metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 29 °C

Pondělí, 22. července 2019. Svátek má Magdaléna.
Cedule na I.P. Pavlova prošly proměnou. Nová varianta na fotce vpravo.
Větší foto
Cedule na I.P. Pavlova prošly proměnou. Nová varianta na fotce vpravo. | foto: DPP

Tři stanice metra dostaly novou verzi navigačního systému. Test ukáže, zda bude fungovat i jinde

5. července 2019  8:39 Filip Jaroševský Metro.cz
V systému metra momentálně existuje více než tři sta výstupů. Se čtvrtou trasou D jich v následujících letech přibudou další desítky. Dopravní podnik se proto ve spolupráci s organizátorem dopravy Ropid rozhodl otestovat nový navigační systém. Ve třech stanicích metra označil jednotlivé východy čísly – podle stejné logiky jako u exitů na dálnicích.

„Nové cedule by měly ulehčit a zrychlit orientaci. Testování ukáže, jestli se nové označení bude v této podobě instalovat do všech 61 stanic metra. Čísla východů budou následně doplněna také do vyhledávačů spojení,“ uvádí  tiskový odbor dopravního podniku.

Nové značení je ve stanicích I. P. Pavlova, Nádraží Holešovice a Náměstí Míru. Číslování výstupů je vždy z pohledu cestujícího vystupujícího z metra. Každý výstup má svoje jedinečné číslo, v jednotlivých stanicích začíná vždy od čísla E1 (E = Exit, z anglického výrazu pro východ, výstup).

Symbolem E1 je označen první výstup ve vestibulu úplně vpravo, další výstupy jsou vzestupně číslovány proti směru hodinových ručiček. Pokud je vestibulů více, jako například na Nádraží Holešovice, je systém stejný.

„Čísla výstupů jsou také vyznačena v nové orientační mapě okolí dané stanice metra, kterou cestující najdou v klasických žlutých vitrínách na nástupištích a ve vestibulech. Čísla plánuje dopravce vložit také do vyhledávačů spojení,“ dodává dopravce.

Dopravce se chystá během léta získat zpětnou vazbu od cestujících. Využít k tomu chce nejen svůj web, ale také ankety na sociálních sítích. Deník Metro proto oslovil Ondřeje Kubáta, který má v dopravním podniku problematiku na starosti. Na vyhodnocení zpětné vazby od cestujících je však podle něj v tuto chvíli příliš brzy. „Podrobnosti vám budu moci sdělit nejdříve začátkem srpna. Pokud se systém osvědčí, plánujeme jej doinstalovat do zbylých stanic,“ sdělil deníku Metro Kubát.

Rekordmankou v počtu cedulí je přestupní stanice Můstek na lince A, ze které vede sedmnáct výstupů. Podle vedoucího odboru dopravně provozní informace dopravního podniku Jiřího Černíka se však výměna starých cedulí za očíslované bohatě vyplatí i zde. Současné tabule v metru jsou totiž již za hranicí své životností. „Stávající navigaci instalujeme v rámci plánované obměny. Grafika ani piktogramy navigačních tabulí se nemění, pouze struktura informací a logika jejich uspořádání, abychom pro ně získali větší prostor,“ míní šéf odboru Černík. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Dveře únikovek nezamykají“

Petr Hučík (druhý zleva)
vydáno 22. července 2019  11:25

Kvůli požáru přišlo začátkem tohoto roku o život pět mladých Polek. Navštívily totiž jednu z únikových her v místním zábavním centru a kvůli nedodržení...  celý článek

Ženská parkovací místa. Podle restaurace jsou bezpečnější

Parkovací místa pro ženy
vydáno 22. července 2019  5:55

Testy ukazují, že ženy jsou na parkovištích opatrnější. Potřebují ale místo.  celý článek

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.
vydáno 21. července 2019  6:02

Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie....  celý článek

Sonda do duše českého nohejbalu: Už není sportem pro pivaře

Memoriál Jardy Svobody, tradiční turnaj na osadě Havran se letos konal už po...
vydáno 20. července 2019  6:57

„Chlapi, dáme pivko a čutneme si nohec? Já s bráchou proti vám všem, o panáka!“ Tohle je sonda do duše českého nohejbalu, za kterou v létě možná dostaneme...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám