metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Cedule na I.P. Pavlova prošly proměnou. Nová varianta na fotce vpravo. | foto: DPP

Tři stanice metra dostaly novou verzi navigačního systému. Test ukáže, zda bude fungovat i jinde

  8:39
V systému metra momentálně existuje více než tři sta výstupů. Se čtvrtou trasou D jich v následujících letech přibudou další desítky. Dopravní podnik se proto ve spolupráci s organizátorem dopravy Ropid rozhodl otestovat nový navigační systém. Ve třech stanicích metra označil jednotlivé východy čísly – podle stejné logiky jako u exitů na dálnicích.

„Nové cedule by měly ulehčit a zrychlit orientaci. Testování ukáže, jestli se nové označení bude v této podobě instalovat do všech 61 stanic metra. Čísla východů budou následně doplněna také do vyhledávačů spojení,“ uvádí  tiskový odbor dopravního podniku.

Nové značení je ve stanicích I. P. Pavlova, Nádraží Holešovice a Náměstí Míru. Číslování výstupů je vždy z pohledu cestujícího vystupujícího z metra. Každý výstup má svoje jedinečné číslo, v jednotlivých stanicích začíná vždy od čísla E1 (E = Exit, z anglického výrazu pro východ, výstup).

Symbolem E1 je označen první výstup ve vestibulu úplně vpravo, další výstupy jsou vzestupně číslovány proti směru hodinových ručiček. Pokud je vestibulů více, jako například na Nádraží Holešovice, je systém stejný.

„Čísla výstupů jsou také vyznačena v nové orientační mapě okolí dané stanice metra, kterou cestující najdou v klasických žlutých vitrínách na nástupištích a ve vestibulech. Čísla plánuje dopravce vložit také do vyhledávačů spojení,“ dodává dopravce.

Dopravce se chystá během léta získat zpětnou vazbu od cestujících. Využít k tomu chce nejen svůj web, ale také ankety na sociálních sítích. Deník Metro proto oslovil Ondřeje Kubáta, který má v dopravním podniku problematiku na starosti. Na vyhodnocení zpětné vazby od cestujících je však podle něj v tuto chvíli příliš brzy. „Podrobnosti vám budu moci sdělit nejdříve začátkem srpna. Pokud se systém osvědčí, plánujeme jej doinstalovat do zbylých stanic,“ sdělil deníku Metro Kubát.

Rekordmankou v počtu cedulí je přestupní stanice Můstek na lince A, ze které vede sedmnáct výstupů. Podle vedoucího odboru dopravně provozní informace dopravního podniku Jiřího Černíka se však výměna starých cedulí za očíslované bohatě vyplatí i zde. Současné tabule v metru jsou totiž již za hranicí své životností. „Stávající navigaci instalujeme v rámci plánované obměny. Grafika ani piktogramy navigačních tabulí se nemění, pouze struktura informací a logika jejich uspořádání, abychom pro ně získali větší prostor,“ míní šéf odboru Černík. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy