metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou
Větší foto
Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou | foto: Metro.cz

Tuberkulóza ohrožuje hlavně cizince

27. března 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
V první polovině 20. století u nás plicní onemocnění zabilo více než milion obyvatel. Česká republika patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy. Nemoci, na kterou zemřel například básník Jiří Wolker, trpěla jí spisovatelka Božena Němcová a literát Franz Kafka. Ale také herečka Adina Mandlová.

„Novináři milují senzace,“ říká Vítězslav Kolek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti. Když se objeví nový případ nemoci, novinové titulky hlásají, že tuberkulóza roste.

Opak je pravdou. Za posledních deset let vedle výskytu TBC výrazně poklesla úmrtí na tuto nemoc, o dvě třetiny od roku 2008. Loni u nás zemřelo na tuto nebezpečnou nemoc třiadvacet lidí. Důvodem je podle Kolka systematická práce pneumologů.

Rekord

  • Poprvé klesl v loňském roce počet zachycených případů tuberkulózy pod pět set, konkrétně na 471.
  • Ještě v roce 2016 zaznamenaly statistiky 517 onemocnění touto chorobou. Jedná se o devítiprocentní pokles.

„Nesmíme ale polevit a musíme se nadále soustředit na problematické skupiny obyvatel, například na lidi přicházející ze zemí, kde je výskyt TBC vysoký,“ upozorňuje lékař.

Je totiž doložitelné, že zatímco mezi českými obyvateli tuberkulóza ustupuje, statistiky zachycují růst u cizinců. Především u Rumunů a Bulharů. Nejvíce případů bylo zachyceno mezi dělníky montoven v západních Čechách na Plzeňsku a Rokycansku.

„Rumunsko patří v Evropě na špici ve výskytu TBC,“ uvádí Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou. Zatímco v Česku připadá na sto tisíc obyvatel čtyři a půl případů TBC, v Rumunsku to bylo 69 výskytů, patnáctkrát více.

Česká republika je ale v EU jediná, kde mají lékaři zákonem přikázáno každého nemocného, a to i jen v případě podezření na TBC, okamžitě izolovat. Léčení v izolaci může trvat až dva měsíce, jeden den pobytu v nemocnici vyjde asi na tisíc korun.

„Od zahraničních kolegů slýchávám, jestli nám nevadí, že povinná izolace porušuje lidská práva,“ tvrdí Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Praha. V zahraničí, až na těžké případy, se TBC většinou léčí ambulantně. Podle Vašákové je izolace často přehnané a zastaralé řešení. „Přimlouvala bych se za změnu legislativy,“ říká Vašáková.

„Ministerstvo zdravotnictví se změně zákona nebrání,“ uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Jde však o to, že ani zdravotníci, ani nikdo z politiků zatím změnu pravidel neinicioval.

Tuberkulóza v Česku

  • Ve čtyřech ze čtrnácti krajů vykázali v roce 2017 lékaři pokles TBC.
  • O 40 procent více případů tuberkulózy zachytili lékaři na jižní Moravě. Především kvůli vyhledávání nemocných mezi bezdomovci a při vstupních prohlídkách ve věznicích.
  • Povinnost izolovat nemocného s tuberkulózou je obsažena v šesti paragrafech a nařízeních.
  • V roce 2003 zrušil soud původní podmínečné odsouzení pražské lékařky za to, že důsledně nezajistila okamžitou izolaci nemocného. Doktorka se totiž spolehla na slib jeho známého, že nakažené do sousední nemocnice na izolaci sám převeze, což se nestalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám