metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Větší foto
Amnestie | foto: Continental film

Tvůrci filmu Amnestie se vrací k Leopoldovu

  5:57
Dnes uběhlo přesně třicet let od vyřešení vzpoury vězňů v Leopoldově. Nejen o této „bitvě“ vznikl i film Amnestie, s jehož tvůrci jsme se k událostem roku 1990 vrátili.

Jak jste na toto téma přišli?
Maroš Hečko (producent): Z vydavatelství Dixit jsem dostal knihu a návrh, jestli bych neměl zájem o adaptaci. Knihu napsal bachař, který sice neměl zkušenost se vzpourou, ale znal prostředí, ve kterém se příběh odehrál. Oslovilo mě to i proto, že o žádné vězeňské vzpouře nebyl v Česku či na Slovensku natočený film. Mám rád takové výzvy.

Jak bylo tehdy o události informováno v médiích a vzpomenete si, jak jste ji vnímal vy?
Jiří Konečný (producent): V rámci tehdejší idealistické nálady jsem vnímal nejvíce to, že byl zásah brutální. Přišlo mi to přehnané, cítil jsem, že se v nové době chceme chovat jinak. Už se na to dívám střízlivěji, třeba ze zahraničí byl zásah hodnocen s obdivem, přece jen šlo o střet s nebezpečnými jedinci. Přesto ve mně převažuje symbolika represe a bezpráví, jak byly totalitním režimem metody propracovány a v podobném duchu použity i po revoluci.

Co vzpoura jako vyústění amnestií Václava Havla přinesla do společnosti? Proč je dobré si ji připomínat?
Jiří Konečný: Byl to okamžik prozření do reality v porevolučním nadšení, temná strana se připomněla. Všechny zlomové okamžiky našich dějin je třeba znovu zkoumat a promýšlet, kontroverzní asi nejvíc. Nejaktuálnější mi nyní přijde otázka krizového řízení státu – jaké politické procesy se odehrávají a jak jsme schopni je kontrolovat a uchránit pluralitní svobodnou občanskou společnost.

Točili jste i přímo ve věznici v Leopoldově, jak na vás to prostředí působilo?
Jonáš Karásek (režisér): Všechny věznice, které jsme během příprav filmu navštívili, měly podobnou, tíživou atmosféru. Leopoldov nebyl výjimkou. Pro mě byl největší rozdíl v tom, že je to funkční věznice, takže když jsme se potřebovali dostat dovnitř, procházeli jsme kontrolou s dalšími návštěvníky, maminkami s dětmi, při průchodu areálem na nás koukali přes mříže oken reální vězni, což byl pro mě kontakt s úplně jinou realitou. V Leopoldově je jeden samostatný nepoužívaný trakt, jen díky tomu jsme tam mohli točit bez toho, že bychom výrazněji narušili chod věznice.

Maroš Hečko: Když nám starší vězni mimo kameru začali potichu vyprávět, co se tam dělo, měl jsem i po těch pár dnech pocit, že se musím po natáčení vysvléct z kůže.

O vzpouře byly podrobné záznamy, jak moc jste museli hlavní scény ve filmu změnit?
Jonáš Karásek: Natáčení vzpoury bylo po logistické stránce velmi náročné. Jelikož jsme nebyli hollywoodská produkce, která si může dovolit postavit repliku části vězení a následně ji podpálit, byli jsme nuceni najít vhodné lokace, kde lze pracovat s ohněm nebo se tam dá pustit vojenská technika. V našem případě je vzpoura poskládaná z minimálně osmi různých lokací vzdálených od sebe i 400 kilometrů. Navzdory náročným podmínkám jsem spokojený s výslednou podobou natočení vzpoury, která se atmosférou blíží archivním záběrům z té reálné.

Maroš Hečko: Od věznice Leopoldov, která má i muzeum, jsme dostali k dispozici hodně materiálů. Nakoukali jsme si to a Jonáš se pokusil s kameramanem Tomášem Juríčkem co nejvěrněji zobrazit to, co se během zásahu v pevnosti dělo. Někteří lidé, s nimiž jsme diskutovali po projekcích a zažili zásah, byli překvapení, jak věrně se to podařilo.

Chystáte zpřístupnit film Amnestie on-line?
Jiří Konečný: Film bude vydán brzy vydán na VOD (video na vyžádání, pozn. redakce), takže ho budou moci lidé zhlédnout z domova.

Máte v hlavě po Kandidátovi a Amnestii další téma na film?
Jonáš Karásek: Už čtyři roky řešíme se scenáristou Petrem Balkem a producentkou Wandou Hricovou projekt s pracovním názvem Gorila, který se týká stejnojmenné slovenské politické kauzy.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy