metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 20 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Pražské cyklojízdy ukazují, že kolo není k zahození. | foto: Aleš Náhlý

Uhni, sesedni, klacek na tebe! Na chodníku chybí tolerance, píší čtenáři

  9:00
Jak se snáší pěší s cyklisty? Své názory si zástupci obou skupin vyříkali na Metro.cz. Podle odborníků chybí na českých ulicích a chodnících tolerance.

Cyklisté nadávají na bezohledné pěší, kteří si to štrádují klidně středem cyklostezky. Chodcům zase vadí kolaři, kteří jezdí po chodníku, přestože je to zakázáno. "Když jdu po pěší zóně a třicet centimetrů vedle mě se prožene cyklista čtyřicítkou a kličkuje mezi chodci, vždy lituju, že sebou nemám klacek, abych mu ho strčil do předního kola,“ píše v diskusi na Metro.cz čtenář Čech.

Chybí tolerance

Také cyklisté ale o chodcích zrovna nepějí ódy. "Na celé šířce náplavky u Rašínova nábřeží se podařilo vybudovat dvě uzounké cestičky označené piktogramy bicyklu. V každé civilizované zemi by to bylo chápáno jako stezka pro cyklisty a žádný chodec by tam nevstoupil,“ naráží čtenář Jiří Tichý, na ohleduplnost českých pěší.

To že si spolu kolaři s chodci často příliš nerozumí, potvrzují i odborníci přes cyklistiku. "Vzájemná tolerance u nás zatím příliš nefunguje," uznává specialistka z Centra dopravního výzkumu Radka Žáková.

Chodci versus cyklisté

Co jste nám napsali:

  • "Pokud by pravidla dodržovali všichni, byla by pohoda. Mezi všemi se najde pitomec.“ píše čtenář Kocour.
  • "Každý cyklista musí na chodníku, zastávce či přechodu sesednou. Na tom není nic složitého,“ píše čtenář s přezdívkou Chodec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek