metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Otužilci (ilustrační foto) | foto: David Sedlecký

Tradičních otužileckých závodů v Braníku se zúčastnilo 192 plavců

  15:40
Při otužileckých závodech se dnes u Vltavy v Braníku sešlo 192 domácích i zahraničních plavců, z toho 48 žen. Otužilci všech věkových kategorií při teplotě kolem nuly plavali tradičně několik různě dlouhých tratí. Absolutním vítězem 13. ročníku tradiční soutěže Branické ledy se stal Rostislav Vítek, který nejdelší, kilometrovou trať uplaval za devět minut a 15 vteřin. Z žen byla nejrychlejší Renata Nováková.

Plavci se po poledni vrhli do Vltavy, jejíž teplota byla čtyři stupně Celsia. Většina si pochvalovala výborné podmínky, některým chyběl sníh, ve kterém by se mohli vyválet. Jde o otužileckou soutěž, která je součástí Českého poháru v zimním plavání. Závodu se zúčastnili nejlepší čeští zimní plavci, dorazili i borci z Anglie a Slovenska. Mezi jinými plavali nejdelší kilometrovou trať také přemožitelé kanálu La Manche, Dana Zbořilová, Richard Haan a vítěz Vítek, který si na závod odskočil z reprezentačního srazu dálkových plavců, které trénuje.

Nejstarší účastník se narodil v roce 1927

„Podmínky byly klasické,“ řekl po vylezení na břeh Haan. „Bylo to v pohodě,“ souhlasila Zbořilová. Podle Vítka byla voda studená, pocitově měla prý míň než změřené čtyři stupně. „Tady ve Vltavě je to vždycky horší, v tom proudu je větší zima,“ poznamenal. Nejstarším účastníkem byl Jiří Soukup, který se narodil v roce 1927. „Nejmladšími pak David Sebera a Pavel Schirlo, kteří se narodili v roce 1998,“ řekl  předseda pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců (I.PKO) Tomáš Prokop.

Nejznámější a nejstarší otužileckou soutěží v Česku je Memoriál Alfreda Nikodéma. Jmenuje se po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání. Poprvé se konal v roce 1923. Největší zimu otužilci zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek