metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Třídíme půl metráku na hlavu

  16:02
Před dvaceti lety odnesl do barevných kontejnerů průměrný Čech asi šestinu toho, co zrecykluje nyní.

Třídíme rádi a hodně, ale také záleží na tom, jak daleko od domu máme některou z nádob na tříděný odpad. Žlutých, modrých, zelených a oranžových kontejnerů je momentálně v České republice ke 420 tisícům, postupně přibývají i šedé „popelnice“ na nápojové a další plechovky a také hnědé kontejnery na bioodpad. „Průměrná docházková vzdálenost k nádobám na tříděný odpad se zkrátila na něco málo přes devadesát metrů,“ konstatuje Lukáš Grolmus, ředitel komunikace a marketingu společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém třídění, recyklaci a využití obalového odpadu.

Vytřídíme sedminu

  • Přibližně 350 kilogramů nejrůznějšího odpadu vytvoří v průměru jeden obyvatel Česka za rok.
  • Necelého půl metráku vytříděného skla, papíru, plastů a nápojových kartonů připadá ročně na jednoho obyvatele Česka. Jedná se tak o sedminu všech odpadů, které ročně vyprodukuje.

Přitom před deseti lety bylo nádob na sklo, plasty a další tříděné odpady méně než polovina. A na samém počátku tisíciletí třídili Češi jen něco málo přes dvanáct kilogramů. Na začátku dvacátých let tak připadá jedno třídicí místo na 124 obyvatel. Nejvíc si jednotlivci i firmy dávají záležet na starém papíru. Ke zpětnému zpracování se nevrátí jen patnáct procent této suroviny.

Je však zajímavé, že poměrně velký odpor vládne v Česku například proti zavedení zálohovaných plastových obalů od nápojů. V Evropské unii ho zavedla už více než třetina členských států, například v Německu se podle posledních údajů daří vrátit zpět do prodejen bezmála sto procent všech PET lahví.

Česko se kloní spíše k navýšení počtu žlutých kontejnerů než zálohám. „Ty v určité míře pomohou, že se příroda zbaví jednoho znečišťujícího prvku. Ostatní lahve tam ale zůstanou. Jsme spíš pro intenzifikaci systému sběrné sítě,“ říká výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Přitom do roku 2025 musí každá ze zemí Evropské unie vytřídit minimálně 77 procent plastových lahví. 

Bezobalová Evropa

  • Do roku 2030 by měl být v Evropské unii každý obal recyklovatelný.
  • První bezobalový obchod v Evropě byl otevřen v roce 2012 v Londýně. První bezobalový obchod v Česku vznikl v roce 2013.
  • V Česku je kolem šedesáti prodejen, které nabízejí zboží do vlastních přinesených nádob a tašek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek