metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Prahu brázdí nezjištěné množství pseudoveteránů.
Větší foto
Prahu brázdí nezjištěné množství pseudoveteránů. | foto: Metro.cz

Turisty vozí v Praze lesní auta

4. října 2018  7:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Centrum brázdí repliky, ale také „traktory“. Vyhlídkových aut pro turisty přibývá.

Z původně zajímavého nápadu nabízet turistům projížďky historickými vozy malebnými kouty centrální části metropole se stal Divoký západ. Pro opravdové veterány i repliky vyčlenila původně Technická správa komunikací několik nástupních míst. „Jenže se toho pak chytili naši i zahraniční podnikavci a dnes tyhle vozy parkují nejen v modré zóně, ale i na zákazech stání,“ říká Richard Bureš, radní Prahy 1.

Nyní narazíte na vyhlídková auta třeba v Pařížské, Rytířské, Husově, Mostecké a dalších ulicích, dlouhé vozy se proplétají i nejužšími uličkami města. Problémem pro regulaci je, že mezi provozovateli vyhlídkových jízd je řada mimopražských firem, chovají se v podstatě stejně jako taxikáři, kteří působí v Praze, ale živnost mají třeba na Moravě. V autoreplikách pro turisty působí v Praze třeba i Poláci.

„Historická auta vjíždějí do pěších zón nebo i na Hradčanské náměstí, kde se vydávají za dopravní obsluhu,“ popisuje radní Bureš. I to prý vedlo k tomu, proč se nedávno rozhodla Praha 1 ve spolupráci s Policií České republiky proti těmto podnikavcům zakročit. Dopravní policie provedla v uplynulých dnech kolem tří set kontrol, ale jen v padesáti případech nenašli muži zákona žádné závady.

„Kromě takzvaných drobností, jako je například nepoužívání bezpečnostních pásů, objevila policie i řadu kuriozit,“ řek Metru Jan Daněk z tiskového oddělení pražské policie. Jedno z vozidel mělo dokonce technický průkaz vystavený na „zvláštní vozidlo“. Do této kategorie se řadí například zemědělské nebo lesnické traktory, bagry či vozíky pro invalidy, tedy vozidla, která kromě řidiče nejsou určena k jakékoliv přepravě osob, a to ani ke komerční.

Jedním z možných řešení, aby „divoké“ repliky nevjížděly například do turisty přehuštěné frekventované Mostecké ulice před Karlovým mostem, je připravované umístění vysouvacích sloupků zhruba v polovině této ulice. Praha 1 se nedávno pokusila nešťastně zakázat nejrůznější elektrická pohybovadla tím, že by do vybraných ulic neměli povolený vjezd i cyklisté. Vedení městské části nakonec od plošného zákazu ustoupilo.

Jak oblafnout pravidla

  • V Česku vyzrajeme na všechno, dokazují to „traktory“.
  • Někteří dopravci začali využívat k přepravě po silnici těžká vozidla, která vypadají jako nákladní auta, jsou však určena pro zemědělství.
  • Mají drobná omezení, technický průkaz je však vystaven na traktor. Mohou tak ignorovat zákaz vjezdu pro těžké náklaďáky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám