metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Větší foto
lékařka, dýchání, ilustrace | foto: Shutterstock

U lékaře muži lžou o erekci, ženy o kilech

  9:57
Češi ohrožují svoje zdraví. Zatajujeme počet cigaret a chlubíme se, jak sportujeme. „Kdysi jsem se v rámci společenské výchovy učil, že nikdy se nemám ptát ženy na věk,“ říká známý český kardiolog Richard Češka. „Jako lékař jsem k tomu přidal, že stejně nevhodné je ptát se jich na hmotnost,“ dodává s úsměvem.

Jako lékař přes srdce však musí klást takovou otázku nemilosrdně a nesmí se spokojit s obvyklým tvrzením pacientky, že určitě nepřibrala, nebo jen málo. Protože ví, že neobvyklý růst váhy, i když člověk málo jí, může signalizovat vážné onemocnění srdce.

Připouští, že ženy si obvykle kila ubírají, muži jsou upřímnější. Zase si ale přidávají v oblasti sexuální výkonnosti bez ohledu na věk. Kardiolog Češka ale říká, že i tady muži už více přiznávají barvu, a to třeba v souvislosti s podpůrnými prášky na erekci. „Dřív to bylo intimní tabu, dnes muži chtějí pomoci, a tak snižující se sexuální výkonnost sami uvádějí,“ podotýká lékař.

Nemocná srdce

  • Lékaři očekávají, že za dvanáct let počet chronických onemocnění srdce stoupne o 25 procent. Momentálně je tím ohroženo kolem dvou set tisíc lidí v Česku.
  • Spoléhat se například na transplantaci nemocného srdce není dobré. Ročně podstoupí tento zákrok v Praze a v Brně jen několik desítek pacientů.

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že při sdělování obtíží u svého lékaře si Češi vylepšují reputaci podobně jako při pracovním pohovoru u zaměstnavatele.„Nechtějí, aby jim doktor vynadal, že si škodí,“ vysvětluje ředitel agentury Jan Tuček. Proto ubírají na vykouřených cigaretách, vypitém alkoholu nebo ze sebe dělají větší sportovce, než doopravdy jsou.

„Vědí, že jejich lékař nerad slyší, že kouří, že už je před tím varoval, a tak mlží,“ říká Tuček. Často, a potvrdil to i průzkum, lidé nehovoří o zdravotních problémech, protože se stydí. Nebo zatajují vážné potíže, neboť nechtějí slyšet od lékaře výtku, že to měli říct dřív a teď je pozdě.

Richard Češka připomíná, že by si lidé neměli sami stanovovat diagnózu a sdělovat doktorovi jen to, co je důležité podle nich. „Jeden z pěti lidí nad čtyřicet let v Česku je ohrožen chronickým selháním srdce,“ upozorňuje Češka.

To není náhlé, ale projevuje se postupně. Například častějším zadýcháváním, pocením v noci nebo ztrátou chuti k jídlu i přibíráním kil. Lidé by se měli lékaři včas svěřit. „Aby jim pak nevytkl, že to opravdu řekli pozdě,“ říká kardiolog.

Hypochondři? Ne, strach

  • Třetina lidí přiznává, že  lékaři opravdu něco zatajili.
  • Pětina lidí v ordinaci neoznámí zdravotní problémy, aby je lékař neoznačil za hypochondra.
  • Bojíte se zeptat lékaře, jestli se zadýcháváte kvůli slabému srdci nebo astmatu? Až do července si můžete dát zkontrolovat plíce v desítkách lékáren v celé ČR.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek