metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 10 °C

Čtvrtek, 13. května 2021. Svátek má Servác.

TZ: Svobodní překryli okresní značky jako formu protestu napříč republikou!

  9:00
Praha 31. března 2021 (PROTEXT) - Vláda už rok nehledá žádné šetrnější řešení a naposledy přistoupila dokonce ke zcela nelogickému a neefektivnímu uzavření všech okresů. Vyhlídky navíc nejsou optimistické. Dochází pouze k posouvání platnosti zákazů. "Už jen dva až čtyři týdny", zaznělo z úst vládních představitelů nesčetněkrát a ani žádný relativní termín v návaznosti na proočkovanost nezní. Při žádosti o tři týdny jsme říkali, že vláda určitě opět nedodrží slovo. Když jí ale nestačil ani čtyřtýdenní nouzový stav, rozhodli jsme se nic neodkládat a provést pozitivní změnu, alespoň v případě okresů.

"O pozitivním efektu dosavadních lockdownů můžeme silně pochybovat. Při dostupnosti respirátorů FFP2 a FFP3 pro širokou veřejnost a vakcíny pro rizikové skupiny, se ovšem všechny pochybnosti rozplývají. V tu chvíli lockdowny v návaznosti na tvrzení o vakcíně, postrádají jakýkoliv smysl," říká místopředseda strany a královéhradecký lékař Miroslav Havrda.

Kdy ten den nastane? To vláda neříká. První podmínka je již nějakou dobu splněna a ta druhá by měla jít dopočítat. Jenže vláda raději, než aby počítala, straší. Vypráví o tom, jak můžeme mít zavřeno do půlky roku, ale zároveň nemůžeme od května odškodňovat poškozené podnikatele, kteří si mají kvůli rozhodnutí vlády půjčit a zadlužit se.

Nejistotu a informační vakuum se rozhodl řešit Bert Bartas, znojemský lékař a náš jihomoravský krajský předseda: "Pokud vezmu do úvahy aktuální tempo a předpoklady na nejbližší týdny, do konce dubna by mělo být vyočkováno 2x 2 136 000 vakcín. Což shodou okolností přibližně odpovídá skupině lidí nad 65 let. Ta část z nich, která své očkování nepodstoupí, pomyslně přenechala svá místa chronicky nemocným mladším a záchranářům a spol."

K současné situaci se vyjádřil také náš předseda Libor Vondráček: "Naši Svobodní lékaři mají jednotné stanovisko k hlídání okresů. S vědomím, že nedostatek finančních prostředků ve zdravotnictví je příčinou nedostatku personálu, považujeme hlídání hranic okresů za zcela bezdůvodné plýtvání lidskými silami i financemi."

Opakovaným slibům typu "Už jen tři týdny," Svobodní nevěří. Proto jsme demonstrativně překryli značky "začátek/konec okresu", abychom poukázali na to, že plošná opatření nefungují a jejich prodlužování nemá další smysl.

A trochu obrazně dodáváme: "Pokud budeme nemocnou květinu zalévat, tak že bude přelitá, a my na ní budeme stále lít litry vody, nepomůžeme jí.

*Dotaz: Nebojíte se, že překrytí je přestupek a přijde následně postih?

"Vláda stále dokola prodlužuje taková nařízení, že je dnes protiprávní skoro vše – chození do práce, venčení psa po deváté hodině nebo procházka po prázdné ulici bez respirátoru.

Podle pokynu Ministerstva vnitra je dnes protiprávní dokonce i demonstrováni v cizím okrese, což je podle většiny právníků protiústavní.

Sama vláda tedy jedná opakovaně protiústavně, takže nám, ani nikomu jinému, nejde zrovna dobrým příkladem.

My jsme přesvědčeni, že naše jednání nesplňuje skutkovou podstatu žádného přečinu, a postihu za spáchání přestupku se bojíme méně, než dalších škodlivých kroků naší vlády.

V době, kdy je právo shromažďovací tak silně narušování jako dnes nám, ale mnoho jiných způsobů, jak protestovat proti tomuto stylu vládnutí nezbývá. A rozhodně si nemůžeme dovolit sedět v koutě a nedělat nic."

DESATERO DOPORUČENÍ PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU NAŠIM POLITIKŮM A OBČANŮM PRO NÁVRAT Z COVIDOVÉ KRIZE:

Soustředit zdravotní péči a očkování (dobrovolné) na všechny ohrožené skupiny obyvatelstva stanovené infekcionisty, epidemiology, imunology, případně dalšími lékařskými profesemi. Dodržovat osobní ochranná preventivní opatření 4R: Ruce – Rozestup – Rouška (ve vybraných rizikových prostorách) – Rozum a užívat vitamín C a D a zinek. V případě onemocnění co nejdříve zahájit samoléčbu a dodržet její principy (acylpyrin/aspirin, vitamin D a C, zinek, pravidelné větrání společných prostor, dostatek tekutin, erdomed, příp. sinupret či bromhexin). Okamžitě uvolnit prezenční formu výuky na všech typech škol (naprosto zásadní požadavek pro obnovu návyků dětí a mládeže, pro obnovu imunity, pro obnovu sociálních kontaktů, k zamezení psychických a psychosomatických problémů). Uvolnit okamžitě veškeré volnočasové aktivity ve venkovních prostorech včetně lyžařských středisek pro všechny skupiny obyvatelstva za striktního dodržování bodu č. 2. (omezeními se velmi silně a rychle snižuje přirozená imunita). Uvolnit všechny volnočasové sportovní aktivity ve vnitřních prostorech za striktního dodržování bodu č. 2 a stanovit počet osob na metr čtvereční, např. 1 osoba na 10 až 15 m2. Zvýšit podíl přirozeného pohybu (chůze do schodů, běh a další) ve venkovních prostorách bez roušky pro zvýšení přirozené imunity.Otevřít všechny maloobchodní prodejny, prodejny v nákupních střediscích a provozovny služeb za striktního dodržování bodu č. 2., např. 1 osoba na 10 m2.Otevřít všechna ubytovací, lázeňská, restaurační a gastronomická zařízení při dodržování určitého počtu osob u stolu, respektive počet osob na metr čtvereční.Otevřít všechna divadla a kina a povolit pořádání koncertů, plesů a dalších společenských akcí s tím, že jejich kapacita bude první měsíc snížena za striktního dodržování bodu č. 2."

Kontakt:

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA

tiskový mluvčí Svobodných

e-mail: mluvci@svobodni.cz

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy