metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 1 fotografie v galerii
Výprava do Petřínské štoly | foto: Archiv Hornického spolku Praha

Uhlí z Petřína se prodávalo přímo z haldy

  8:51
Když se řekne Petřín, každý si asi představí rozhlednu, lanovku či hvězdárnu. Petřínský vrch je však také oblíbeným cílem fandů hornického řemesla. Je totiž prošpikován osmnácti podzemními štolami. Dovnitř se však dostanou pouze vyvolení.

Pod Petřínem se ukrývají odvodňovací štoly či lomy. „Většina štol je provozně v dobrém stavu. Průběžně zde probíhají drobné opravy, u dvou jsou připravovány náročnější rekonstrukce. Štoly nejsou veřejnosti přístupné, a to zejména z bezpečnostních a legislativních důvodů. Nejsou osvětlené a nelze se tam bezpečně pohybovat bez profesionálního vybavení,“ říká Pavla Češková, jež má správu podzemí na starosti.

Chodby pod Petřínem
Štoly tak ocení a mohou navštívit jen opravdoví nadšenci z oboru geologie, hydrologie, biologie, speleologie, historie či památkové péče. Nedávno se sem podívali také zástupci Hornického spolku, kteří nyní připravují o petřínském podzemí knížku.

„V 19. století se začalo rozvíjet průmyslové podnikání a stoupla poptávka po palivech. Začaly tak vznikat snahy o těžbu přímo v Praze, podle historických pramenů to bylo téměř pět tisíc lomů, dolů, pískoven a cihelen. Na východním svahu Petřína získal povolení k těžbě František Šusta. Uhlí se prodávalo přímo z haldy. Jeden strych uhlí (tedy 93 litrů) nabízel za jeden zlatý a 36 krejcarů. Jeden strych takzvané Schlammkohle, tedy asi uhelného bahna, za jeden zlatý,“ vysvětluje pro deník Metro Jan Zavřel z Hornického spolku Praha.

Uhlobaronem se však Šusta nestal, po čtyřech letech byl nucen těžbu ukončit, neboť jeho štola vedla pod skladem střeliva a pod hradbami města. Šustova uhelná štola je přístupná z kuchyně za budovou dnešního Nebozízku. Právě tato podzemní chodba způsobila později podmáčení terénu, propadání a sesuvy pod petřínskou lanovkou i samotnou restaurací na Nebozízku.

Pod zahradou Kinských
Další štola se nachází na severním okraji horního jezírka v zahradě Kinských, nese název Strahovská a je opatřena zděným portálem se železnými dveřmi. „Jedná se o jednu z nejdelších petřínských štol. Průkopem v délce 287 metrů bylo zachyceno dvacet pramenů určených původně k zásobování Smíchova. Pravděpodobně se však jedná o upravené hornické prospekční dílo Josefa Záhory ze 40. let 19. století,“ doplňuje Zavřel.

Kromě uhlí se pod Petřínem těžily také opuky. Lamači kamene pro ně měli dříve vlastní termíny. „Na Petříně se tak podle nich vyskytovaly měkké spodky, mydláky, kudrnáče, kostky, kulkáče, lupáky, železňáky, plocháče a odkrývka,“ dodává Zavřel.

Ne všechny petřínské podzemní prostory sloužily k těžbě surovin. V rámci projektu odvodnění Petřína vznikla zkušební štola XXII pojmenovaná po speleologovi Vladimíru Vojířovi. „Původní plán počítal s vyražením štoly pod úrovní křídové zvodně a dovrchními vrty mělo dojít k odvodnění. Vrty ale ucpal jíl a kořeny vegetace,“ dodává Zavřel.

Štola XXII byla veřejnosti krátce přístupná zhruba před pěti lety. Proběhla zde výstava fotografií. Projekt byl však ukončen smrtí Vladimíra Vojíře.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy