metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Čtvrtek, 2. července 2020. Svátek má Patricie.
Trať z Barrandova
Větší foto
Trať z Barrandova | foto: DPP

Tramvajová výluka mezi Smíchovským nádražím a Sídlištěm Barrandov začíná tuto sobotu

11. března 2020  7:10 Filip Jaroševský Metro.cz
Jedna z největších investičních akcí a dopravních výluk, jakou metropole v posledních letech zažila. Tak se hovoří o opravě tramvajové trati mezi Smíchovským nádražím a Barrandovem. Dopravce tu začne od soboty vyměňovat koleje, které zejména kolem Lihovaru v posledních měsících pořádně drnčely. Od června se vrátí tramvaje z Barrandova do Hlubočep.

„Trať v Nádražní ulici pochází ještě z roku 1985 a je dlouhodobě v dezolátním stavu, což cestující, kteří ji využívají, pociťují na vlastní kůži. V sobotu 14. března se konečně můžeme pustit do rekonstrukce. Dokončíme tak další z projektů, které čekají na realizaci téměř deset let,“ říká generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Kromě série oprav trati plánuje dopravce u Lihovaru založit odbočku k plánovanému Dvoreckému mostu a na Barrandově vybuduje napojení nové tratě do Holyně a Slivence. „V uvedeném úseku zavedeme náhradní autobusovou dopravu X12,“ dodává pro deník Metro šéf odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík s tím, že o případných změnách a opatřeních po první etapě výluky bude včas informovat.

Další části prací v Nádražní ulici budou pokračovat až do konce letošního října. Po zprovoznění tramvajové trati pak dopravce naváže kompletní přeměnou vestibulu stanice metra Anděl – Na Knížecí. Dopravní podnik tak letos v Praze 5 podle odhadů investuje do modernizace infrastruktury více než 550 milionů korun.

„Od 1. června plánujeme obnovit tramvajový provoz z Hlubočep na Barrandov, přičemž potřebné tramvajové vozy bezprostředně předtím přetáhneme po stále ještě zachované koleji v Nádražní, nad kterou však už tou dobou dávno nebude trolej. Nejen přetah vozů, ale i postup výstavby lze označit za zajímavou logistickou úlohu,“ míní technický ředitel dopravce Jan Šurovský.

Hodně diskutovaným tématem mezi místními obyvateli je také to, kudy budou v prvních měsících jezdit náhradní autobusy. Linka X12, jež od Smíchova na Barrandov zcela nahradí tramvaje 4, 5, 12, 20 a 94, totiž bude ulicemi Barrandova skutečně trochu kličkovat.

Ve směru na Sídliště Barrandov nicméně pojede podobně jako stávající linka číslo 170, tedy nerekonstruovanou částí Nádražní ulice, ulicí K Barrandovu, Lamačovou, Tréglovou, Štěpařskou, Voskovcovou a Werichovou ulicí, aby končila u výjezdu z obratiště tramvají na Sídlišti Barrandov. V opačném směru se tento scénář mírně liší. Viz box.

Změna zastávek

  • Dopravce přemisťuje také zastávky. Lihovar se například ve směru na nádraží pošoupne do Strakonické před křižovatku s ulicí Císařská louka.
  • Pro linky číslo 120 a 128 se zřizuje zastávka Lihovar pro směr Na Knížecí v Křížové ulici, přibližně 30 metrů za vyústěním protilehlé ulice Nový Zlíchov. Více na dpp.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Alpské etapy ve stověžaté matičce

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 1. července 2020  16:14

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Dřevo plastem nenahradí. Audio technika opět naživo

Gramofony v showroomu firmy AQ
vydáno 1. července 2020  12:24

Pandemie koronaviru zasáhla i výrobce audiotechniky AQ z Červenky. Obce, která byla jedním z hlavních ohnisek v Česku. Uzavření města výrobu na čas zcela...  celý článek

Tři tisíce kubíků vody vyteklo z aquaparku přímo do kanálu

V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i...
vydáno 1. července 2020  5:51

Navštívili jsme unikátní prostory pod Aquapalace Praha. V minulých měsících se tu hojně opravovalo.  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Podívejte se do raketové základny, která hlídala Prahu

Ještě v devadesátých letech na vrchu Čihadlo rezavěly protiletadlové raketové... Temná zákoutí
vydáno 30. června 2020  16:02

Jedno z nejtemnějších zákoutí v Praze se nachází na kopci Čihadlo mezi Točnou a Modřany. Zodolněná raketová sila tu ukrývala rakety, které měly v případě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám