metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 15 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Trať z Barrandova
Větší foto
Trať z Barrandova | foto: DPP

Tramvajová výluka mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Barrandov začíná tuto sobotu

11. března 2020  7:10 Filip Jaroševský Metro.cz
Jedna z největších investičních akcí a dopravních výluk, jakou metropole v posledních letech zažila. Tak se hovoří o opravě tramvajové trati mezi Smíchovským nádražím a Barrandovem. Dopravce tu začne od soboty vyměňovat koleje, které zejména kolem Lihovaru v posledních měsících pořádně drnčely. Od června se vrátí tramvaje z Barrandova do Hlubočep.

„Trať v Nádražní ulici pochází ještě z roku 1985 a je dlouhodobě v dezolátním stavu, což cestující, kteří ji využívají, pociťují na vlastní kůži. V sobotu 14. března se konečně můžeme pustit do rekonstrukce. Dokončíme tak další z projektů, které čekají na realizaci téměř deset let,“ říká generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Kromě série oprav trati plánuje dopravce u Lihovaru založit odbočku k plánovanému Dvoreckému mostu a na Barrandově vybuduje napojení nové tratě do Holyně a Slivence. „V uvedeném úseku zavedeme náhradní autobusovou dopravu X12,“ dodává pro deník Metro šéf odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík s tím, že o případných změnách a opatřeních po první etapě výluky bude včas informovat.

Další části prací v Nádražní ulici budou pokračovat až do konce letošního října. Po zprovoznění tramvajové trati pak dopravce naváže kompletní přeměnou vestibulu stanice metra Anděl – Na Knížecí. Dopravní podnik tak letos v Praze 5 podle odhadů investuje do modernizace infrastruktury více než 550 milionů korun.

„Od 1. června plánujeme obnovit tramvajový provoz z Hlubočep na Barrandov, přičemž potřebné tramvajové vozy bezprostředně předtím přetáhneme po stále ještě zachované koleji v Nádražní, nad kterou však už tou dobou dávno nebude trolej. Nejen přetah vozů, ale i postup výstavby lze označit za zajímavou logistickou úlohu,“ míní technický ředitel dopravce Jan Šurovský.

Hodně diskutovaným tématem mezi místními obyvateli je také to, kudy budou v prvních měsících jezdit náhradní autobusy. Linka X12, jež od Smíchova na Barrandov zcela nahradí tramvaje 4, 5, 12, 20 a 94, totiž bude ulicemi Barrandova skutečně trochu kličkovat.

Ve směru na Sídliště Barrandov nicméně pojede podobně jako stávající linka číslo 170, tedy nerekonstruovanou částí Nádražní ulice, ulicí K Barrandovu, Lamačovou, Tréglovou, Štěpařskou, Voskovcovou a Werichovou ulicí, aby končila u výjezdu z obratiště tramvají na Sídlišti Barrandov. V opačném směru se tento scénář mírně liší. Viz box.

Změna zastávek

  • Dopravce přemisťuje také zastávky. Lihovar se například ve směru na nádraží pošoupne do Strakonické před křižovatku s ulicí Císařská louka.
  • Pro linky číslo 120 a 128 se zřizuje zastávka Lihovar pro směr Na Knížecí v Křížové ulici, přibližně 30 metrů za vyústěním protilehlé ulice Nový Zlíchov. Více na dpp.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám