metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Točené je točené. Vyrazte na pivo konečně legálně! Má to svoje výhody

  5:47
Lahvové pivo vypité doma na gauči či v nejlepším případě na zahradě je sice levné, moc parády s ním ale neuděláte. Naštěstí je pandemie na ústupu, a tak se pivaři nemusejí již ploužit do svých oblíbených podniků pod rouškou ilegality, nosit si domů točené v petkách či džbáncích nebo být odkázáni na zmiňované lahváče a plechovky.

Důvodů, proč vyrazit na jednoho či dva zrzky, se najde nejen po koronavirovém lockdownu celá řada.

Sociální lubrikant
Asi nejdůležitější položkou na našem seznamu je především fakt, že se konečně sejdete s přáteli na restaurační zahrádce a dáte si točené pivo pěkně ze skla. Kelímky jsou sice fajn někde na festivalu či závodech, ale když dojde na to, posedět si, orosený skleněný půllitr nic nepřekoná. Pivo má navíc skvělou vlastnost. Čím více jich vypijete, tím máte společnost kolem sebe raději. I Frantu z vedlejší čtvrti, kterého jste viděli naposled, ehm, v hospodě loni v březnu?

Iontový nápoj pro frajery
Výživoví experti tvrdí, že je pivo spíš jídlo než nápoj. Kdo někdy pro jeho označení nepoužil klišovité synonymum: tekutý chléb? V malých dávkách je údajně pro naše těla prospěšné, a to hlavně díky faktu, že obsahuje množství proteinů, vlákniny a vitaminu B. Je dokonce zdravější než víno, se kterým má díky obsahu ječmene a chmele podobné množství antioxidantů.

Už žádné kameny
Po pivu člověk musí chodit čůrat někdy až příliš často. Málokdo však tuší, že právě časté procházky na záchod prospívají našim ledvinám. Pivo totiž funguje jako skvělá prevence tvorby ledvinových kamenů. Zvýšený příjem tekutin ledvinám svědčí. Dalším důvodem je i chmel obsažený v pivu. Zpomaluje totiž uvolňování vápníku z kostí. Ten se pak neusazuje, kde nemá.

Delší a veselejší život
Lidé, kteří se svými přáteli pijí pivo a chodí pravidelně ven, jsou obecně šťastnější. Společenský život je základ dlouhého a spokojeného života. Navíc to po pivu člověku lépe myslí. Nevěříte? Některé látky dokážou ochránit mozek před nemocemi. To potvrzují i američtí vědci. Pivo přirozeně zvyšuje hladinu takzvaného dobrého cholesterolu. Ten pomáhá zachovat průtok krve, a tím pádem i okysličení mozku.

Srdíčko i cukrovka v lati
Riziko srdečního infarktu se pitím piva snižuje až o 42 procent. U mužů, kteří si třikrát až čtyřikrát týdně dopřávají pivo v rozumné míře, je pak podle statistik mnohem nižší výskyt druhého typu cukrovky. Už se nedivíme, proč se u nás vypije ročně kolem 150 litrů piva na osobu.

Pivaři jsou tvrďáci
Už vám někdo o sobě řekl, že není tlustý, ale má jen z piva těžké kosti? Podle vědců může mít pravdu. Zlatavý mok totiž na kosti působí natolik blahodárně, že je zpevňuje. Ti, kteří jej pijí, mohou mít až o 4,5 procenta hustší kosti než abstinenti. Paradoxní je, že pokud je člověk opilý, jsou jeho kosti naopak křehčí než normálně. Je tedy i náchylnější ke zlomeninám.

Úsměv gentlemana
V neposlední řadě z vás pivo udělá fešáka. Jedním z jeho méně očekávaných a zmiňovaných přínosů je totiž zářivější úsměv. Chmelový nápoj totiž bojuje v našich ústech proti bakteriím, které způsobují kaz nebo zánět dásní. Látky v něm obsažené zpomalují jejich růst. V tomto případě ale platí rada: nekombinovat s cigaretami. Kouření na zubech časem zanechává fleky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy