metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Eva Richterová pečlivě vede archiv a sbírá tramvajové artefakty.
Další 3 fotografie v galerii
Eva Richterová pečlivě vede archiv a sbírá tramvajové artefakty. | foto: Metro.cz

Tramvaje jsou má velká vášeň, tvrdí Eva Richterová

24. listopadu 2018  11:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Eva Richterová žije v Praze. Je vyučená zahradnice, ale život nasměroval její zájem zcela opačným směrem. Doma má třeba ovládací panel ze staré tramvaje T3. Taky staré plastové tramvajové sedačky ze šedesátých let. A řadu dalších součástek a kousků, kterých se dopraváci při likvidaci nepojízdných strojů zbavovali.

Láska k tramvajím se přetavila v jejich focení, dokonce o nich napsala knížku. A později k fotografování tramvají přidala i mapování starých továren v Praze i po celé republice.

Určitě jste chtěla být řidičkou tramvaje, že?
Na tramvajačku jsem se hlásila, ale nevzali mě kvůli mým dioptriím. O tramvaje se zajímám už od čtrnácti let. Tehdy mě zaujala jedna zelená s reklamou na mýdlo. Tím to začalo. Bylo mi divné, že nejezdí jen po jedné trase, neznala jsem systém jejich nasazování. A tak jsem napsala dopis do jedné vozovny. Kupodivu mi odepsali, všechno vysvětlili, jak se tramvaje vypravují na jednotlivé linky, a dokonce poslali knížku o tramvajích. Od té doby jsem pátrala po všem, co se tramvají v Praze i jinde v Česku týká.

Kde všude jste hledala informace?
Většinou jsem psala právě do vozoven. Takhle jsem se třeba seznámila s vedoucím vozovny v Praze-Strašnicích, pozval mě a celou rodinu, všechno nám ukázal. Pak jsem tam za ním občas chodila. On vždycky všem zavolal, že tam přijde slečna s foťákem, že je poučená, jak se má chovat, aby někam nespadla a něco ji nepřejelo. Mohla jsem si všechno vyfotit, zeptat se na cokoli a byla strašně šťastná.

Fotíte na klasický fotoaparát a filmy. To se dnes už moc nevidí.
Koupila jsem si kdysi v bazaru starou Praktiku se základním objektivem. Na filmy fotím proto, že se domnívám, že přetrvají déle než digitální snímky.

Fotogalerie

Kolik jste toho už nafotografovala? To musí být desítky tisíc fotek.
Kdysi jsem si každou fotografii po vyvolání popsala a očíslovala. Když jsem dospěla k číslu třicet tři tisíc, tak jsem s tím skončila. K dnešku mám něco kolem devíti set barevných negativů.

Který je váš nejvzácnější snímek?
Zřejmě tramvaj T3 s provozním číslem 6124. To byla svého času nejstarší dochovaná tramvaj tohoto typu, která ještě v Praze jezdila. Laik to nepoznal, ale já věděla, co je ta tramvaj zač. Taky proto jsem jí věnovala jednu kapitolu v knížce, kterou jsem o tramvajích napsala. Vydala jsem si ji jen pro sebe v pár exemplářích, vlastně jako fotoknihu s textem. Tam jsem se ze všeho, co mě k tramvajím táhne a co nich vím, vypsala. Kromě fotek je to pak stará sedačka z T3, ještě bez toho vybrání v opěradle. Tyhle sedáky se vyráběly do roku 1965, já ho našla v bývalém areálu ČKD, který se tehdy v Praze boural.

Vy fotíte tramvaje po celé republice. Kde je to pro vás nejzajímavější?
V Praze je velký provoz, tady se tramvaje nejlépe fotí na samostatných tratích, třeba v Modřanech. Jinde mi překážejí auta nebo lidé. Mám ráda Olomouc, tam je provoz menší. Tramvaj vidíte zdálky, můžete se v klidu připravit a pak už stačí jen – cvak.

Jak se dostáváte k zrcátkům, tabulím, blinkrům a dalším kouskům ze starých tramvají?
Něco je z vrakovišť a sběrných surovin. Například jsem jela jednou vlakem přes Kolín a tam viděla tramvaj určenou k sešrotování. Tak jsem vystoupila, nafotila ji – třeba takhle se člověk dostane k takovým věcem. Něco jsem dostala oficiálně i papírem z dopravních podniků, když likvidovali staré díly. Mám třeba kompletní dokumentaci tří typů RT 6, pražský dopravní podnik je vyřazoval z provozu, vyhazovala se i jejich dokumentace. Jeden nadšenec z pankrácké vozovny mi je pak daroval.

Vy ale nefotografujete jenom tramvaje. Máte taky spoustu podrobné fotodokumentace starých továren z celé republiky.
To odstartovalo v roce 2002, kdy jsem natrefila v Metru na článek o bourání areálu ČKD v Praze-Vysočanech, kde dnes stojí O2 arena. Tak jsem tam jela, že si to jen vyfotím na památku. Jenže jsem ještě neuměla moc fotit, některé snímky se nepovedly. Zašla jsem tam podruhé, pak jsem fotila pravidelně, jak stará továrna mizí. Později jsem začala hledat industriální objekty, které pustnou nejen v Praze, ale i jinde po republice. Mám sbírku nejrůznějších textilek z východních Čech, ráda jezdím za tramvajemi i industriálem do Liberce a severních Čech obecně. Samozřejmě jsem nemohla nenafotit Ostravu a okolí. Fotím ale nejen to, co už nefunguje. Zaznamenávám i to, kde se ještě pracuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám