metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Adriana Krnáčová | foto: ANO

TOP 09 chce hlavu primátorky Krnáčové kvůli tomu, jaké údajně vybrala právníky

  14:10,  aktualizováno  22:10
Hrubě porušila zákony i zájmy hlavního města tím, že vybírala právníky ve sporu o pronájem Škodova paláce na doporučení protistrany, tvrdí o primátorce Adrianě Krnáčové opoziční zastupitelé za TOP 09 a nezávislí. Vyzvali ji, aby odstoupila. Připojit se chce i opoziční ODS.

Primátorka vybrala podle opozičních zastupitelů za TOP 09 a nezávislých právníky ve sporu o pronájem Škodova paláce. Ti ji za to kritizují a žádají její hlavu. Krnáčová ale tvrdí, že nepochybila.

„Já jako primátorka jsem do výběru nijak nezasahovala a zasahovat ani nemohla. Uvedená kancelář byla vybrána v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek, kdy byly osloveny tři advokátní kanceláře,“ uvedla Krnáčová. Tyto tři firmy podle serveru Neovlivní.cz byly na seznamu, který doporučila společnost Copa Retail, majitel Škodova paláce. Vítěze zakázky s nejnižší nabídkou podle Krnáčové vybrala komise a doporučila ho radě.

Kvůli údajnému postupu Krnáčové se večer sešel klub Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), která je společně s ČSSD koaličním partnerem Krnáčové ANO. Po více než dvouhodinovém jednání se členové usnesli, že si nechají na úterním jednání rady od primátorky vše vysvětlit.

„Informace máme jen z médií, proto si chceme na jednání rady poslechnout paní primátorku,“ řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL). Až potom se Trojkoalice rozhodne, jak bude případně dál postupovat.

Náměstek Petr Dolínek (ČSSD), kterého citoval server Neovlivní.cz, považuje situaci za absurdní a vážnou. „Absolutně jsem to netušil. O tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala,“ uvedl.

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný dnes sdělil, že možná na Krnáčovou podají trestní oznámení. K výzvě na její odvolání se podle zastupitelky Alexandry Udžejiny připojuje i ODS.

„Primátorka Adriana Krnáčová pletichařila ve věci jednání o nájmu Škodova paláce s protistranou a na základě zákulisních dohod vybrala k zastoupení města právní kancelář, kterou jí doporučila a slíbila financovat protistrana tohoto závažného a dlouhotrvajícího soudního sporu,“ uvedl Novotný. Primátorka podle něj navíc jednala bez vědomí zastupitelstva i rady a její postup by zůstal utajen, kdyby mailovou korespondenci nerozeslala omylem i jiným adresátům, než chtěla.

Internetový deník Neovlivní.cz napsal, že Krnáčová tajně jednala se zástupkyní vlastníka paláce Abigail Schaeffer. Na schůzce i v emailech s ní podle serveru detailně řešila výměnu právníků a rovněž mechanismus, jak celá věc projde vedením města. Manažerka v korespondenci jasně říká, že Praha musí vyměnit právníky, jinak se novým vedením radnice preferovaný smír konat nebude. Pražští radní pak 10. března schválili smlouvu s právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík.

Primátorka připustila, že vybranou kancelář jí doporučila protistrana, nicméně žádný problém v tom nevidí. „Hlavním záměrem e-mailové komunikace s jednatelkou společnosti Copa Retail Abigail Schaeffer bylo především vyjasnit si to, zda je možné věc řešit jinak, než sporem. Podle mého názoru je totiž pokračování nesmyslného právního sporu, který pro Prahu představuje jen a pouze další zvýšené finanční náklady, naprosto neefektivní,“ uvedla primátorka.

Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného za Škodův palác. Za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl.

V éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Původně politici odhadovali, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy