metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Další 4 fotografie v galerii
Slípka zelenonohá je jednou z nejsympatičtějších „postav“. | foto: AEROFILMS

Tvůrci filmu Planeta Česko se vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města

  20:00
Okolí Petřína, park Stromovka, Bubeneč, břehy Vltavy a mosty přes ní nebo Holešovice, Krč či pražské periferie. To vše jsou místa, která jsou přirozenými domovy pro nespočetné množství druhů zvířat, hmyzu a rostlin. Tohoto faktu si byli vědomi také tvůrci úspěšného dokumentu Planeta Česko, kteří po dva roky natáčeli ve všech ročních obdobích pražské zvířecí hrdiny.

Příležitost zkouknout snímek o něco dříve před jeho oficiální premiérou, jenž se má odehrát v tuzemských kinech příští čtvrtek, dostal i deník Metro. Jak se ukázalo, laskavý dokumentárním snímek nabízí hned několik zajímavých příběhů. A kromě hlasu Jiřího Macháčka v něm zdánlivě nefigurují žádní konkrétní lidé.

Majestátní mufloni v Krči
Tvůrci v čele s režisérem Janem Hoškem a kameramanem Jiřím Petrem šli při seřazování jednotlivých zvířecích příběhů cestou od největšího po nejmenší. Dobrodružná výprava do městské džungle proto začíná příběhem muflonů, které z Kunratického lesa vyhnali lidé se psy. Sudokopytníci se proto vydali za jeho hranice, aby se následně usídlili u Thomayerovy nemocnice. Zde se jejich život dělí na období „pánského klubu“, kdy samci nejeví o samice zájem, a dobu, kdy se o ně naopak perou. Jejich nejlepšími kamarády jsou tak nakonec pouze straky, které jim z kožichů vyklovávají řádně nacucaná klíšťata.

Opeřenec z Bubenče
Co si počne malá slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? I na tuto otázku dává snímek Planeta Praha odpověď. Příběh slípky, jejíž předkové se před lety vykašlali na cestování za teplem a raději se usídlili v hlavním městě Česka, začíná v odkalovací nádrži bubenečské čističky odpadních vod. V této oáze klidu se však zabydlely i záporácké nutrie, které se v Praze ocitly proto, že někomu před lety utekly z kožešinové farmy. Nutrie ožírají poldr nádrže a zeleň, kterou slípka potřebuje k ukrývání hnízda s vejci. Ač je nutrie normálně býložravec, ráda si zpestří jídelníček i něčím, co má skořápku. Malý opeřenec se ale nedá a nebojí se s nutriemi dostat do křížku.

Jak se posléze ve snímku ukazuje i při dobrodružství u Vltavy, slípky nejsou žádné třasořitky. Jak nám předvádějí kuřátka, která hned po shození z hnízda musejí bojovat s proudem řeky, tihle ptáci se jen tak snadno nevzdávají. Slípka zelenonohá je přitom ve volné přírodě většinou velmi plachá.

Jakou skrýš na Petříně zvolí roztomilý plch?

Petřínská noční veverka
O tom, do jaké zimní skrýše se především v okolí Petřína schovávají roztomilí plši, pojednává další ze zvířecích příběhů. Plch je živočich, o kterém mnoho Pražanů ani neslyšelo. Natož aby jej někdy spatřili. Což těmto chlupáčům dokonale vyhovuje. Ožívají totiž hlavně v noci, pročež se jim přezdívá noční veverky.

Vypravěč Jiřího Macháčka ve snímku žertuje o tom, že plši vidí do budoucnosti, jelikož jsou závislí na tom, jaká bude v tom konkrétním roce úroda bukvic. Pokud bude dobrá, samice se pouštějí do zakládání rodiny. Pokud naopak ne, pro jistotu ani nezabřeznou. Nu a toto rozhodnutí musí padnout již na jaře, kdy není po nějakém náznaku úrody ani památka.

Doufáme, že z děje příliš neprozradíme, když naznačíme, že si jeden z plších samců najde úkryt na zimu v petřínském zrcadlovém bludišti.

Mufloni z Krče musejí o možnost spářit se s některou ze samic tvrdě bojovat.

Hlodavec, co konvertoval
Jedna myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově. Ač je poměrně plachá, vydala se z nehostinného místa plného kamenů na dobrodružnou výpravu, která skončila na Olšanském hřbitově. A protože bylo zrovna po dušičkách, bylo zde pro hlodavce dostatek potravy. Jak prohlašuje i vypravěč, samec myšice byl rád, že konvertoval.

Ve filmu diváci dále uvidí třeba jiřičky hnízdící v klenbách Karlova mostu, námluvy brouka roháče v restauraci na Malé Straně či mravence otrokářské na sídlišti v Ládví. Nádrž Slatina v Dubči pak slouží jako nocoviště pro statisíce špačků. Neúprosný souboj o potravu probíhá také v trojské zoo, kam létají tajně na oběd volavky popelavé a kradou ryby pelikánům. A nezapomeňme ani na vodychtivé žáby a přizpůsobivé břehule říční. Je toho ještě hromada. Však se můžete již za pár dní sami přesvědčit v kinech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek