metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.

Větší foto
Tonya Graves. | foto: Petr KurečkaMetro.cz

Tonya Graves: K bluesové desce mě přiměla i smrt B. B. Kinga

  5:54
Tonya Graves je známá českému publiku především jako zpěvačka Monkey Business po boku Matěje Rupperta. Před pár dny ale vyšlo její druhé sólové album Back to Blues, na kterém přezpívala deset skladeb.

Co vás vedlo k tomu, vydat po čtyřech letech další sólovou desku?

Měla jsem ji natočit už před dvěma lety, ale asi na to nebyl ten správný čas, protože jsem neměla úplně jasno o tom, jaká by měla být. Navíc hodně jezdím s Monkey Business, mám dvě děti, a ačkoliv jsem aktivní, i na mě je to občas moc. (smích) Ale letos jsem se rozhodla album udělat.

Proč jste si čas udělala právě letos?

Dvacet let jsem v Česku, patnáct let zpívám s Monkey Business. Rok 2015 je pro mě plný výročí, a tak přišel čas i na sólovou desku.

Kdy padla volba na to, že po svém přezpíváte bluesové skladby?

Věděla jsem hned, že udělám desku, kde budou covery písniček, které ráda zpívám. I to bylo náročné, protože mám ráda více žánrů. Ale smrt B. B. Kinga byla pro mě koncem velké bluesové éry, a tak padla volba na toto.

Podle čeho jste vybírala písně?

Bylo to náročné. Na výběr bylo samozřejmě hodně písniček, ale být jich mohlo jen deset. Zkoušeli jsme, co dobře zní a jak to funguje, a rozhodli jsme se pocitově.

Jak jste se při nahrávání cítila?

Pro mě to bylo moc fajn, protože jsem všechny písničky znala. Měla jsem takový pocit, jako bych se vrátila domů.

Co české publikum a blues, jde to k sobě?

Když jsem přišla do Česka, začínala jsem v bluesové kapele s Lubošem Andrštem. Takže si myslím, že tady je velká skupina fanoušků.

Co říkáte na první ohlasy lidí na vaši novinku?

Čekala jsem pozitivní zpětnou vazbu od lidí, kteří mě před dvaceti lety znali jako bluesovou zpěvačku a byli trochu zklamaní, když jsem s tím přestala.

Moc mě překvapilo, že takové reakce přišly i od lidí, kteří nejsou fanoušci blues. Ti ale hodnotili hlavně můj hlas, a ne styl. Já jsem zpěvačka, neumím skládat nebo hrát na nástroje, ale naštěstí mám hlas, a to je zas to, co umím já – zpívat.

Budete někde s tímto repertoárem koncertovat?

Vystoupím na Bluesovém podzimku v Holešově. Také mě pozvala kapela Support Lesbiens jako hosta na turné, které chystají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy