metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
V autobazarech se dlouho neohřejí. Na českém trhu chybí především mladší ojeté vozy. Zájem je o ně ale obrovský a i proto jejich cena neustále roste. | foto: Michal RůžičkaMAFRA

Trh s ojetými auty jede. Bazaristům ale už bylo i o poznání lépe

  16:08
Autobazaristé musejí líbat ruce všem výrobcům čipů, kteří nestíhají. Bída jedněch je zdroj nadšení druhých. Zákazníci berou prodejny použitých aut útokem.

Vracejí se staré časy. Západní auta se na domácím trhu dala i ojetá prodat po pár letech dráž, než když byla nová – ale to platilo pro časy před pádem komunismu, kdy se k nám vozy ze Západu dostaly buď přes Tuzex, nebo si je zvenku dováželi ti, kteří měli přístup k tvrdým zahraničním měnám.

Totální výpadek v některých segmentech elektroniky vedl loni k tomu, že u některých typů cena i v autobazaru ani po roce neklesla. Některé starší vozy jsou nyní dokonce dražší, než byla jejich původní cena jako nového auta. Mnohaměsíční čekací doby na nová auta obracejí pozornost lidí k autobazarům, kde lze s vozem odjet hned. 

Když není nové, bude aspoň roční
 „V roce 2021 jsme prodali o dvacet procent víc vozů než v roce 2020,“ vypočítává Filip Kučera, mluvčí autobazaru Auto ESA. Na internetových stránkách dokonce napočítali návštěvnost vyšší o šedesát procent. Ojetiny v loňském roce tento prodejce několikrát zdražoval, ale ani to se neprojevilo na jejich poptávce.

Největší nárůst zaznamenal segment rodinných vozů, především kombíky a pak oblíbená SUV. „Tady se ceny pohybují do 300 tisíc korun,“ říká Kučera. Enormní zájem, právě kvůli nedostatku zcela nových aut, se projevil u zánovních, tedy ročních vozidel. Ten byl loni dvouapůlnásobně vyšší než o rok dříve.

Spokojeni byli také v „áčkách“, na jejichž pobočkách loni předali zákazníkům téměř padesát tisíc vozů, dalších přibližně sedmatřicet tisíc vozidel prodala firma v Polsku a na Slovensku. „Nedostatek nových automobilů, prodlevy v jejich výrobě a rostoucí ceny automobilů na celoevropském trhu utvrdily zákazníky v tom, že není výhodné již déle čekat na obměnu jejich vozu,“ upozorňuje Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, do níž patří i AAA Auto.

V Česku se v roce 2021 prodalo celkově přes 185 tisíc ojetých aut. Obchodníci sice mluví o rekordním roce, ale do skutečného rekordu má i toto množství ještě daleko. Nejvíc ojetin se u nás prodalo v roce 2008, kdy vypukla celosvětová finanční krize, ale u nás se projevila až se zpožděním. V tomto roce si zákazníci koupili přes 230 tisíc starších vozů. Ještě v roce 2007 přesáhl prodej ojetin cifru 212 tisíc kusů.

Hlad je po škodovkách
Domácí automobilka, a to přes momentání výpadky ve výrobě, přitahuje kupce stále. Platí to také v segmentu ojetých automobilů. Jak u nás, tak na Slovensku patří k nejžádanějším typům Octavia a Fabia. „Dlouholetým bazarovým hitem je model Octavia II v ceně kolem od 135 do 305 tisíc korun,“ komentuje zájem zákazníků Kučera z Auto ESA.

V desítce nejprodávanějších typů v AAA Auto se dlouhodobě pohybuje Škoda Rapid, jejíž výroba skončila již před třemi lety. „Škoda Rapid je dlouhodobě jedním z žádaných aut, protože je spolehlivá, je to kompromis mezi Fabií a Octavií a je cenově dostupná,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings.

Vkus se regionálně liší

  • Poptávka po ojetinách ovlivňuje i skutečnost, zda se daný typ v zemi vyrábí.
  • V Česku vede spolehlivě ojetá „oktávka“ a menší Fabia. Na Slovensku také, ale zájem je také o SUV Kia Sportage. Tu berou Slováci jako „slovenské“ auto, vyrábí se v továrně u Žiliny.
  • Poláci si zase oblíbili vůz Opel Astra. Značka ji produkuje v Gliwicích od roku 1998, i proto mají Poláci rádi Astru v ojeté variantě.
  • Průměrná cena ojetého vozu se v českých autobazarech nyní pohybuje na přibližně 250 tisících korunách. Což je, pro srovnání, o pár desítek tisíc korun víc, než například stála při premiéře před deseti lety, v roce 2012, Škoda Citigo (téměř 180 tisíc korun tří dveřová verze a 190 tisíc korun pětidveřová). Právě tento typ ztratil na hodnotě za deset let minimálně. Třídveřové Citigo z roku 2013 je letos k mání za asi 150 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek