metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Alergiím neprospívá současný běžný životní styl.
Větší foto
Alergiím neprospívá současný běžný životní styl. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Trpíte alergií? Vyhněte se nejčastějším chybám

22. května 2018  14:47 Kamila Hudečková
Dělám něco špatně? To je otázka, kterou si hlavně na jaře klade až 40 procent Čechů. Na vině není jen pyl.

Nárůst alergických onemocnění je označován jako nejvýznamnější neinfekční civilizační epidemie.

Vše je v plném květu a hlavně stromy a trávy dokážou pěkně potrápit. Ale pyl není to jediné – citliví lidé by si měli dát pozor i na sluníčko. Intenzivní jarní sluneční záření může být natolik silné, že se jedincům s citlivou pokožkou udělá vyrážka. Nejvíc postižená místa bývají na obličeji a na hrudníku. Nebezpečí jarního sluníčka je zrádné v tom, že ho lidé často velmi podceňují.

Pocitově se může zdát, že slunce nemá takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou. Snadno může dojít ke vzniku spálenin, zbytečnému stárnutí kůže, nebo dokonce ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.

Ať už jste alergičtí na pyl, sluneční paprsky, nebo roztoče, plísně, či chlupy zvířat, měli byste dodržovat určité zásady, aby se váš zdravotní stav nezhoršil. Jaké jsou nejčastější chyby?

Nevyhýbáme se alergenu

Hlavní pravidlo pro kvalitní život alergika je jednoduché. Stačí vědět, na co jsme citliví, tomuto alergenu se programově vyhýbat a podřídit tomu denní rytmus. Velmi málo alergiků sleduje pylové zpravodajství a je ochotno podle výskytu svého alergenu plánovat každodenní aktivity.

Jsme málo venku

Alergiím neprospívá současný běžný životní styl, kdy trávíme stále více času v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, což je významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému.

Máme doma prach

Prach je živnou půdou a líhní alergenů. Navíc v něm může být hned několik alergenů najednou. Přesto se čistota domova stále podceňuje, lidé si často ještě doma prach spíše víří, než že by se ho efektivně zbavovali. Například robotické vysavače často udělají více škody než užitku.

Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí zpět do místnosti.

Prach se proto po vysávání zas usazuje na nábytku i podlahách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám