metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Volby (ilustrační foto) | foto: Praha 3

U soudu se zatím sešlo devět žalob na komunální volby v Praze

  17:02
Na pražský městský soud dorazilo ve středu a dnes dalších šest podnětů napadajících komunální volby. Uvedla to jeho mluvčí Markéta Puci. Celkem tak soud již eviduje devět žalob, které se domáhají přezkoumání hlasování do zastupitelstev Prahy 1, 4, 5, 7, 10, 13 a na magistrát hlavního města. Jedna ze žalob pak nesměřuje k výsledkům voleb, ale požaduje vyhlášení místního referenda v desáté městské části. Soudu běží dvacetidenní lhůta, během níž by měl podněty vyřešit.

Volby napadají zejména jednotlivci. Podněty ale podali také například komunisté, kteří zpochybňují volby v Praze 13, nebo hnutí Desítka pro domácí, kterou založili především fanoušci fotbalových Bohemians. Hnutí požaduje přezkoumání voleb v Praze 10. Návrh na vyslovení neplatnosti výsledků hlasování v Praze 5 se pak vyskytuje ve dvou žalobách, zneplatnění voleb na magistrát požadují hned tři stěžovatelé.

Jednu z volebních žalob sepsal také Přípravný výbor pro konání místního referenda v Praze 10. Nenapadá volební výsledek, ale referendum. V desáté městské části se letos konala již tři všelidová hlasování, žádné však nebylo platné. K poslednímu referendu přišlo jen 15,5 procenta lidí. Voliči odpovídali na pět otázek o privatizaci bytů, budování kamerového systému, opravě silnic a stavbě dvou parkovacích domů. Vyšší účasti nepomohl ani termín shodný s komunálními volbami, které požadoval přípravný výbor referenda. Ten ale chtěl jiné otázky, měly se týkat stavby radnice. Městská část ale místo toho vypsala v září a říjnu referenda tři, s velkým množstvím otázek včetně těch o radnici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek