kanya vyšla z mých zkušeností,“ říká režisérka o svém filmu nominovaného na studentského Oscara

vydáno 20. června 2021  10:26

Patnáctiminutový snímek Kanya byl nominován na studentského Oscara. Samotný děj pojednává o dospívající dívce, kterou svazují indické tradice. Režisérka...  celý článek

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

Vaše fotky z Prahy