metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 26 °C

Úterý, 18. června 2019. Svátek má Milan.
Tramvaj (ilustrační foto)
Větší foto
Tramvaj (ilustrační foto) | foto: DPP

Tramvají z Dejvic na koleje Strahov

4. června 2019  6:02 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podnik zahájí přípravy na výstavbu tratě z Malovanky ke kampusům.

Studenti, kteří se každý den mačkají při cestách mezi strahovskými kolejemi a dejvickými kampusy v přeplněných autobusech linky 143, čeká za pár let pohodlnější alternativa. Pokud do té doby neodpromují, budou tudy moci jezdit po nové tramvajové trati. Ta povede ze zastávky Malovanka v Bělohorské ulici do Vaníčkovy ulice, tedy do místa, kde se v současnosti otáčí autobusy u Stadionu Strahov. Podle radních, kteří záměr včera schválili, by měla trať měřit 1,3 kilometru.

„Výstavbu tramvajových tratí se snažívám co nejvíce urychlit. Kromě spolehlivé ekologické přepravy obyvatel jsou také městotvorným prvkem, který přitáhne více lidí a oživí služby,“ říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Tramvaj tu na rozdíl od věčně přeplněných autobusů přinese nejen výrazně vyšší kapacitu, ale podle magistrátu naváže na stávající tramvajové linky a uleví tak i životnímu prostředí. Autobusy tu totiž podle Scheinherra kvůli pravidelné jízdě do kopce pouštějí do ovzduší více zplodin. „Autobusy z Dejvic překonávají poměrně velké převýšení, a zvláště proto je zde elektrický pohon daleko vhodnější než naftový,“ dodává Scheinherr.

Současné vedení Prahy již delší čas počítá s tím, že se strahovský stadion v budoucnu přestaví a stane se z něj mimo jiné místo k bydlení. Tramvajová trať tak obslouží i budoucí nové obyvatele této čtvrti. Tramvaj na Strahov je součástí platného Plánu udržitelné mobility a zadavatelem přípravy projektové dokumentace nové tratě je pražský dopravní podnik. Termín začátku budování tratě nejde v současnosti určit přesně. V radními schváleném dokumentu je sice uvedeno, že by se mohlo začít v letech 2023 až 2025, předpokladem však je dobrá projektová příprava ze strany dopravního podniku. Pokud půjde vše hladce, projekt by mohl být podle rozhodnutí radních hotov do konce roku 2020.

V příštích letech metropole plánuje obnovit tramvajové spojení mezi stanicemi metra Pražského povstání, Pankrác a Budějovická a trať přes Václavské náměstí. V dalších letech je také v plánu vybudování tramvajové tratě na Dědinu, do Písnice, Zdib, Slivence, Jižního Města, Zahradního Města nebo na Sídliště Malešice. Radní dali před pár měsíci zelenou také studii, která by umožnila vyjet tramvají Kukulovou ulicí kolem motolské nemocnice až k oboře Hvězda. Místní autobusy jsou rovněž ve špičkách přeplněné. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Stojan s hustilkou a nářadím dostane deset následovníků. O umístění rozhodnou Pražané

Stojan na Vltavské
vydáno 18. června 2019  6:33

Cyklisté z Prahy 7 mají u metra Vltavská již rok k dispozici pomocníka. Pokud potřebují na svém bicyklu narychlo něco opravit a nechtějí se kvůli tomu...  celý článek

Randit naslepo lze také ve tmě

Kavárnu Potmě nepřehlédnete.
vydáno 17. června 2019  12:36

Jen do čtvrtka můžete v centru vyzkoušet, jak se pije v kavárně Potmě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám