metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Vánoční strom na Staroměstském náměstí. | foto: Roman Kubarič

Třikrát méně lidí přišlo na rozsvícení vánočního stromu. Policisté se připravují na ohňostroje

  5:49
Pražští strážníci chválí rozsvícení vánočního stromku na Staroměstském náměstí každou hodinu místo jednoho oficiálního času. K opatření vedení Prahy přistoupilo po teroristických útocích v Paříži, chtělo zabránit tomu, aby se v centru sešlo tolik lidí. Podle ředitele městské policie Eduarda Šustera dorazilo na náměstí 28. listopadu nejvýše 7000 lidí místo obvyklých 30 000, řekl to na včerejší tiskové konferenci k analýze pocitu bezpečí Pražanů.

„V minulých letech byly tisíce naštvaných občanů, kteří se nedostali na Staroměstské náměstí, tisíce, kteří sice byli na náměstí, ale nic neviděli, a tisíce, kteří sice viděli, ale mačkali se,“ popsal Šuster. Rozsvícení podle něj nikdy nebylo tak bezpečné a dobře zorganizované.

Městská policie v posílení bezpečnostních opatření pokračuje po celý advent. Nepřetržitě jsou podle Šustera strážníci přítomní na Václavském, Staroměstském a náměstí Republiky. Posílený je dohled i na dalších vánočních trzích a u velkých obchodních center.

Státní policie se připravuje především na Silvestr a Nový rok, na který je v Praze plánovaný velký ohňostroj. Poslední letošní noc bude více policistů zejména v centru. „Máme připraveno opatření zejména na Václavském náměstí a Staroměstské náměstí,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Zdeněk Bezouška.

Na základě pátečního jednání s organizátory novoročního ohňostroje policie připraví konkrétní opatření. „Oproti předešlým letům bude ohňostroj z Vítkova. Tipujeme místa, kde by se shromažďovalo větší množství lidí a nebo odstavených vozidel tak, abychom tam zajistili veřejný pořádek a klidnou dopravu,“ dodal náměstek.

Letos se novoroční ohňostroj odpaloval z Letenské pláně a Prahu vyšel na 1,2 milionu korun. Přesná cena chystaného ohňostroje vzejde z výsledku tendru, odpálí ho 1. ledna v 18:00 hodin z Vítkova. V minulosti byl ohňostroj rovněž odpálen z pontonu na Vltavě. Výstřely ale rušily vodní ptactvo, proto se muselo odpaliště přestěhovat jinam.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy