metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Amnestie | foto: Continental film

Tvůrci filmu Amnestie se vrací k Leopoldovu

  5:57
Dnes uběhlo přesně třicet let od vyřešení vzpoury vězňů v Leopoldově. Nejen o této „bitvě“ vznikl i film Amnestie, s jehož tvůrci jsme se k událostem roku 1990 vrátili.

Jak jste na toto téma přišli?
Maroš Hečko (producent): Z vydavatelství Dixit jsem dostal knihu a návrh, jestli bych neměl zájem o adaptaci. Knihu napsal bachař, který sice neměl zkušenost se vzpourou, ale znal prostředí, ve kterém se příběh odehrál. Oslovilo mě to i proto, že o žádné vězeňské vzpouře nebyl v Česku či na Slovensku natočený film. Mám rád takové výzvy.

Jak bylo tehdy o události informováno v médiích a vzpomenete si, jak jste ji vnímal vy?
Jiří Konečný (producent): V rámci tehdejší idealistické nálady jsem vnímal nejvíce to, že byl zásah brutální. Přišlo mi to přehnané, cítil jsem, že se v nové době chceme chovat jinak. Už se na to dívám střízlivěji, třeba ze zahraničí byl zásah hodnocen s obdivem, přece jen šlo o střet s nebezpečnými jedinci. Přesto ve mně převažuje symbolika represe a bezpráví, jak byly totalitním režimem metody propracovány a v podobném duchu použity i po revoluci.

Co vzpoura jako vyústění amnestií Václava Havla přinesla do společnosti? Proč je dobré si ji připomínat?
Jiří Konečný: Byl to okamžik prozření do reality v porevolučním nadšení, temná strana se připomněla. Všechny zlomové okamžiky našich dějin je třeba znovu zkoumat a promýšlet, kontroverzní asi nejvíc. Nejaktuálnější mi nyní přijde otázka krizového řízení státu – jaké politické procesy se odehrávají a jak jsme schopni je kontrolovat a uchránit pluralitní svobodnou občanskou společnost.

Točili jste i přímo ve věznici v Leopoldově, jak na vás to prostředí působilo?
Jonáš Karásek (režisér): Všechny věznice, které jsme během příprav filmu navštívili, měly podobnou, tíživou atmosféru. Leopoldov nebyl výjimkou. Pro mě byl největší rozdíl v tom, že je to funkční věznice, takže když jsme se potřebovali dostat dovnitř, procházeli jsme kontrolou s dalšími návštěvníky, maminkami s dětmi, při průchodu areálem na nás koukali přes mříže oken reální vězni, což byl pro mě kontakt s úplně jinou realitou. V Leopoldově je jeden samostatný nepoužívaný trakt, jen díky tomu jsme tam mohli točit bez toho, že bychom výrazněji narušili chod věznice.

Maroš Hečko: Když nám starší vězni mimo kameru začali potichu vyprávět, co se tam dělo, měl jsem i po těch pár dnech pocit, že se musím po natáčení vysvléct z kůže.

O vzpouře byly podrobné záznamy, jak moc jste museli hlavní scény ve filmu změnit?
Jonáš Karásek: Natáčení vzpoury bylo po logistické stránce velmi náročné. Jelikož jsme nebyli hollywoodská produkce, která si může dovolit postavit repliku části vězení a následně ji podpálit, byli jsme nuceni najít vhodné lokace, kde lze pracovat s ohněm nebo se tam dá pustit vojenská technika. V našem případě je vzpoura poskládaná z minimálně osmi různých lokací vzdálených od sebe i 400 kilometrů. Navzdory náročným podmínkám jsem spokojený s výslednou podobou natočení vzpoury, která se atmosférou blíží archivním záběrům z té reálné.

Maroš Hečko: Od věznice Leopoldov, která má i muzeum, jsme dostali k dispozici hodně materiálů. Nakoukali jsme si to a Jonáš se pokusil s kameramanem Tomášem Juríčkem co nejvěrněji zobrazit to, co se během zásahu v pevnosti dělo. Někteří lidé, s nimiž jsme diskutovali po projekcích a zažili zásah, byli překvapení, jak věrně se to podařilo.

Chystáte zpřístupnit film Amnestie on-line?
Jiří Konečný: Film bude vydán brzy vydán na VOD (video na vyžádání, pozn. redakce), takže ho budou moci lidé zhlédnout z domova.

Máte v hlavě po Kandidátovi a Amnestii další téma na film?
Jonáš Karásek: Už čtyři roky řešíme se scenáristou Petrem Balkem a producentkou Wandou Hricovou projekt s pracovním názvem Gorila, který se týká stejnojmenné slovenské politické kauzy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek