metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Třetina Čechů neví, kolik platí bance za poplatky

10. března 2020  17:17 Pavel Hrabica Metro.cz
Vedení účtu zdarma. Pro většinu bank v současnosti už samozřejmost.

Kolik nás stojí všechny služby, o tom nás české finanční ústavy musejí už rok povinně informovat. Vychází to z Evropské směrnice PAD a každý, kdo má osobní účet, měl souhrn všech poplatků obdržet do konce února.

Výpis zahrnuje poplatky spojené s účtem, úroky z kontokorentu a kreditní karty a také úroky na všech účtech u banky (běžný účet, spořicí účet).

„Roční výpis dostane klient stejně jako standardní měsíční výpis,“ řekl deníku Metro Patrik Madle, mluvčí ČSOB. Zákazníci této banky ho mají k dispozici v konkrétní záložce výpisů. Banka má v současnosti více než tři a půl milionu klientů, vedle samotné banky ČSOB patří do této finanční skupiny i Poštovní spořitelna.

Podobně je to i v Raiffeisenbank, která obsluhuje přibližně necelého tři čtvrtě milionu zákazníků a jejich účtů. „Poplatkový výpis jsme zaslali klientům do internetového bankovnictví ještě před koncem února,“ uvádí Petra Kopecká, mluvčí banky.

Dvě desetiletí na netu

22

Tolik let uběhne letos od chvíle, kdy v Česku realizovali první transakci v internetovém bankovnictví. Klienti mohli kontrolovat účty i kolik je stojí bankovní služby jak papírově, tak elektronicky. Ještě před osmi až deseti lety účtovaly české banky za papírové výpisy ročně stamiliony korun. Elektronický výpis je v současnosti už zdarma.

Přesto je zajímavé, že téměř třetina Čechů dosud neví, kolik je peníze uložené v bance vlastně stály, jestli vydělávají, nebo prodělávají. Nevěnují pozornost zprávám z banky a nečtou důkladně pravidelné výpisy z účtů. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos zná tyto údaje něco přes třicet procent lidí vlastnících bankovní účet. Jen čtyřicet procent zná údaje zcela přesně.

Je to dost, nebo málo? Zajímavé je v tomto směru srovnání „starých“ a „tradičních“ bankovních institucí. Zákazníci bank, které jsou na trhu již dlouhodobě a mají ve svém portfoliu větší část populace, vědí o povinnosti informovat o nákladech méně. V případě České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB zná informace od 21 do 38 procent jejich klientů. Naproti tomu u bank, které nejsou na trhu tak dlouho, je znalost vyšší. „O ročním výpisu nákladů ví polovina našich zákazníků,“ říká Jana Karasová, mluvčí Air Bank. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám