metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Amnestie
Větší foto
Amnestie | foto: Continental film

Tvůrci filmu Amnestie se vrací k Leopoldovu

28. března 2020  5:57 Pavel Urban Metro.cz
Dnes uběhlo přesně třicet let od vyřešení vzpoury vězňů v Leopoldově. Nejen o této „bitvě“ vznikl i film Amnestie, s jehož tvůrci jsme se k událostem roku 1990 vrátili.

Jak jste na toto téma přišli?
Maroš Hečko (producent): Z vydavatelství Dixit jsem dostal knihu a návrh, jestli bych neměl zájem o adaptaci. Knihu napsal bachař, který sice neměl zkušenost se vzpourou, ale znal prostředí, ve kterém se příběh odehrál. Oslovilo mě to i proto, že o žádné vězeňské vzpouře nebyl v Česku či na Slovensku natočený film. Mám rád takové výzvy.

Jak bylo tehdy o události informováno v médiích a vzpomenete si, jak jste ji vnímal vy?
Jiří Konečný (producent): V rámci tehdejší idealistické nálady jsem vnímal nejvíce to, že byl zásah brutální. Přišlo mi to přehnané, cítil jsem, že se v nové době chceme chovat jinak. Už se na to dívám střízlivěji, třeba ze zahraničí byl zásah hodnocen s obdivem, přece jen šlo o střet s nebezpečnými jedinci. Přesto ve mně převažuje symbolika represe a bezpráví, jak byly totalitním režimem metody propracovány a v podobném duchu použity i po revoluci.

Co vzpoura jako vyústění amnestií Václava Havla přinesla do společnosti? Proč je dobré si ji připomínat?
Jiří Konečný: Byl to okamžik prozření do reality v porevolučním nadšení, temná strana se připomněla. Všechny zlomové okamžiky našich dějin je třeba znovu zkoumat a promýšlet, kontroverzní asi nejvíc. Nejaktuálnější mi nyní přijde otázka krizového řízení státu – jaké politické procesy se odehrávají a jak jsme schopni je kontrolovat a uchránit pluralitní svobodnou občanskou společnost.

Točili jste i přímo ve věznici v Leopoldově, jak na vás to prostředí působilo?
Jonáš Karásek (režisér): Všechny věznice, které jsme během příprav filmu navštívili, měly podobnou, tíživou atmosféru. Leopoldov nebyl výjimkou. Pro mě byl největší rozdíl v tom, že je to funkční věznice, takže když jsme se potřebovali dostat dovnitř, procházeli jsme kontrolou s dalšími návštěvníky, maminkami s dětmi, při průchodu areálem na nás koukali přes mříže oken reální vězni, což byl pro mě kontakt s úplně jinou realitou. V Leopoldově je jeden samostatný nepoužívaný trakt, jen díky tomu jsme tam mohli točit bez toho, že bychom výrazněji narušili chod věznice.

Maroš Hečko: Když nám starší vězni mimo kameru začali potichu vyprávět, co se tam dělo, měl jsem i po těch pár dnech pocit, že se musím po natáčení vysvléct z kůže.

O vzpouře byly podrobné záznamy, jak moc jste museli hlavní scény ve filmu změnit?
Jonáš Karásek: Natáčení vzpoury bylo po logistické stránce velmi náročné. Jelikož jsme nebyli hollywoodská produkce, která si může dovolit postavit repliku části vězení a následně ji podpálit, byli jsme nuceni najít vhodné lokace, kde lze pracovat s ohněm nebo se tam dá pustit vojenská technika. V našem případě je vzpoura poskládaná z minimálně osmi různých lokací vzdálených od sebe i 400 kilometrů. Navzdory náročným podmínkám jsem spokojený s výslednou podobou natočení vzpoury, která se atmosférou blíží archivním záběrům z té reálné.

Maroš Hečko: Od věznice Leopoldov, která má i muzeum, jsme dostali k dispozici hodně materiálů. Nakoukali jsme si to a Jonáš se pokusil s kameramanem Tomášem Juríčkem co nejvěrněji zobrazit to, co se během zásahu v pevnosti dělo. Někteří lidé, s nimiž jsme diskutovali po projekcích a zažili zásah, byli překvapení, jak věrně se to podařilo.

Chystáte zpřístupnit film Amnestie on-line?
Jiří Konečný: Film bude vydán brzy vydán na VOD (video na vyžádání, pozn. redakce), takže ho budou moci lidé zhlédnout z domova.

Máte v hlavě po Kandidátovi a Amnestii další téma na film?
Jonáš Karásek: Už čtyři roky řešíme se scenáristou Petrem Balkem a producentkou Wandou Hricovou projekt s pracovním názvem Gorila, který se týká stejnojmenné slovenské politické kauzy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám