metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 1 fotografie v galerii
Hotel ze seriálu American horror story pro tento článek slouží pouze jako ilustrační fotografie. | foto: Disney+

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

  6:45
Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu střední a východní Evropy. Vyplývá to z žebříčku společnosti Cushman & Wakefield, který hodnotil celkem dvacítku měst regionu. Praha se umístila na prvním místě.

„Do roku 2024 se navíc očekává otevření dalších ubytovacích zařízení především v luxusním segmentu, která nabídnou bezmála dva tisíce hotelových pokojů a více než 1700 metrů čtverečních mítinkových prostor,“ uvádějí zástupci společnosti.

Počet hromadných ubytovacích zařízení v Praze se od roku 2015 do roku 2019 držel na relativně stabilním počtu. V tomto období nabízela česká metropole ubytování ve zhruba osmi stech hromadných ubytovacích zařízeních s kapacitou kolem čtyřicet dva tisíc pokojů a devadesát tisíc lůžek, a to především v segmentu tří a čtyřhvězdičkových hotelů. Výrazná změna nastala v roce 2020, kdy kapacita pražských ubytovacích zařízení poprvé od roku 2012 překročila hranici 44 tisíc pokojů. V roce 2021 pak ubylo na pražském trhu více než 1500 pokojů. „Praha se svou nezměrnou krásou a jedinečným kulturním dědictvím si dozajista zaslouží být prémiovou evropskou destinací. Potřebuje zároveň ale i vhodnou infrastrukturu včetně luxusních hotelů, kterých je zatím málo,“ komentuje vedoucí evropského hotelového týmu společnosti David Nath.

Kupříkladu Vídeň či Budapešť podle něj disponují dvakrát, respektive 2,4krát větší kapacitou luxusních hotelů než Praha. „I přes otevření hotelů, jako je Fairmont, W či Almanac X, Praha tyto destinace co do kapacity luxusních zařízení nedožene, přičemž by bezesporu česká metropole měla nabídnout více, aby dosáhla svého plného potenciálu,“ dodává Nath.

Z filmu Dreaming Walls: Hotel Chelsea

Zároveň s rostoucí kapacitou a kvalitou rostla před pandemií dlouhodobě i průměrná cena pražských hotelových pokojů. Zatímco v roce 2014 v průměru host zaplatil za pokoj a noc 1980 korun, v roce 2019 se již cena pohybovala na úrovni 2370 korun (93 eur). Trend rostoucích cen se však netýkal jen Prahy, ale celého regionu střední a východní Evropy. Pražské hotely současně patřily mezi ty s vůbec nejvyšší průměrnou obsazeností. V předkrizovém roce 2019 byla Praha s téměř osmdesátiprocentní obsazeností hotelů pátá nejlepší v Evropě, v roce 2021 se naopak vlivem pandemie řadila k těm nejhorším, s průměrnou obsazeností 26 procent. V loňském roce se též propadla cena za pokoj na hodnotu okolo 1600 korun.

„Pražský hotelový trh se rychle zotavuje z pandemie. Podle nejnovějších údajů dosahovala míra obsazenosti pražských hotelů v říjnu až 74 procent. To řadí českou metropoli na 20. místo mezi 35 nejvýznamnějšími trhy Evropy, přičemž Praha za sebou nechala i destinace jako Vídeň či Budapešť. Pražští hoteliéři však musí být agresivnější ve své cenové strategii, aby byli schopní čelit růstu nákladů způsobenému inflací a zejména zvyšujícími se cenami energií,“ dodává Bořivoj Vokřínek, partner ve strategickém poradenství a vedoucí výzkumu v oddělení hotelových nemovitostí.

Do konce roku 2024 by se měla ubytovací a mítinková kapacita Prahy ještě rozrůst o několik nových hotelových zařízení vyšších kategorií. V první polovině roku 2023 se po rekonstrukci otevře bývalý Alcron hotel, nově pod názvem Almanac X, který nabídne kapacitu 204 pokojů. Následovat by ho měl nový hotel W Prague se 161 pokoji a 350 metrů mítinkových prostor, který vzniká renovací bývalého hotelu Evropa na Václavském náměstí.

Mezi další větší hotelové projekty plánované pro rok 2023 patří Mozart Hotel se 170 pokoji. V následujících letech se dočkáme i rozšíření kapacit již zaběhnutých hotelů. Spolu s plánovanou kompletní renovací se o dalších 56 pokojů rozroste Botanique Hotel Prague, který tak bude disponovat celkem 262 pokoji a novými mítinkovými prostorami s denním světlem o celkové rozloze 450 metrů. O stejný počet pokojů by se měl rozšířit i Hotel Carol skupiny Jan Hotels. Po rozšíření by nabídl celkem 117 pokojů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek