metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Veggie Parade 2012
Veggie Parade 2012 | foto: veggie-parade.cz

Tři stovky lidí v centru Prahy demonstrovaly za práva zvířat

15. června 2013  17:11 ČTK
Prahou dnes prošly tři stovky lidí ve snaze upozornit na práva zvířat a na podmínky, ve kterých žijí ve velkochovech. Veggie Parade se dnes konal popáté a pořadatelé jím chtěli přesvědčit další lidi, aby se přiklonili k rostlinné stravě, tedy k vegetariánství či veganství. Průvod s transparenty prošel z Václavského náměstí na náměstí Republiky, kde tříminutovým freezem, tedy strnutím v jedné pozici účastníci symbolicky předvedli to, jak jsou omezována zvířata.

"Z intenzivních chovů podle oficiálních statistik stále pochází zhruba 99 procent živočišné produkce," uvádí jeden z pořadatelů akce Silvestr Špaček. Veganství a vegetariánství ale podle pořadatelů představuje také zdravější životosprávu pro lidi. Pochod s maskami a hudbou provázelo provolávání hesel jako třeba "Chceš lásku a mír - nejez maso a sýr", "Králík je kamarád, ne žrádlo" nebo "Po zvířecí svobodě chceme tofu v hospodě".

Jídla se lidé nevzdali

Ani jeden ze strávníků v hospodách v Celetné ulici, kde se turistům nabízí údajné typické české jídlo, se svého uzeného kolena či guláše při poslechu zmíněných rad nevzdal a pro demonstranty měli jen povznesený úsměv. "Se zvířaty určenými pro lidskou potravu se v naší společnosti běžně zachází jen s malým ohledem na to, že jde o vnímavé a inteligentní tvory s jedinečnými osobnostmi, srovnatelné se psy a kočkami, se kterými soucítit umíme a vnímáme je jako individuální osobnosti. Málokdo však má zájem či odvahu nahlédnout za zdi jatek," říká další z pořadatelů Tereza Vandrovcová.

Program odpoledne a večer pokračoval v prostorách Prager Kabarettu v Holešovicích, kde byly ochutnávky jídel, přednášky nebo exhibice veganských sportovců ze sdružení Vegan Fighter. Kromě etického rozměru zdůrazňují organizátoři i to, že rostlinná strava je podle nich výhodná z hlediska zdravotního, sociálního i environmentálního. Mnoho lidí se obává, že pokud nebudou jíst maso, bude jim ve stravě cosi chybět a nemohou být zdraví. "Respektované zdravotnické organizace již dlouho deklarují, že při správném složení stravy je vegetariánství i veganství vhodné pro všechna životní období a může být i prevencí řady civilizačních nemocí," uvádí Vandrovcová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám