metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Sobota, 4. července 2020. Svátek má Prokop.
Petr Muk
Petr Muk | foto: ČTK

U příležitosti nedožitých padesátin Petra Muka se uskuteční koncert na jeho počest

6. ledna 2015  10:27 ČTK
V Lucerna Music Baru se 22. února uskuteční narozeninový koncert Petr Muk 50 s podtitulem Petrovy písně pro Petra. Populární zpěvák zemřel v květnu 2010 ve věku 45 let a letos 4. února by se dožil padesátin.

„Je dost důvodů ohlédnout se právě letos za muzikou a osudy Petra Muka. Vedle kulatého výročí narození a pátého výročí úmrtí vznikla kapela Oceán, v níž působil, v srpnu 1985. Jeho nejúspěšnější sólové album Jizvy lásky pak vyšlo v roce 2000,“ uvedla za českou pobočku vydavatelství Warner Music Marcela Kočandrlová.

Oceán v Británii předskakoval duu Erasure

Prvním z letošních ohlédnutí za Mukovou kariérou bude vydání 3CD Platinum Collection naplánované na 30. ledna. Bude se jednat o další posmrtnou nahrávku jeho písní. Před dvěma lety pod názvem Spolu vyšla kolekce jeho duetů s podtitulem Duety 1995-2013, která obsahuje známé, méně známé i dosud nikdy nevydané písně nazpívané Mukem a představiteli české i slovenské hudební scény. Další dosud nevydané nahrávky Muka vyšly v roce 2011. CD nazvané Outro obsahovalo mimo jiné ukázky z plánovaného alba nebo instrumentální předěly pro jeho připravované turné. „Vše v budoucnu budou jen archivní vzpomínky,“ upozornila tehdy Kočandrlová.

Muk zemřel v květnu 2010 ve věku 45 let. Policie bez bližších podrobností oznámila, že jeho smrt byla nešťastná událost. Příčinu úmrtí hudebníka, který se léčil s těžkými depresemi, nesdělila ani rodina. Zpěvák a muzikálový herec pocházel z Českého Krumlova. V Českých Budějovicích absolvoval stavební průmyslovku. Od 15 let hrál na kytaru a od roku 1985 působil v kapele Oceán. Novoromantická syntezátorová skupina se v socialistickém Československu stala senzací a v jistém smyslu nahrazovala domácím fandům Depeche Mode, Camouflage či The Cure dohromady. Oceán dokonce absolvoval 27 koncertů ve Velké Británii a Irsku jako předskokan dua Erasure.

V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem

Mukův tenorový romantický hlas byl léta nezaměnitelnou součástí tuzemské populární hudby. Vystupoval v muzikálech Rusalka, Johanka z Arku, Galileo či Golem. V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem, o rok později skončil na třetí příčce. „Jeho poslání určitě nekončí nedožitou padesátkou: téměř 77 tisíc facebookových přátel Petra Muka je důkazem,“ podotkla Kočandrlová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám