metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
U Masarykova nádraží bude tržiště vytvořené z kontejnerů.
Další 3 fotografie v galerii
U Masarykova nádraží bude tržiště vytvořené z kontejnerů. | foto: Metro.cz

U Masarykova nádraží půjde jíst z kontejnerů

8. června 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Tržiště složené z dvaceti velkých přepravníků vzniklo u Masarykova nádraží.

Bistra nabízející rychlé občerstvení, designové butiky, knihkupectví, workshopy i kulturní akce s projekcemi filmů. Takový program přináší nová kulturní a obchodní zóna s názvem Manifesto, která se dnes otevírá Pražanům na prázdných pozemcích mezi Florencí a Masarykovým nádražím. Podle neziskové organizace reSITE, která za projektem stojí, zde bude 27 speciálně upravených přepravních kontejnerů tvořit dočasnou instalaci.

„Už nespočítám, kolikrát jsem slyšel, že je to šílené. Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním významem a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté. To, že koncept vytváříme všichni společně a dočasně, je součástí jeho půvabu,“ říká šéf organizátorů Martin Barry.

Fotogalerie

Projekt, který se inspiroval londýnským Boxparkem a TimeOut Marketem v Lisabonu, vznikl na místě, kde má v budoucnu vyrůst megalomanský projekt společnosti Penta. Ačkoliv se i zástupci této firmy k němu stavěli zprvu skepticky, i oni se dle organizátorů nechali rádi přemluvit. „K nápadu se nakonec stavěli příznivě,“ dodává Barry.

Veřejný zahajovací večírek proběhne u Masaryčky dnes od osmnácti hodin. Bude-li projekt úspěšný, organizátoři se po dvou letech plánují přesunout na jiné pražské místo. Ve hře je například Praha 6.

Manifesto bude místem kulturního vyžití také pro hudební a filmové fanoušky. Denně zde budou hrát DJ, uslyší projekty české i zahraniční hudební scény. Každé pondělí se také budou promítat filmy dle výběru Aerofilms, jehož tým je dramaturgem Manifesta. Zahajovacím titulem, který bude uveden v pondělí 11. června, bude čerstvá distribuční novinka, celovečerní verze filmu Juliana Rosefelda s názvem Manifesto s Cate Blanchettovou ve třinácti různých rolích. První měsíc provozu diváci uvidí také Earth – Den na zázračné planetě či komedii Pěkně blbě.

Manifesto

  • Veřejný zahajovací večer se koná dnes od 18 hodin. Vstup je zdarma.
  • Od 18 hodin zde vystoupí DJ Eva Porating, od 19 hodin taneční performeři Holektiv: Kaffeeklatch, nový cirkus. Od 20 hodin zahraje kapela Nebesa. Od 21 hodin přijde opět na řadu DJ – znovu půjde o  Evu Porating.
  • Manifesto se stane prvním místem v Česku s trvalým výhradně cashless provozem. Bude zde tedy možné platit pouze platební kartou. Podobný systém znají Pražané z jiných kulturních akcí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám