metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Cedule na I.P. Pavlova prošly proměnou. Nová varianta na fotce vpravo. | foto: DPP

Tři stanice metra dostaly novou verzi navigačního systému. Test ukáže, zda bude fungovat i jinde

  8:39
V systému metra momentálně existuje více než tři sta výstupů. Se čtvrtou trasou D jich v následujících letech přibudou další desítky. Dopravní podnik se proto ve spolupráci s organizátorem dopravy Ropid rozhodl otestovat nový navigační systém. Ve třech stanicích metra označil jednotlivé východy čísly – podle stejné logiky jako u exitů na dálnicích.

„Nové cedule by měly ulehčit a zrychlit orientaci. Testování ukáže, jestli se nové označení bude v této podobě instalovat do všech 61 stanic metra. Čísla východů budou následně doplněna také do vyhledávačů spojení,“ uvádí  tiskový odbor dopravního podniku.

Nové značení je ve stanicích I. P. Pavlova, Nádraží Holešovice a Náměstí Míru. Číslování výstupů je vždy z pohledu cestujícího vystupujícího z metra. Každý výstup má svoje jedinečné číslo, v jednotlivých stanicích začíná vždy od čísla E1 (E = Exit, z anglického výrazu pro východ, výstup).

Symbolem E1 je označen první výstup ve vestibulu úplně vpravo, další výstupy jsou vzestupně číslovány proti směru hodinových ručiček. Pokud je vestibulů více, jako například na Nádraží Holešovice, je systém stejný.

„Čísla výstupů jsou také vyznačena v nové orientační mapě okolí dané stanice metra, kterou cestující najdou v klasických žlutých vitrínách na nástupištích a ve vestibulech. Čísla plánuje dopravce vložit také do vyhledávačů spojení,“ dodává dopravce.

Dopravce se chystá během léta získat zpětnou vazbu od cestujících. Využít k tomu chce nejen svůj web, ale také ankety na sociálních sítích. Deník Metro proto oslovil Ondřeje Kubáta, který má v dopravním podniku problematiku na starosti. Na vyhodnocení zpětné vazby od cestujících je však podle něj v tuto chvíli příliš brzy. „Podrobnosti vám budu moci sdělit nejdříve začátkem srpna. Pokud se systém osvědčí, plánujeme jej doinstalovat do zbylých stanic,“ sdělil deníku Metro Kubát.

Rekordmankou v počtu cedulí je přestupní stanice Můstek na lince A, ze které vede sedmnáct výstupů. Podle vedoucího odboru dopravně provozní informace dopravního podniku Jiřího Černíka se však výměna starých cedulí za očíslované bohatě vyplatí i zde. Současné tabule v metru jsou totiž již za hranicí své životností. „Stávající navigaci instalujeme v rámci plánované obměny. Grafika ani piktogramy navigačních tabulí se nemění, pouze struktura informací a logika jejich uspořádání, abychom pro ně získali větší prostor,“ míní šéf odboru Černík. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy