metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Turisté do českých památek pašují psy i králíky

  14:14
Ratlík ano, doga ne. Pozor při focení stráže. Deník Metro zjišťoval, na co si dát pozor při návštěvě hradů a zámků.

Návštěvnická pravidla hradů a zámků se liší. Co je někde zakázáno, to jinde povolují. Určitě buďte ale pozorní na Pražském hradě. Jak se chovat při fotografování hradní stráže, to je podrobně sepsáno na webových stránkách. 

„Návštěvníkům je zakázáno přibližovat se na kratší vzdálenost než půl metru k vojákovi stojícímu na čestném strážním stanovišti u vstupních bran Pražského hradu,“ uvádí se v pokynech pro turisty. Vojáka nesmíte ani obtěžovat a „jinak snižovat jeho důstojnost“, připomíná Návštěvní řád.

Vtipní jsou na romantickém jihočeském zámku Červená Lhota. Tady vám na tabuli u vchodu poděkují, že „nenosíte dovnitř psy, kanárky, akvarijní rybičky ani jiná zvířata“. Správa zámku připomíná, že tím vytvářejí turisté milou atmosféru. Pokud by se někdo rozhodl pravidla porušovat, čeká ho přísný trest: „Můžete být ze zámku vykázáni se ztrátou cti a vstupného, které se jednou provždy nevrací,“ upozorňuje zámecký řád.

Právě vstup se psy a dalšími mazlíčky je jedním z nejčastějších omezení. Tam, kde s nimi můžete, musíte dodržet daná nařízení. Většinou se jedná o velikost psa. Psíčkové obvykle nevadí. 

Ve skalách nejsou záchody a na psa si vezměte tašku

Před návštěvou památky radíme pročíst základní informace na internetu. Potíže nemusíte mít jen se zvířaty.

  • Pro majitele psů je užitečná stránka www.sepsem.cz.
  • Do příruční tašky smíte svého miláčka vzít třeba na Bouzově či ve ve Šternberku. Na Orlíku nepustí psa jen na zámeckou rozhlednu.
  • Na některých zámcích se nesmí fotit s bleskem.
  • Problém může být i lidská potřeba. Například v Adršpašsko-teplických skalách nejsou toalety uvnitř skalního města. Návštěvníci si musejí ulevit před vstupem dovnitř.

Například do zámku v Horšovském Týně si smíte vzít malého psa v tašce. Musí s tím ale souhlasit i ostatní v návštěvnické skupině. „Je to proto, kdyby byl někdo alergický na psí chlupy, aby nás neobvinil, že měl zdravotní problémy,“ vysvětluje kastelán zámku Jan Rosendorfský. 

Tolerantní jsou ke psům například na Křivoklátě, zvíře musí mít vodítko nebo být v tašce a je povolen jen jeden pes na skupinu. S mazlíčkem se můžete vydat na Kokořín nebo na Kost. Vstřícní jsou také v zámku ve Žďáru nad Sázavou, tam vás se psem nepustí pouze do baziliky.

Striktní zákaz vstupu se psy do interiéru platí na Konopišti. „Zvířata ale smějí do parku a skleníku,“ říká Helena Nohejlová, mluvčí zámku. Někteří turisté jsou však vynalézaví. „Občas průvodkyně u příchozích už během prohlídky objeví vyčuhující psí uši z kabely,“ uvádí mluvčí zámku. Jednou tady dokonce z kabelky lovili králíka. 

Paradoxně mají pejskaři smůlu taky na hradě Bítově, který je ale proslavený sbírkou jednapadesáti vycpaných psů.

V některých zámcích je stále zakázaný vstup v obuvi, na turisty čekají proslulé klouzavé papuče. Těmi chrání původní parkety, například na Červené Lhotě. Jinde ale přezouvání už zrušili. Zjistili totiž, že se na podrážky pantoflů lepí nečistoty a tahle vrstva pak působí jako brusná pasta a parkety spíš poškozuje. Třeba v Českém Krumlově je nenutí už od začátku devadesátých let. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám