metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Větší foto
Kaňon Midés | foto: Metro.cz

Tunisko je zemí mnoha krás

  18:18
Bohatstvím pouštních oáz je voda. Díky ní v nich rostou datlové palmy.

Zahraniční turisty láká do Tuniska především moře. Země má ale mnoho dalších půvabů, mezi ty nejzajímavější patří kromě památek také poušť a vše, co je v ní.

Za návštěvu stojí například okolí oázy Midés ve středním Tunisku. Leží jen pár stovek metrů od tunisko-alžírské hranice. Ač je to zcela vyprahlá oblast, voda tu vyhloubila úžasný hluboký kaňon. Když si stoupnete na jeho okraj, budete doslova uchváceni. Nebudete ale první. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let tu Steven Spielberg točil oscarový film Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. V devadesátých letech tu byl i režisér Anthony Minghella, který do oblasti zasadil scény filmu Anglický pacient. Natáčel se zde také výpravný francouzský film Fort Saganne s Gérardem Depardieu a Philippem Noiretem.

Pár rad

  • Do Tuniska lze cestovat pouze s platným cestovním pasem, který musí být platný ještě 3 měsíce po návratu zpět. Při vstupu do celního a pasového prostoru je třeba kromě pasu předložit také vyplněnou registrační kartu – obvykle ji dostanete na palubě letadla – se základními údaji (legenda je ve francouzštině a angličtině). Pasový úředník vám vrátí spodní díl a ten je nutné odevzdat při odjezdu ze země.
  • Místní měnou je tuniský dinár (TND nebo DT). Peníze lze měnit v hotelu, kde budou chtít vědět pouze číslo pokoje. Vždy si ale vyžádejte potvrzení o výměně. Pokud vám při odjezdu dináry zbudou, musíte je na letišti vyměnit, neboť se nesmějí vyvážet.
  • V zemi působí tři operátoři – Orange, Ooredoo a Tunisie Telecom. Simkarta stojí cca 3 dináry, data jsou levnější než u nás, 1 G stojí cca 6 dinárů, 25 G 30 dinárů. Pokud kupujete simkartu v obchodě u operátora, vezměte si s sebou cestovní pas. 

Nedaleko od srázu se nachází rozlehlý palmový háj a těsně na okraji jsou zbytky původní vesnice, již v roce 1969 zničily přívalové lijáky. Obyvatelé si ji postavili na bezpečnějším místě asi 800 metrů odtud. Do kaňonu se dá sestoupit, a pokud se zrovna neblíží déšť, tak se jím dá i několik set metrů projít a vrátit se na původní místo.

Podobný osud potkal v roce 1969 také další oázu Chebika, která leží necelých 23 kilometrů od Midés. Hliněné domky stály těsně na skalnatém úbočí, a tak je spláchla přívalová voda. Ta, která nyní ale vytéká ze skalní rozsedliny, je životodárnou pro rozlehlý palmový háj, u něhož vznikla nová Chebika.

Pod kopcem jsou parkoviště, z nichž se dá projít kolem pobořených domků krátkým okruhem mezi skalami k tyrkysově zbarvenému jezírku a potom podél potoka zpět. Posilnit se potom můžete v malé příjemné venkovní kavárničce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy