metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska
Větší foto
Technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska | foto: Archiv DPPMetro.cz

Tramvaje se učí brzdit samy, budou jako auta

4. září 2018  7:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Unikátní antikolizní systém z Ameriky testuje dopravce v Malešicích.

Prázdná tramvaj, která jede po rovině čtyřicítkou, dokáže zastavit při použití všech brzdných systémů nejdříve za osmnáct metrů. Tento fakt má v metropoli každoročně na svědomí množství srážek s chodci, které v některých případech končí i smrtí.

Smutným statistikám se snažil dopravní podnik v minulosti bránit tím, že se stále méně pozorným Pražanům, kteří nezřídka soupravám sami vstupují do cesty, snažil domluvit v médiích. Teď se však rozhodl, že raději naučí tramvaje zastavovat efektivněji.

Rekordní měsíc

5

  • Tolik lidí srazila tramvaj v květnu. Jde o rekordní počet nejen proto, že se nehody odehrály během deseti dnů. K tolika srážkám dle statistik dopravce běžně nedojde za celý rok.

„Provedeme první testy antikolizního systému tramvají typu T6A5 v areálu Opravny tramvají v Malešicích. Systém funguje na principu směrových antén a komunikačním přenosu krátkých datových zpráv mezi jednotlivými vozidly. Podle nastavených kritických parametrů pak toto zařízení vyhodnocuje míru rizika srážky tramvaje a varuje řidiče,“ uvádí pro deník Metro dopravní podnik.

U starších typů půjde toto varování zajistit akustickým signálem a u nových tramvají pak může tento antikolizní systém zastavit tramvaj bez zásahu řidiče. „Tramvaj má oproti automobilům velmi odlišné a specifické jízdní a brzdné vlastnosti. Do budoucna bychom chtěli systém rozšířit právě o zařízení, která se používají v autonomním řízení u aut,“ dodává technický ředitel dopravního podniku Oldřich Vytiska.

Na výběru vhodného systému a jeho zprovoznění spolupracuje dopravce s experty z ČVUT. Zařízení pro účely testování poskytne bezplatně americká firma Protran Technology.

„Pokud bude zařízení vyhovovat všem požadavkům, budou testování a schvalovací proces ukončeny po šesti měsících,“ upřesňuje Vytiska.

Smrt na I. P. Pavlova

  • K neštěstí došlo na náměstí I. P. Pavlova v polovině května. Tramvaj tu srazila dvojici cizinců kolem šedesáti let. Po 45 minutách oživování ale bohužel zraněním podlehli.
  • Paseku umí nadělat i srážka dvou tramvají. Před Karlovým náměstím se v červnu srazily dvě za sebou jedoucí tramvaje. Záchranáři tu následně ošetřili celkem třiadvacet cestujících.

Komentáře

Hlavní zprávy

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám