metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido

Udržte si svou přirozenou imunitu se správnými vitamíny

  8:20
Urputné kurýrování až ve chvíli, kdy vás zákeřná rýma nebo angína skolí, nebude nejspíš tím ideálním řešením. Preventivní péče o celkové zdraví a psychickou pohodu by měla být zcela automatická. Pokud vás i přesto trápí oslabená imunita, tady je pár tipů a triků, jak ji posílit.

Vemte zdraví do hrsti aneb jaké vitamíny a minerály na imunitu?

Na trhu dnes můžete pořídit mnoho různých doplňků stravy. Různé doplňky mají různé účinky. Zde proto přinášíme seznam vitamínů a minerálů na imunitu.

Vitamín D – Jeden z nejdůležitějších vitamínů spojovaných s imunitním systémem. Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky. Protože si jich ale v zimních měsících moc neužijete, je potřeba suplementovat pomocí doplňků stravy.

Vitamín C – Céčko (nejlépe v lipozomální formě, která je několikanásobně účinnější) dokáže zkrátit dobu nachlazení, má antioxidační účinky a je nezbytné pro kosti, svaly a kůži. Najdeme ho v ovoci a zelenině.

Vitamín E – Éčko může posílit imunitní odpověď na infekce, a také pomáhá chránit před různými nemocemi. Vitamín E můžeme získat například z rostlinných olejů, semínek nebo ořechů.

Omega-3 mastné kyseliny – V zimě je nutné zvýšit přísun omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé vlastnosti a podporují imunitu.

Zinek – Minerál, který ovlivňuje prakticky všechny funkce ve vašem těle. Zinek podporuje produkci imunitních buněk a najdete ho například v hovězím masu nebo luštěninách.

Selen – Tento silný antioxidant snižuje zánětlivost v těle a samozřejmě také přispívá k normální funkci imunitního systému. Konzumací jednoho para ořechu denně získáte potřebnou denní dávku selenu.

Jak posílit imunitu u dětí?

Stejně jako u dospělých je třeba dohlédnout na dostatek spánku, vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Po nemoci je ideální zařadit vitamíny pro děti na podporu imunity. Dobrou volbou bude vitamín C, vitamín D nebo colostrum –⁠ 100% přírodní zdroj biologicky aktivních látek, který má velmi příznivý vliv na organismus i těch nejmenších.

Prevence nad zlato

Prevence je základ, na který byste neměli za žádných okolností zapomínat. Aby váš imunitní systém šlapal jako hodinky, nestačí se pouze nadopovat „zázračnými“ pilulkami. Jde o komplexní péči o svůj organismus. Svatá trojice, bez které se nehnete z místa, je pestrá strava, pravidelný pohyb a dostatek kvalitního spánku.

Mísa plná zdraví

Možná vás to překvapí, ale až 70 procent imunitních buněk se nachází v našich střevech. Co to znamená? Abychom si udrželi spokojené střevo, musíme konzumovat velkou spoustu vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny). Důležité je si pohlídat dostatek bílkovin, které najdete nejen v mase, ale také ve vejcích, tvarohu, řeckém jogurtu, luštěninách nebo v arašídovém másle. Chybu neuděláte ani když sáhnete po medicinálních houbách (reishi, cordyceps, shiitake).

Při péči o imunitní zdraví je dobré myslet i na to, čemu se vyhnout. Konzumace jednoduchých cukrů, pod kterými si můžete představit bílý cukr, různé sladkosti, bílou mouku, džusy, těstoviny, alkohol nebo fast food, negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek vypořádat se se škodlivými bakteriemi. Tuhle sbírku neřestí byste proto měli osekat na minimum.

Sed, leh, dřep, běh

Pohyb posiluje imunitu tím, že pomáhá udržovat tělo v dobré kondici. Obecně se doporučuje alespoň 30 minut denně mírné až středně intenzivní fyzické aktivity, jako je chůze, běh, posilování nebo například jóga. Je to ale na každém z vás. Pravidelný pohyb také může pomoci snížit stres, který má negativní dopad na imunitní systém. Odolný organismus výrazně lépe vzdoruje virům a infekcím. Naopak přehnané cvičení může imunitu oslabit, proto se snažte poslouchat vaše tělo a vždy hledat rovnováhu.

Kvalitní spánek má hloubku

Dostatek hlubokého spánku může mimo jiné pomoci posílit imunitní systém a zlepšit schopnost těla bojovat proti infekcím a nemocem. Jak ho ale docílit? Zkuste chodit spát každý den ve stejný čas, omezte modré světlo alespoň hodinu před usnutím, snažte se mít v ložnici přibližně 20 °C, ne víc a nedávejte si kofein 8 hodin před ulehnutím. Vyzkoušejte tyto tipy a uvidíte, že se to pozitivně podepíše na vašem mentálním výkonu i celkové energii.

Závěrem snad už jen jediné: Při péči o svou psychickou i fyzickou pohodu neusněte na vavřínech.

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek