metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.

Větší foto
V autobazarech se dlouho neohřejí. Na českém trhu chybí především mladší ojeté vozy. Zájem je o ně ale obrovský a i proto jejich cena neustále roste. | foto: Michal RůžičkaMAFRA

Trh s ojetými auty jede. Bazaristům ale už bylo i o poznání lépe

  16:08
Autobazaristé musejí líbat ruce všem výrobcům čipů, kteří nestíhají. Bída jedněch je zdroj nadšení druhých. Zákazníci berou prodejny použitých aut útokem.

Vracejí se staré časy. Západní auta se na domácím trhu dala i ojetá prodat po pár letech dráž, než když byla nová – ale to platilo pro časy před pádem komunismu, kdy se k nám vozy ze Západu dostaly buď přes Tuzex, nebo si je zvenku dováželi ti, kteří měli přístup k tvrdým zahraničním měnám.

Totální výpadek v některých segmentech elektroniky vedl loni k tomu, že u některých typů cena i v autobazaru ani po roce neklesla. Některé starší vozy jsou nyní dokonce dražší, než byla jejich původní cena jako nového auta. Mnohaměsíční čekací doby na nová auta obracejí pozornost lidí k autobazarům, kde lze s vozem odjet hned. 

Když není nové, bude aspoň roční
 „V roce 2021 jsme prodali o dvacet procent víc vozů než v roce 2020,“ vypočítává Filip Kučera, mluvčí autobazaru Auto ESA. Na internetových stránkách dokonce napočítali návštěvnost vyšší o šedesát procent. Ojetiny v loňském roce tento prodejce několikrát zdražoval, ale ani to se neprojevilo na jejich poptávce.

Největší nárůst zaznamenal segment rodinných vozů, především kombíky a pak oblíbená SUV. „Tady se ceny pohybují do 300 tisíc korun,“ říká Kučera. Enormní zájem, právě kvůli nedostatku zcela nových aut, se projevil u zánovních, tedy ročních vozidel. Ten byl loni dvouapůlnásobně vyšší než o rok dříve.

Spokojeni byli také v „áčkách“, na jejichž pobočkách loni předali zákazníkům téměř padesát tisíc vozů, dalších přibližně sedmatřicet tisíc vozidel prodala firma v Polsku a na Slovensku. „Nedostatek nových automobilů, prodlevy v jejich výrobě a rostoucí ceny automobilů na celoevropském trhu utvrdily zákazníky v tom, že není výhodné již déle čekat na obměnu jejich vozu,“ upozorňuje Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, do níž patří i AAA Auto.

V Česku se v roce 2021 prodalo celkově přes 185 tisíc ojetých aut. Obchodníci sice mluví o rekordním roce, ale do skutečného rekordu má i toto množství ještě daleko. Nejvíc ojetin se u nás prodalo v roce 2008, kdy vypukla celosvětová finanční krize, ale u nás se projevila až se zpožděním. V tomto roce si zákazníci koupili přes 230 tisíc starších vozů. Ještě v roce 2007 přesáhl prodej ojetin cifru 212 tisíc kusů.

Hlad je po škodovkách
Domácí automobilka, a to přes momentání výpadky ve výrobě, přitahuje kupce stále. Platí to také v segmentu ojetých automobilů. Jak u nás, tak na Slovensku patří k nejžádanějším typům Octavia a Fabia. „Dlouholetým bazarovým hitem je model Octavia II v ceně kolem od 135 do 305 tisíc korun,“ komentuje zájem zákazníků Kučera z Auto ESA.

V desítce nejprodávanějších typů v AAA Auto se dlouhodobě pohybuje Škoda Rapid, jejíž výroba skončila již před třemi lety. „Škoda Rapid je dlouhodobě jedním z žádaných aut, protože je spolehlivá, je to kompromis mezi Fabií a Octavií a je cenově dostupná,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings.

Vkus se regionálně liší

  • Poptávka po ojetinách ovlivňuje i skutečnost, zda se daný typ v zemi vyrábí.
  • V Česku vede spolehlivě ojetá „oktávka“ a menší Fabia. Na Slovensku také, ale zájem je také o SUV Kia Sportage. Tu berou Slováci jako „slovenské“ auto, vyrábí se v továrně u Žiliny.
  • Poláci si zase oblíbili vůz Opel Astra. Značka ji produkuje v Gliwicích od roku 1998, i proto mají Poláci rádi Astru v ojeté variantě.
  • Průměrná cena ojetého vozu se v českých autobazarech nyní pohybuje na přibližně 250 tisících korunách. Což je, pro srovnání, o pár desítek tisíc korun víc, než například stála při premiéře před deseti lety, v roce 2012, Škoda Citigo (téměř 180 tisíc korun tří dveřová verze a 190 tisíc korun pětidveřová). Právě tento typ ztratil na hodnotě za deset let minimálně. Třídveřové Citigo z roku 2013 je letos k mání za asi 150 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy