metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana

Další 3 fotografie v galerii
U Masarykova nádraží bude tržiště vytvořené z kontejnerů. | foto: Metro.cz

U Masarykova nádraží půjde jíst z kontejnerů

  9:45
Tržiště složené z dvaceti velkých přepravníků vzniklo u Masarykova nádraží.

Bistra nabízející rychlé občerstvení, designové butiky, knihkupectví, workshopy i kulturní akce s projekcemi filmů. Takový program přináší nová kulturní a obchodní zóna s názvem Manifesto, která se dnes otevírá Pražanům na prázdných pozemcích mezi Florencí a Masarykovým nádražím. Podle neziskové organizace reSITE, která za projektem stojí, zde bude 27 speciálně upravených přepravních kontejnerů tvořit dočasnou instalaci.

„Už nespočítám, kolikrát jsem slyšel, že je to šílené. Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním významem a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté. To, že koncept vytváříme všichni společně a dočasně, je součástí jeho půvabu,“ říká šéf organizátorů Martin Barry.

Projekt, který se inspiroval londýnským Boxparkem a TimeOut Marketem v Lisabonu, vznikl na místě, kde má v budoucnu vyrůst megalomanský projekt společnosti Penta. Ačkoliv se i zástupci této firmy k němu stavěli zprvu skepticky, i oni se dle organizátorů nechali rádi přemluvit. „K nápadu se nakonec stavěli příznivě,“ dodává Barry.

Veřejný zahajovací večírek proběhne u Masaryčky dnes od osmnácti hodin. Bude-li projekt úspěšný, organizátoři se po dvou letech plánují přesunout na jiné pražské místo. Ve hře je například Praha 6.

Manifesto bude místem kulturního vyžití také pro hudební a filmové fanoušky. Denně zde budou hrát DJ, uslyší projekty české i zahraniční hudební scény. Každé pondělí se také budou promítat filmy dle výběru Aerofilms, jehož tým je dramaturgem Manifesta. Zahajovacím titulem, který bude uveden v pondělí 11. června, bude čerstvá distribuční novinka, celovečerní verze filmu Juliana Rosefelda s názvem Manifesto s Cate Blanchettovou ve třinácti různých rolích. První měsíc provozu diváci uvidí také Earth – Den na zázračné planetě či komedii Pěkně blbě.

Manifesto

  • Veřejný zahajovací večer se koná dnes od 18 hodin. Vstup je zdarma.
  • Od 18 hodin zde vystoupí DJ Eva Porating, od 19 hodin taneční performeři Holektiv: Kaffeeklatch, nový cirkus. Od 20 hodin zahraje kapela Nebesa. Od 21 hodin přijde opět na řadu DJ – znovu půjde o  Evu Porating.
  • Manifesto se stane prvním místem v Česku s trvalým výhradně cashless provozem. Bude zde tedy možné platit pouze platební kartou. Podobný systém znají Pražané z jiných kulturních akcí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek