metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
V autobazarech se dlouho neohřejí. Na českém trhu chybí především mladší ojeté vozy. Zájem je o ně ale obrovský a i proto jejich cena neustále roste. | foto: Michal RůžičkaMAFRA

Trh s ojetými auty jede. Bazaristům ale už bylo i o poznání lépe

  16:08
Autobazaristé musejí líbat ruce všem výrobcům čipů, kteří nestíhají. Bída jedněch je zdroj nadšení druhých. Zákazníci berou prodejny použitých aut útokem.

Vracejí se staré časy. Západní auta se na domácím trhu dala i ojetá prodat po pár letech dráž, než když byla nová – ale to platilo pro časy před pádem komunismu, kdy se k nám vozy ze Západu dostaly buď přes Tuzex, nebo si je zvenku dováželi ti, kteří měli přístup k tvrdým zahraničním měnám.

Totální výpadek v některých segmentech elektroniky vedl loni k tomu, že u některých typů cena i v autobazaru ani po roce neklesla. Některé starší vozy jsou nyní dokonce dražší, než byla jejich původní cena jako nového auta. Mnohaměsíční čekací doby na nová auta obracejí pozornost lidí k autobazarům, kde lze s vozem odjet hned. 

Když není nové, bude aspoň roční
 „V roce 2021 jsme prodali o dvacet procent víc vozů než v roce 2020,“ vypočítává Filip Kučera, mluvčí autobazaru Auto ESA. Na internetových stránkách dokonce napočítali návštěvnost vyšší o šedesát procent. Ojetiny v loňském roce tento prodejce několikrát zdražoval, ale ani to se neprojevilo na jejich poptávce.

Největší nárůst zaznamenal segment rodinných vozů, především kombíky a pak oblíbená SUV. „Tady se ceny pohybují do 300 tisíc korun,“ říká Kučera. Enormní zájem, právě kvůli nedostatku zcela nových aut, se projevil u zánovních, tedy ročních vozidel. Ten byl loni dvouapůlnásobně vyšší než o rok dříve.

Spokojeni byli také v „áčkách“, na jejichž pobočkách loni předali zákazníkům téměř padesát tisíc vozů, dalších přibližně sedmatřicet tisíc vozidel prodala firma v Polsku a na Slovensku. „Nedostatek nových automobilů, prodlevy v jejich výrobě a rostoucí ceny automobilů na celoevropském trhu utvrdily zákazníky v tom, že není výhodné již déle čekat na obměnu jejich vozu,“ upozorňuje Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, do níž patří i AAA Auto.

V Česku se v roce 2021 prodalo celkově přes 185 tisíc ojetých aut. Obchodníci sice mluví o rekordním roce, ale do skutečného rekordu má i toto množství ještě daleko. Nejvíc ojetin se u nás prodalo v roce 2008, kdy vypukla celosvětová finanční krize, ale u nás se projevila až se zpožděním. V tomto roce si zákazníci koupili přes 230 tisíc starších vozů. Ještě v roce 2007 přesáhl prodej ojetin cifru 212 tisíc kusů.

Hlad je po škodovkách
Domácí automobilka, a to přes momentání výpadky ve výrobě, přitahuje kupce stále. Platí to také v segmentu ojetých automobilů. Jak u nás, tak na Slovensku patří k nejžádanějším typům Octavia a Fabia. „Dlouholetým bazarovým hitem je model Octavia II v ceně kolem od 135 do 305 tisíc korun,“ komentuje zájem zákazníků Kučera z Auto ESA.

V desítce nejprodávanějších typů v AAA Auto se dlouhodobě pohybuje Škoda Rapid, jejíž výroba skončila již před třemi lety. „Škoda Rapid je dlouhodobě jedním z žádaných aut, protože je spolehlivá, je to kompromis mezi Fabií a Octavií a je cenově dostupná,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings.

Vkus se regionálně liší

  • Poptávka po ojetinách ovlivňuje i skutečnost, zda se daný typ v zemi vyrábí.
  • V Česku vede spolehlivě ojetá „oktávka“ a menší Fabia. Na Slovensku také, ale zájem je také o SUV Kia Sportage. Tu berou Slováci jako „slovenské“ auto, vyrábí se v továrně u Žiliny.
  • Poláci si zase oblíbili vůz Opel Astra. Značka ji produkuje v Gliwicích od roku 1998, i proto mají Poláci rádi Astru v ojeté variantě.
  • Průměrná cena ojetého vozu se v českých autobazarech nyní pohybuje na přibližně 250 tisících korunách. Což je, pro srovnání, o pár desítek tisíc korun víc, než například stála při premiéře před deseti lety, v roce 2012, Škoda Citigo (téměř 180 tisíc korun tří dveřová verze a 190 tisíc korun pětidveřová). Právě tento typ ztratil na hodnotě za deset let minimálně. Třídveřové Citigo z roku 2013 je letos k mání za asi 150 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek