metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Volby (ilustrační foto) | foto: ČTK

Tradice, nebo kalkul? Praha 9 bude volit ve třech obvodech

  13:36
Zbytečně komplikované a poškozuje to menší strany. Takový je argument odpůrců rozdělování městských částí v komunálkách na několik volebních obvodů. Ze všech pražských radnic jej prosazují jen dvě, jednou z nich je Praha 9.

Volební systém na devítce kritizují Zelení i jejich spojenci. Čekají, co řekne soud. Starosta za ODS Jan Jarolím argumentuje tím, že do tří volebních obvodů byla Praha 9 rozdělena už před dvaceti lety. „Ve vedení radnice jsme vesměs konzervativní lidé, ctící určité tradice. Proto nechceme něco dělat jen proto, že to nyní dělají ostatní, zavání to až davovou psychózou,“ vysvětlil starosta pro deník Metro. A dodává: „Voliči by to velmi pravděpodobně ohodnotili jako účelový krok současného vedení – a to opravdu nemáme zapotřebí.“

Logiku dělení obvodů chápe jen starosta, říká zelený zastupitel

Podle současného zastupitele Strany zelených (která jde nyní do voleb spolu s lidovci a nezávislými) ale rozčlenění některých obvodů postrádá „geografickou logiku“ a starostův odkaz na historii Jan Trnka odmítá. „Tradice v tomto opravdu nehraje roli: současný volební obvod spojující střížkovské sídliště, vilky na Krocínce a smíšenou zástavbu v Hrdlořezích nikdy neexistoval a logice propojení těchto vzájemně nesouvisejících částí Prahy 9 asi rozumí právě jen pan Jarolím,“ říká Trnka.

Zelení proto před časem napadli tento systém u soudu, zatím však bez výsledků. „Samozřejmě předpokládáme, že soud uzná nezákonnost manipulace s volebními obvody, na níž se kromě ODS a TOP 09 podílela i ČSSD,“ uzavírá zastupitel Trnka. Ten současnému vedení radnice vyčítá zejména to, jak jde na ruku developerům a nikoliv svým občanům.

Jak se volí na devítce

Pouze Praha 4 a Praha 9 mají volební obvody. Na devítce jsou tři, ze kterých vzejde celkem 33 zastupitelů.

  • 1. obvod  – zahrnuje katastrální území Prosek, kde je 11 zastupitelů.
  • 2. obvod – vymezen územím Střížkova, tady se bude volit 9 členů zastupitelstva.
  • 3. obvod – sem spadá oblast Vysočan, volí se tu 13 zastupitelů.
  • Zelené nejvíce zaráží obvod, který spojuje nespojitelné – sídliště Střížkov, vily na Krocínce a Hrdlořezy.
  • Při komunálních volbách není možné volit jinde než v místě trvalého bydliště, proto se ani nevydávají voličské průkazy.
  • Do voleb jde: TOP 09, ODS, ČSSD, Restart 2014, Strana svobodných občanů, trojkoalice zelení – lidovci  – nezávislí, Strana zdravého rozumu, hnutí Pro Prahu, KSČM a DOMOV.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy