metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
„Díky poplatku můžeme prostory hlídat,“ tvrdí vedení OC Nový Smíchov. | foto: Metro.cz

Toalety v OC u Anděla zpoplatnili. Už zase. Proč? Kvůli „problematickým zákazníkům“

  11:44
Nákupní centrum u Anděla zpoplatňují své toalety. „Pro bezpečí a komfort zákazníků jsou tyto toalety a přebalovací pult zpoplatněny. Díky poplatku je tu obsluha po celý den. Díky poplatku udržujeme toalety v čistotě,“ uvádí vedení centra ve vysvětlení, které u záchodků visí. „Stačil by sekuriťák,“ stěžují si zákazníci.

Vylepšení služeb zákazníkům, vyhnání lidí bez domova i drogově závislých, snazší úklid a údržba. Tyto nejčastější důvody zaznívají z úst správců toalet obchodních center poté, co zde pro své zákazníky zpoplatní možnost vykonat malou či velkou potřebu. K nemilému překvapení některých návštěvníků jej nově vymáhají v Obchodním centru Nový Smíchov u Anděla. Zde se dříve platila desetikoruna pouze na toaletách v prvním podzemním podlaží, u ústí do garáží. Nově se však posledních pár týdnů platí všude.

„Jestli jsou důvodem feťáci, tak by stačilo sem postavit nějakého sekuriťáka a bylo by. Nemusí se hned zpoplatňovat,“ stěžovala si jedna z návštěvnic centra, která odmítla u nově vybudovaných turniketů za vykonání potřeby platit. Její litanii deník Metro vyslechl v momentě, kdy si přišel situaci do obchodního centra ověřit.

Vedení centra u Anděla nezavedlo u svých záchodků poplatky poprvé. V roce 2016 se zde například jediný záchod bez výběrčího nacházel pouze ve druhém patře mezi rychlým občerstvením McDonald’s a prodejnou knih. O poplatku se tehdy vedení centra vyjadřovalo v tom smyslu, že je dobrovolný a zákazníci nic dávat nemusí.

Provozovatelé deníku Metro dokonce potvrdili, že zákazníky záměrně na dobrovolnost placení příliš neupozorňují, aby je předem neodrazoval od „dobrovolného“ daru. Nakonec je po vlně kritiky zrušili úplně.

„Záchody jsou bez dobrovolného poplatku od února. Tento systém jsme testovali, a neosvědčil se. Takže byla možnost vrátit se zpět, nebo zavést placené toalety. Rozhodli jsme se to zkusit postaru, tedy bez poplatku, bez publicity a potichu,“ vysvětloval před čtyřmi lety zástupce Centra Nový Smíchov David Pažitka.

Nyní se deníku Metro bohužel vyjádření vedení OC Nový Smíchov získat nepodařilo. „Pro bezpečí a komfort zákazníků jsou tyto toalety a přebalovací pult zpoplatněny. Díky poplatku je tu obsluha po celý den. Díky poplatku udržujeme toalety v čistotě,“ uvádí vedení centra ve vysvětlení, které u záchodků visí.

Deník Metro se rozhodl oslovit i další pražská nákupní centra a udělat si průzkum, kde se platí a kde naopak ne. Nezpoplatněná WC jsou v drtivé převaze. Za deset korun si například odskočíte na Národní třídě v obchodním centru Quadrio. Jinak jsou ale záchody v hodně případech všude zdarma. „Zpoplatnění WC prozatím aplikovat nechceme, navzdory nemalým problémům a nákladům údržby po návštěvách problematických skupin,“ říká pro Metro manažerka Centra Stromovka Martina Eke Šteklová.

Ve stejném duchu odpověděl deníku Metro i Martin Makovec – investiční a provozní ředitel skupiny Unibail-Rodamco-Westfield. Ta je majitelem a provozovatelem nákupních center Centrum Černý Most, Westfield Chodov i nákupního centra Metropole Zličín. „Ne, v našich centrech nic takového nechystáme,“ vysvětluje pro deník Metro Makovec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek