metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila

Udržte si svou přirozenou imunitu se správnými vitamíny

  8:20
Urputné kurýrování až ve chvíli, kdy vás zákeřná rýma nebo angína skolí, nebude nejspíš tím ideálním řešením. Preventivní péče o celkové zdraví a psychickou pohodu by měla být zcela automatická. Pokud vás i přesto trápí oslabená imunita, tady je pár tipů a triků, jak ji posílit.

Vemte zdraví do hrsti aneb jaké vitamíny a minerály na imunitu?

Na trhu dnes můžete pořídit mnoho různých doplňků stravy. Různé doplňky mají různé účinky. Zde proto přinášíme seznam vitamínů a minerálů na imunitu.

Vitamín D – Jeden z nejdůležitějších vitamínů spojovaných s imunitním systémem. Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky. Protože si jich ale v zimních měsících moc neužijete, je potřeba suplementovat pomocí doplňků stravy.

Vitamín C – Céčko (nejlépe v lipozomální formě, která je několikanásobně účinnější) dokáže zkrátit dobu nachlazení, má antioxidační účinky a je nezbytné pro kosti, svaly a kůži. Najdeme ho v ovoci a zelenině.

Vitamín E – Éčko může posílit imunitní odpověď na infekce, a také pomáhá chránit před různými nemocemi. Vitamín E můžeme získat například z rostlinných olejů, semínek nebo ořechů.

Omega-3 mastné kyseliny – V zimě je nutné zvýšit přísun omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé vlastnosti a podporují imunitu.

Zinek – Minerál, který ovlivňuje prakticky všechny funkce ve vašem těle. Zinek podporuje produkci imunitních buněk a najdete ho například v hovězím masu nebo luštěninách.

Selen – Tento silný antioxidant snižuje zánětlivost v těle a samozřejmě také přispívá k normální funkci imunitního systému. Konzumací jednoho para ořechu denně získáte potřebnou denní dávku selenu.

Jak posílit imunitu u dětí?

Stejně jako u dospělých je třeba dohlédnout na dostatek spánku, vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Po nemoci je ideální zařadit vitamíny pro děti na podporu imunity. Dobrou volbou bude vitamín C, vitamín D nebo colostrum –⁠ 100% přírodní zdroj biologicky aktivních látek, který má velmi příznivý vliv na organismus i těch nejmenších.

Prevence nad zlato

Prevence je základ, na který byste neměli za žádných okolností zapomínat. Aby váš imunitní systém šlapal jako hodinky, nestačí se pouze nadopovat „zázračnými“ pilulkami. Jde o komplexní péči o svůj organismus. Svatá trojice, bez které se nehnete z místa, je pestrá strava, pravidelný pohyb a dostatek kvalitního spánku.

Mísa plná zdraví

Možná vás to překvapí, ale až 70 procent imunitních buněk se nachází v našich střevech. Co to znamená? Abychom si udrželi spokojené střevo, musíme konzumovat velkou spoustu vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny). Důležité je si pohlídat dostatek bílkovin, které najdete nejen v mase, ale také ve vejcích, tvarohu, řeckém jogurtu, luštěninách nebo v arašídovém másle. Chybu neuděláte ani když sáhnete po medicinálních houbách (reishi, cordyceps, shiitake).

Při péči o imunitní zdraví je dobré myslet i na to, čemu se vyhnout. Konzumace jednoduchých cukrů, pod kterými si můžete představit bílý cukr, různé sladkosti, bílou mouku, džusy, těstoviny, alkohol nebo fast food, negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek vypořádat se se škodlivými bakteriemi. Tuhle sbírku neřestí byste proto měli osekat na minimum.

Sed, leh, dřep, běh

Pohyb posiluje imunitu tím, že pomáhá udržovat tělo v dobré kondici. Obecně se doporučuje alespoň 30 minut denně mírné až středně intenzivní fyzické aktivity, jako je chůze, běh, posilování nebo například jóga. Je to ale na každém z vás. Pravidelný pohyb také může pomoci snížit stres, který má negativní dopad na imunitní systém. Odolný organismus výrazně lépe vzdoruje virům a infekcím. Naopak přehnané cvičení může imunitu oslabit, proto se snažte poslouchat vaše tělo a vždy hledat rovnováhu.

Kvalitní spánek má hloubku

Dostatek hlubokého spánku může mimo jiné pomoci posílit imunitní systém a zlepšit schopnost těla bojovat proti infekcím a nemocem. Jak ho ale docílit? Zkuste chodit spát každý den ve stejný čas, omezte modré světlo alespoň hodinu před usnutím, snažte se mít v ložnici přibližně 20 °C, ne víc a nedávejte si kofein 8 hodin před ulehnutím. Vyzkoušejte tyto tipy a uvidíte, že se to pozitivně podepíše na vašem mentálním výkonu i celkové energii.

Závěrem snad už jen jediné: Při péči o svou psychickou i fyzickou pohodu neusněte na vavřínech.

Hlavní zprávy

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek