metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / -1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Odevzdání metropolitního plánu.
Větší foto
Odevzdání metropolitního plánu. | foto: Archiv IPRMetro.cz

Ubylo by parků i míst ve školách

26. června 2018  11:57 Filip Jaroševský Metro.cz
Akademici z České zemědělské univerzity podrobili kritice návrh Metropolitního plánu.

Nový územní plán, který má od roku 2023 určovat pravidla pro zástavbu v hlavním městě, má za sebou první vlnu kritiky. Na popud magistrátu si ho vzali na paškál akademici z České zemědělské univerzity (ČZU) a negativními slovy nešetřili. Návrh takzvaného Metropolitního plánu, který připravil tým Institutu plánování a rozvoje, podle nich nestanovuje dostatečná pevná pravidla pro výstavbu.

Podle Vojtěcha Novotného z ČZU sice návrh umožňuje vznik města v souladu se stanoveným zadáním, jeho tvůrci však nestanovují konkrétní způsob využití lokalit. Místo parku tak podle něj klidně může vzniknout třeba bytový dům. Stačí, když bude kompatibilní s okolím. „Tvůrci si tím znemožnili třeba návrh občanské vybavenosti. Když nevíte, kolik kde bydlí lidí, těžko odhadnete, kolik bude potřeba míst ve školách,“ vysvětluje Novotný, podle kterého je problematická také výšková regulace či ochrana zahrádkových osad.

Do návrhu se tvrdě opřela také náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Ten podle ní připomíná spíše postupy z období socialismu než první republiky. „Pokud by se plán schválil v jeho současné podobě, finální rozhodnutí by se přenesla na stavební úřady, tedy mimo dohled veřejnosti,“ vysvětluje Kolínská.

Institut plánování a rozvoje kritiku odmítl. „Principy Metropolitního plánu jsou naopak velmi prvorepublikové a pravidla pro zastavitelnost jsou přísnější než v současném plánu,“ kontruje mluvčí institutu Marek Vácha.

Zadání plánu schválilo zastupitelstvo v minulém období, veřejné připomínkování dokumentu začne již zítra. Kromě radnic mohou připomínkovat také jednotlivci, firmy či jiné instituce. Mají na to třicet dní.

Metropolitní plán

  • Závěry posudku ČZU odpovídají dle náměstkyně Petry Kolínské připomínkám, které k návrhu chystají městské části.
  • Kolem plánu panovaly spory i v minulosti. Kvůli nim skončil tehdejší šéf IPR Petr Hlaváček a také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Ten se nakonec do týmu vrátil. Příprava však nabrala tříleté zpoždění.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám