metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí.
Větší foto
Vánoční strom na Staroměstském náměstí. | foto: Roman Kubarič

Třikrát méně lidí přišlo na rozsvícení vánočního stromu. Policisté se připravují na ohňostroje

16. prosince 2015  5:49 Metro.cz, ČTK
Pražští strážníci chválí rozsvícení vánočního stromku na Staroměstském náměstí každou hodinu místo jednoho oficiálního času. K opatření vedení Prahy přistoupilo po teroristických útocích v Paříži, chtělo zabránit tomu, aby se v centru sešlo tolik lidí. Podle ředitele městské policie Eduarda Šustera dorazilo na náměstí 28. listopadu nejvýše 7000 lidí místo obvyklých 30 000, řekl to na včerejší tiskové konferenci k analýze pocitu bezpečí Pražanů.

„V minulých letech byly tisíce naštvaných občanů, kteří se nedostali na Staroměstské náměstí, tisíce, kteří sice byli na náměstí, ale nic neviděli, a tisíce, kteří sice viděli, ale mačkali se,“ popsal Šuster. Rozsvícení podle něj nikdy nebylo tak bezpečné a dobře zorganizované.

Městská policie v posílení bezpečnostních opatření pokračuje po celý advent. Nepřetržitě jsou podle Šustera strážníci přítomní na Václavském, Staroměstském a náměstí Republiky. Posílený je dohled i na dalších vánočních trzích a u velkých obchodních center.

Státní policie se připravuje především na Silvestr a Nový rok, na který je v Praze plánovaný velký ohňostroj. Poslední letošní noc bude více policistů zejména v centru. „Máme připraveno opatření zejména na Václavském náměstí a Staroměstské náměstí,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Zdeněk Bezouška.

Na základě pátečního jednání s organizátory novoročního ohňostroje policie připraví konkrétní opatření. „Oproti předešlým letům bude ohňostroj z Vítkova. Tipujeme místa, kde by se shromažďovalo větší množství lidí a nebo odstavených vozidel tak, abychom tam zajistili veřejný pořádek a klidnou dopravu,“ dodal náměstek.

Letos se novoroční ohňostroj odpaloval z Letenské pláně a Prahu vyšel na 1,2 milionu korun. Přesná cena chystaného ohňostroje vzejde z výsledku tendru, odpálí ho 1. ledna v 18:00 hodin z Vítkova. V minulosti byl ohňostroj rovněž odpálen z pontonu na Vltavě. Výstřely ale rušily vodní ptactvo, proto se muselo odpaliště přestěhovat jinam.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám