metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Dalších 5 fotografií v galerii
Nerudova ulice ještě bez automobilů. | foto: Jindřišská věž, s.r.o.

Tvář Prahy před 200 lety. Podívejte se, středověké kouzlo má dodnes

  5:03
Ukázky toho, jak vypadalo hlavní město dříve a v čem se liší od své současné podoby, máme nejen my z deníku Metro v oblibě. Na tento fakt sázejí tvůrci rozsáhlé velkoformátové výstavy v Jindřišské věži s názvem Praha v proměnách času. Ta srovnává metropoli devatenáctého století se současností.

„Starší Praha je prezentována na obrazech Vincence Morstadta a Václava Jansy. Ta dnešní na fotografiích Tomáše Sysla. Výstava nám ukazuje proměnu Prahy za téměř dvě stě let. Během této poměrně krátké doby se odehrálo několik velkých změn,“ říká Lucie Dolfi, kastelánka Jindřišské věže, v jejíchž několika patrech a chodbách se výstava nachází.

Po velkých pražských povodních se například ve čtyřicátých letech devatenáctého století začaly budovat v Praze nábřežní zdi.

„Ty radikálně proměnily podobu města – do té doby zde byly přirozené břehy. Kvůli jejich výstavbě se nedochovaly původní rybářské, pískařské a plavecké osady a většinou ani středověké stavby u vody. Výstavba nábřeží byla asi největším zásahem do vizuální podoby Prahy, její většina byla hotová do začátku dvacátého století,“ popisuje pro deník Metro Dolfi.

V druhé polovině devatenáctého století vstoupila do Prahy průmyslová revoluce. I to je podle Dolfi z pochopitelných důvodů fenomén, který je na srovnávačkách patrný. „Na tehdejších periferiích – Smíchov, Košíře a Holešovice – se stavěly továrny a další průmyslové objekty, které zásadně změnily charakter města. Výstavba železničního spojení v polovině devatenáctého století pak předznamenala konec pražského opevnění,“ vysvětluje Dolfi a dodává: „Pražské hradby postupně začaly mizet, neboť překážely překotnému rozvoji města. Nejdříve se proměnily v městská korza a nakonec byly zcela zbořeny a rozebrány.“

Když se Praha v roce 1918 stala hlavním městem nové republiky a byl přijat zákon o Velké Praze, podle kterého se Praha rozšířila mimo historická pražská města, byla přeměna Prahy ve velkoměsto moderního rázu dokonána.

„Velkým štěstím je, že si na mnoha místech uchovala své středověké a barokní kouzlo, čehož jsou obrazy mistrů Morstadta a Jansy a fotografa Tomáše Sysla důkazem,“ míní Dolfi.

Výstava oficiálně běží od minulého týdne a končí zhruba v polovině listopadu. Tento čtvrtek nicméně ještě proběhne v osmnáct hodin slavnostní vernisáž. Na výstavě se podílejí i lidé kolem internetového projektu Miluju Prahu. Na jejich webu a sociálních sítích je rovněž možné nalézt řadu fotografií metropole, ať už těch historických, tak současných. A také sem zasílat fotky vlastní.

„Ukazujeme krásy Prahy, což není těžké, protože Praha je nádherná. Pořádáme výstavy, vydáváme kalendáře a knihy s těmi nejkrásnějšími fotografiemi hlavního města,“ popisují lidé z Miluju Prahu. Praha v proměnách času je nejen název výstavy, ale i fotografického seriálu, který na jejich webu vychází.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek