metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Kaňon Midés | foto: Metro.cz

Tunisko je zemí mnoha krás

  18:18
Bohatstvím pouštních oáz je voda. Díky ní v nich rostou datlové palmy.

Zahraniční turisty láká do Tuniska především moře. Země má ale mnoho dalších půvabů, mezi ty nejzajímavější patří kromě památek také poušť a vše, co je v ní.

Za návštěvu stojí například okolí oázy Midés ve středním Tunisku. Leží jen pár stovek metrů od tunisko-alžírské hranice. Ač je to zcela vyprahlá oblast, voda tu vyhloubila úžasný hluboký kaňon. Když si stoupnete na jeho okraj, budete doslova uchváceni. Nebudete ale první. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let tu Steven Spielberg točil oscarový film Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. V devadesátých letech tu byl i režisér Anthony Minghella, který do oblasti zasadil scény filmu Anglický pacient. Natáčel se zde také výpravný francouzský film Fort Saganne s Gérardem Depardieu a Philippem Noiretem.

Pár rad

  • Do Tuniska lze cestovat pouze s platným cestovním pasem, který musí být platný ještě 3 měsíce po návratu zpět. Při vstupu do celního a pasového prostoru je třeba kromě pasu předložit také vyplněnou registrační kartu – obvykle ji dostanete na palubě letadla – se základními údaji (legenda je ve francouzštině a angličtině). Pasový úředník vám vrátí spodní díl a ten je nutné odevzdat při odjezdu ze země.
  • Místní měnou je tuniský dinár (TND nebo DT). Peníze lze měnit v hotelu, kde budou chtít vědět pouze číslo pokoje. Vždy si ale vyžádejte potvrzení o výměně. Pokud vám při odjezdu dináry zbudou, musíte je na letišti vyměnit, neboť se nesmějí vyvážet.
  • V zemi působí tři operátoři – Orange, Ooredoo a Tunisie Telecom. Simkarta stojí cca 3 dináry, data jsou levnější než u nás, 1 G stojí cca 6 dinárů, 25 G 30 dinárů. Pokud kupujete simkartu v obchodě u operátora, vezměte si s sebou cestovní pas. 

Nedaleko od srázu se nachází rozlehlý palmový háj a těsně na okraji jsou zbytky původní vesnice, již v roce 1969 zničily přívalové lijáky. Obyvatelé si ji postavili na bezpečnějším místě asi 800 metrů odtud. Do kaňonu se dá sestoupit, a pokud se zrovna neblíží déšť, tak se jím dá i několik set metrů projít a vrátit se na původní místo.

Podobný osud potkal v roce 1969 také další oázu Chebika, která leží necelých 23 kilometrů od Midés. Hliněné domky stály těsně na skalnatém úbočí, a tak je spláchla přívalová voda. Ta, která nyní ale vytéká ze skalní rozsedliny, je životodárnou pro rozlehlý palmový háj, u něhož vznikla nová Chebika.

Pod kopcem jsou parkoviště, z nichž se dá projít kolem pobořených domků krátkým okruhem mezi skalami k tyrkysově zbarvenému jezírku a potom podél potoka zpět. Posilnit se potom můžete v malé příjemné venkovní kavárničce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek