metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Úterý, 2. března 2021. Svátek má Anežka.
Hotelový areál
Další 1 fotografie v galerii
Hotelový areál | foto: CK Blue Style

Turecké hospodářství nejen z pohodlí plážového lehátka

27. srpna 2019  16:40 Filip Jaroševský Metro.cz
Derviši, teplé moře, smlouvání i skvělá kuchyně. To je dovolená v Turecku.

Každý má o ideální dovolené své představy. Někdo se rád válí a popíjí jeden drink za druhým, jiný nedá dopustit na výlety, sport či cesty za dobrodružstvím. Já jsem se rozhodl vsadit na již osvědčenou kartu a vypravil se již potřetí v životě na Tureckou riviéru, konkrétně do hotelového komplexu u městečka Konakli. Zde se při plavání v téměř třicetistupňovém moři či večerním pozorování tureckých tanečníků, takzvaných dervišů, krásně zapomíná na pracovní i soukromé starosti.

Vezměte si eura
Do Turecka se letí necelé tři hoďky, časový posun je o hodinu dopředu a vozit sem místní peníze, turecké liry, je holý nesmysl. Skoro všude totiž berou eura a také dolary, nehledě na to, že pokud nejste zrovna matematik, snadněji vás místní obchodníci v tamní měně natáhnou. Navíc tu mnoho trhovců vůbec netuší, že si dolar oproti euru v poslední době pohoršil. Kdo se tu tedy rozhodne platit americkou měnou, odveze si domů o něco naditější kufr plný cetek za méně peněz. Samotné nakupování tu má také specifická pravidla, kdy se mimo kamenné krámky s obchodníky smlouvá v nejrůznějších jazycích. Cenovky byste tu hledali marně. Naopak v kamenných obchodech jsou ceny pevné. Tam se smlouvat nesluší.

Uklízečky mají kreativní, zakomponovaly i naše brýle.

Uklízečky mají kreativní, zakomponovaly i naše brýle.

Dobrý hotel, základ úspěchu
Pokud vyrážíte na Tureckou riviéru, klíčová je pro vás hlavně volba hotelu, v jehož areálu strávíte drtivou většinu času. Já vsadil na Hotel Club Turtas, kde se během dne nabízí celá řada lákadel a aktivit. Kromě tureckých lázní, fitness centra, několika zašíváren u tří bazénů a mnoha barů rozesetých po hotelu tu mají také akvapark, pravidelné diskotéky a především nádhernou písčitou pláž s teplým mořem a dostatkem lehátek pod slunečníky zdarma – pro všechny. V hotelu se navíc na nejrůznějších místech dá opatřit čerstvé jídlo téměř kdykoliv během dne, včetně plážového baru. Pokud se tedy vypravíte právě sem, hlady a žízní tu neumřete. Je tu také croco club – dětský kroužek, kam lze klidně na celý den odložit své ratolesti.

Delegáti nikdy nespí
V Turtaši, jak se hotelu mezi hosty přezdívá (i když jde technicky o správnou výslovnost), je nejen mnoho personálu, který se stará o jídlo a pití. Po areálu se také celý den pohybují perfektně jazykově vybavení delegáti. Ti mají za úkol jediné – bavit hosty. V průběhu dne si můžete pod jejich velením zahrát s ostatními hosty či přáteli plážový volejbal, basketbal, šipky, fotbal, stolní tenis či si zacvičit aerobik. Ani večer není na programu jen popíjení a jídlo. Každý den totiž v místním amfiteátru startují animační programy. Ty též vedou delegáti. V praxi to znamená, že jeden večer sledujete turecké tance v podání dervišů a břišních tanečnic, další večer dorazí kouzelník nebo komedianti. Opravdovou třešničkou na dortu však pro mě bylo vystoupení animátorů, kteří tu předváděli fakírské kousky a ohnivou show. Přiznám se otevřeně, že jsem ještě neviděl, aby se naolejovaný turecký gentleman vezl po pódiu skluzem několik metrů na zádech a u toho stíhal ještě plivat oheň. Když si pak jeden z nich stoupl do střepů s místním stotřicetikilovým českým pořízkem na zádech, kterého vytáhl z publika, byl to proti tomu jen pouťový trik.

Pamukkale
Komu klasické hotelové radovánky nestačí a procházky po trzích plných padělaného zboží mu nic neříkají, ten začne po pár dnech pokukovat po nějakém výletu. Na delfinária a projížďky loděmi po kaňonech moc nejsem, dal jsem proto přednost celodennímu výletu do Pamukkale. Jedné z nejznámějších tureckých turistických atrakcí. Jde o svah, který vzhledem připomíná kopec nebo hrad bavlny. Areál se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli. Pamukkale je de facto oblastí tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Z minerální vody stékající po skále poté vznikají usazeniny – travertin. Tak vznikaly v průběhu mnoha tisíc let působivé terasy, kaskády a jezírka. A nepřestaly vznikat doposud. V jezírkách se někteří odvážlivci dokonce koupali, osobně jsem se tu jen trochu brodil. Bylo tu krásně, ale větší vedro jsem snad v životě nezažil. Mezizastávka v mešitě také nebyla k zahození. Více než modlitebnu však připomínala turistickou atrakci.

Kamarádi na poslední chvíli
V Turecku jsem strávil dovolenou se svou ženou a prožili jsme ji v poklidu – většinou čtením a povídáním. Klid byl nakonec tak veliký, že jsme si našli známé na skleničku něčeho ostřejšího až poslední večer. Byl to ten stotřicetikilový sympaťák se ženou a malým synem. Musel jsem jim slíbit, že je ze svého článku o Turecku rozhodně nevynechám. Nevynechal jsem...

Komentáře

Hlavní zprávy

Pozor na odhalené kotníky! Samozvaná moderní módní policie řádí na Facebooku

Úlovek z MHD
vydáno 2. března 2021  6:00

Členové Spolku odpůrců odhalených kotníků chtějí načapat i vás. Nejvíc fotografických úlovků mají z Prahy.  celý článek

Biologické hodiny nečekají. Umělá inteligence pomáhá lidem vybrat správné embryo

Děti a umělá inteligence jsou také oblíbenou sci-fi zápletkou pro filmaře.
vydáno 1. března 2021  18:00

Nákup vozu lze odložit. Není to tragédie. Zplození potomka je ale limitováno.   celý článek

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

Práce na Barrandovských terasách
vydáno 1. března 2021  5:34

Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?  celý článek

Psychoterapeutka: Nemáme teď kam utéci. Ani sami před sebou.

Psychoterapeutka Magda Bartošová
vydáno 28. února 2021  14:40

Tvrdý lockdown, home office. „Lidem zmizely pevné body v životě. Teprve se ukáže, jakou odezvu tato proměna reality celosvětově způsobí,“ říká deníku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám