metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Pondělí, 15. července 2019. Svátek má Jindřich.
Cedule na I.P. Pavlova prošly proměnou. Nová varianta na fotce vpravo.
Větší foto
Cedule na I.P. Pavlova prošly proměnou. Nová varianta na fotce vpravo. | foto: DPP

Tři stanice metra dostaly novou verzi navigačního systému. Test ukáže, zda bude fungovat i jinde

5. července 2019  8:39 Filip Jaroševský Metro.cz
V systému metra momentálně existuje více než tři sta výstupů. Se čtvrtou trasou D jich v následujících letech přibudou další desítky. Dopravní podnik se proto ve spolupráci s organizátorem dopravy Ropid rozhodl otestovat nový navigační systém. Ve třech stanicích metra označil jednotlivé východy čísly – podle stejné logiky jako u exitů na dálnicích.

„Nové cedule by měly ulehčit a zrychlit orientaci. Testování ukáže, jestli se nové označení bude v této podobě instalovat do všech 61 stanic metra. Čísla východů budou následně doplněna také do vyhledávačů spojení,“ uvádí  tiskový odbor dopravního podniku.

Nové značení je ve stanicích I. P. Pavlova, Nádraží Holešovice a Náměstí Míru. Číslování výstupů je vždy z pohledu cestujícího vystupujícího z metra. Každý výstup má svoje jedinečné číslo, v jednotlivých stanicích začíná vždy od čísla E1 (E = Exit, z anglického výrazu pro východ, výstup).

Symbolem E1 je označen první výstup ve vestibulu úplně vpravo, další výstupy jsou vzestupně číslovány proti směru hodinových ručiček. Pokud je vestibulů více, jako například na Nádraží Holešovice, je systém stejný.

„Čísla výstupů jsou také vyznačena v nové orientační mapě okolí dané stanice metra, kterou cestující najdou v klasických žlutých vitrínách na nástupištích a ve vestibulech. Čísla plánuje dopravce vložit také do vyhledávačů spojení,“ dodává dopravce.

Dopravce se chystá během léta získat zpětnou vazbu od cestujících. Využít k tomu chce nejen svůj web, ale také ankety na sociálních sítích. Deník Metro proto oslovil Ondřeje Kubáta, který má v dopravním podniku problematiku na starosti. Na vyhodnocení zpětné vazby od cestujících je však podle něj v tuto chvíli příliš brzy. „Podrobnosti vám budu moci sdělit nejdříve začátkem srpna. Pokud se systém osvědčí, plánujeme jej doinstalovat do zbylých stanic,“ sdělil deníku Metro Kubát.

Rekordmankou v počtu cedulí je přestupní stanice Můstek na lince A, ze které vede sedmnáct výstupů. Podle vedoucího odboru dopravně provozní informace dopravního podniku Jiřího Černíka se však výměna starých cedulí za očíslované bohatě vyplatí i zde. Současné tabule v metru jsou totiž již za hranicí své životností. „Stávající navigaci instalujeme v rámci plánované obměny. Grafika ani piktogramy navigačních tabulí se nemění, pouze struktura informací a logika jejich uspořádání, abychom pro ně získali větší prostor,“ míní šéf odboru Černík. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejvíc plýtváme s oblečením, jídlem a časem, říká student sociologie

Alvin Korčák
vydáno 15. července 2019  16:21

Vyznává minimalismus a na přednáškách nabízí i dalším lidem cesty, jak snížit počet věcí, které ani nepotřebují. V rozhovoru pro deník Metro mluvil mladý...  celý článek

Sbohem, Sheldone! Seriálový fenomén končí

Celá parta
vydáno 15. července 2019  13:11

Poslední epizoda seriálu Teorie velkého třesku bude dnes večer k vidění na stanici Prima Cool.  celý článek

Hon na správce rozbitých schůdků trval téměř měsíc

Děravý a bez nájezdu.
vydáno 15. července 2019  10:03

Rozbité chodníky, přerostlá zeleň nebo špatně značené přechody. To jsou časté nešvary, jejichž fotografie pravidelně zasílají čtenáři do rubriky Metro...  celý článek

Bulli bude vozit orosené poklady ze všech koutů Česka

Zleva: Jan „Johny“ Pavliš, Ivo Krejčiřík a Jirka Žardecký
vydáno 15. července 2019  5:44

Česko je známé i díky svému pivu. Většinou ale lidé sáhnou po „komerční“ značce. To se rozhodli změnit tři kamarádi z Brna. „Renovujeme staré hippie auto...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám