metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
lékařka, dýchání, ilustrace
Větší foto
lékařka, dýchání, ilustrace | foto: Shutterstock

U lékaře muži lžou o erekci, ženy o kilech

22. března 2018  9:57 Pavel Hrabica Metro.cz
Češi ohrožují svoje zdraví. Zatajujeme počet cigaret a chlubíme se, jak sportujeme. „Kdysi jsem se v rámci společenské výchovy učil, že nikdy se nemám ptát ženy na věk,“ říká známý český kardiolog Richard Češka. „Jako lékař jsem k tomu přidal, že stejně nevhodné je ptát se jich na hmotnost,“ dodává s úsměvem.

Jako lékař přes srdce však musí klást takovou otázku nemilosrdně a nesmí se spokojit s obvyklým tvrzením pacientky, že určitě nepřibrala, nebo jen málo. Protože ví, že neobvyklý růst váhy, i když člověk málo jí, může signalizovat vážné onemocnění srdce.

Připouští, že ženy si obvykle kila ubírají, muži jsou upřímnější. Zase si ale přidávají v oblasti sexuální výkonnosti bez ohledu na věk. Kardiolog Češka ale říká, že i tady muži už více přiznávají barvu, a to třeba v souvislosti s podpůrnými prášky na erekci. „Dřív to bylo intimní tabu, dnes muži chtějí pomoci, a tak snižující se sexuální výkonnost sami uvádějí,“ podotýká lékař.

Nemocná srdce

  • Lékaři očekávají, že za dvanáct let počet chronických onemocnění srdce stoupne o 25 procent. Momentálně je tím ohroženo kolem dvou set tisíc lidí v Česku.
  • Spoléhat se například na transplantaci nemocného srdce není dobré. Ročně podstoupí tento zákrok v Praze a v Brně jen několik desítek pacientů.

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že při sdělování obtíží u svého lékaře si Češi vylepšují reputaci podobně jako při pracovním pohovoru u zaměstnavatele.„Nechtějí, aby jim doktor vynadal, že si škodí,“ vysvětluje ředitel agentury Jan Tuček. Proto ubírají na vykouřených cigaretách, vypitém alkoholu nebo ze sebe dělají větší sportovce, než doopravdy jsou.

„Vědí, že jejich lékař nerad slyší, že kouří, že už je před tím varoval, a tak mlží,“ říká Tuček. Často, a potvrdil to i průzkum, lidé nehovoří o zdravotních problémech, protože se stydí. Nebo zatajují vážné potíže, neboť nechtějí slyšet od lékaře výtku, že to měli říct dřív a teď je pozdě.

Richard Češka připomíná, že by si lidé neměli sami stanovovat diagnózu a sdělovat doktorovi jen to, co je důležité podle nich. „Jeden z pěti lidí nad čtyřicet let v Česku je ohrožen chronickým selháním srdce,“ upozorňuje Češka.

To není náhlé, ale projevuje se postupně. Například častějším zadýcháváním, pocením v noci nebo ztrátou chuti k jídlu i přibíráním kil. Lidé by se měli lékaři včas svěřit. „Aby jim pak nevytkl, že to opravdu řekli pozdě,“ říká kardiolog.

Hypochondři? Ne, strach

  • Třetina lidí přiznává, že  lékaři opravdu něco zatajili.
  • Pětina lidí v ordinaci neoznámí zdravotní problémy, aby je lékař neoznačil za hypochondra.
  • Bojíte se zeptat lékaře, jestli se zadýcháváte kvůli slabému srdci nebo astmatu? Až do července si můžete dát zkontrolovat plíce v desítkách lékáren v celé ČR.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Zájemci o pronájem Branického divadla se hrnou

Branické divadlo.
vydáno 20. února 2019  9:49

Kultura by se v téměř stoleté budově měla rozběhnout znovu v září.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám