metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Třídíme půl metráku na hlavu

  16:02
Před dvaceti lety odnesl do barevných kontejnerů průměrný Čech asi šestinu toho, co zrecykluje nyní.

Třídíme rádi a hodně, ale také záleží na tom, jak daleko od domu máme některou z nádob na tříděný odpad. Žlutých, modrých, zelených a oranžových kontejnerů je momentálně v České republice ke 420 tisícům, postupně přibývají i šedé „popelnice“ na nápojové a další plechovky a také hnědé kontejnery na bioodpad. „Průměrná docházková vzdálenost k nádobám na tříděný odpad se zkrátila na něco málo přes devadesát metrů,“ konstatuje Lukáš Grolmus, ředitel komunikace a marketingu společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém třídění, recyklaci a využití obalového odpadu.

Vytřídíme sedminu

  • Přibližně 350 kilogramů nejrůznějšího odpadu vytvoří v průměru jeden obyvatel Česka za rok.
  • Necelého půl metráku vytříděného skla, papíru, plastů a nápojových kartonů připadá ročně na jednoho obyvatele Česka. Jedná se tak o sedminu všech odpadů, které ročně vyprodukuje.

Přitom před deseti lety bylo nádob na sklo, plasty a další tříděné odpady méně než polovina. A na samém počátku tisíciletí třídili Češi jen něco málo přes dvanáct kilogramů. Na začátku dvacátých let tak připadá jedno třídicí místo na 124 obyvatel. Nejvíc si jednotlivci i firmy dávají záležet na starém papíru. Ke zpětnému zpracování se nevrátí jen patnáct procent této suroviny.

Je však zajímavé, že poměrně velký odpor vládne v Česku například proti zavedení zálohovaných plastových obalů od nápojů. V Evropské unii ho zavedla už více než třetina členských států, například v Německu se podle posledních údajů daří vrátit zpět do prodejen bezmála sto procent všech PET lahví.

Česko se kloní spíše k navýšení počtu žlutých kontejnerů než zálohám. „Ty v určité míře pomohou, že se příroda zbaví jednoho znečišťujícího prvku. Ostatní lahve tam ale zůstanou. Jsme spíš pro intenzifikaci systému sběrné sítě,“ říká výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Přitom do roku 2025 musí každá ze zemí Evropské unie vytřídit minimálně 77 procent plastových lahví. 

Bezobalová Evropa

  • Do roku 2030 by měl být v Evropské unii každý obal recyklovatelný.
  • První bezobalový obchod v Evropě byl otevřen v roce 2012 v Londýně. První bezobalový obchod v Česku vznikl v roce 2013.
  • V Česku je kolem šedesáti prodejen, které nabízejí zboží do vlastních přinesených nádob a tašek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy