metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.
V Karlíně je problém s dopravou.

Tunel pod Palmovkou se Praze 8 nezamlouvá. Hledá jiné řešení

  6:00
Dopravní situace v Libni je neúnosná. Řešení, které plánuje město, je však příliš nákladné. Praha 8 hledá jiné.

Doprava v Karlíně a zvlášt dolní části Libně houste. Podle plánů města pomůže situaci zlepšit až tunelové spojení ulice Na Žervách s Libeňským mostem. Radnice osmé městské části se však obává, že projekt je nákladný a zastaralý. Otevřela proto diskusi o urbanisticko -dopravním řešením zmíněného území.

Starosta chce nové řešení

"Dolní Libeň nutně potřebuje urbanistickou koncepci, jejíž nezbytnou součástí jsou dopravní vazby a zpřístupnění lokality. Bez vyřešení dopravy není možné očekávat další vývoj, takže hrozí, že tato lokalita zůstane zakonzervovaná v současném, nebál bych se říci polomrtvém stavu. A to včetně všech neduhů, které takovýto stav doprovází," říká starosta Prahy 8 jiří Janků.

S novým méně nákladným návrhem přišel architekt Josef Pleskot. Podle něj by tranzitní svedení dopravy do tunelu lokalitě nepomohlo.

Návrh počítá se zavedením automobilové dopravy do ulice Na Žertvách, která by spolu se Sokolovskou a Libeňským mostem tvořila spojení mezi západní a východní částí Prahy. To by mělo dopravně zpřístupnit Dolní Libeň a umožnit její urbanistický rozvoj. "Hlavním předpokladem pro navržené řešení je fakt, že ulice Na Žertvách je po odstranění železniční dopravy dostatečně široká na to, aby zde mohly projíždět tramvaje, automobily, vznikla zde parkovací místa, přestupní uzly, zeleň a samozřejmě se sem bezpečně a komfortně vešli i chodci," vysvětluje mluvčí osmé městské části Helena Šmídová.

Městu se nový návrh nezamlouvá

Přestože se radnici nový návrh zamlouvá, při jeho předložení vedení útvaru rozvoje hlavního města, se na magistrátu setkal s neúspěchem. "Útvar rozvoje s navrženým řešením nesouhlasí," dodává Šmídová.

Zvažovanou variantou by podle ní mělo být i řešení jižního obchvatu ze Švábek přes Krejcárek do Vysočan, které by mělo umožnit rozvoj Mezihoří.

Diskuse o Libni

  • Poté co vedení města zamítlo návrh architekta Pleskota, zadala městská část Prahy 8 oponentní posunek. Poté, co bude znám, rozhodne se, jak s návrhem dále pracovat.
  • Měření prašnosti, hluku a zplodin v lokalitě se pohybují vysoko nad hranicí hygienické snesitelnosti.
  • Vedení Prahy 8 se bojí, že s tunelem pod Palmovkou nebudou lidé souhlasit. „Plánované zahloubení je vzhledem k obrovské nákladnosti a současné politické neochotě způsobené aférami provázejícími výstavbu tunelu Blanka nereálné,“ říká místostarosta Michal Švarc.
  • Z diskuse by mělo vzejít řešení, které bude reálně proveditelné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy