metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Festival Týden umění
Větší foto
Festival Týden umění | foto: ArchivMetro.cz

Ukážou umění. Praha není jen pivo a holky

22. dubna 2018  19:29 Marek Hýř Metro.cz
Nový festival zve příští týden na sto vernisáží, setkání s umělci i komentované prohlídky. Většina akcí je zdarma.

Týden umění, který potrvá od pondělí do neděle, je novou kulturní akcí, do které se zapojí přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým muzeem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory i komerční galerie a ­aukční síně.

Akce chce Prahu ukázat v­ lepším světle. „Domnívám se, že je nutné cíleně a promyšleně měnit image Prahy, která se bohužel zavedla hlavně jako destinace, kam se jezdí za holkami a levným pivem,“ říká Mária Gálová, ředitelka aukční síně Dorotheum. Také tato galerie se do festivalu zapojí.

Podle Gálové musí metropole zlepšit svou pověst. „Historické centrum a jeho atmosféra jsou neopakovatelné, nicméně v konkurenci s jinými metropolemi Praha nabízí pramálo toho, kvůli čemu se vyplácí vracet a co přitáhne kultivovaného návštěvníka,“ říká Gálová a dodává, že právě proto festival vznikl.

„Smyslem Týdne umění je propagace galerií a zviditelnění široké škály jejich doprovodných programů. Věříme, že si návštěvníci odnesou příjemné zážitky, a přispějeme tak ke zvýšení zájmu o výtvarné umění v budoucnu,“ doufá zástupce generálního partnera festivalu PPF Art, Jan Řehák.

Atmosféru festivalu umocní fakt, že v posledním dubnovém týdnu se v Praze uskuteční ještě tři další spřízněné akce, které propojují kulturní instituce napříč žánry. Ve čtvrtek proběhne festival Máme otevřeno, jehož se účastní několik desítek galerií, divadel a knihkupectví na Praze 7.

V sobotu se koná festival Open Square, propojující kulturní a vzdělávací instituce v okolí Palachova náměstí. Ve dnech 27. až 29. dubna bude navíc probíhat druhý pražský Gallery Weekend, jehož se účastní několik desítek soukromých galerií po celém městě.

Výběr akcí

  • Zájemci mohou navštívit například vernisáž výstavy obrazů Hynka Martince (Cesta na Island) v Národní galerii, vernisáž výstavy umělkyně Denisy Lehocké (2018) v galerii Futura či výroční výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
  • Zaujmout mohou i komentované prohlídky výstav Josefa Koudelky, Jana Zrzavého, Marie Lassnig nebo výstavy připomínající sto let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho.
  • Plánované semináře a setkání v Národní galerii, Museu Kampa a Ville Pellé dají návštěvníkům nahlédnout do produkčního pozadí přípravy výstav.
  • Více na Tydenumeni.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám