metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Festival Týden umění
Větší foto
Festival Týden umění | foto: ArchivMetro.cz

Ukážou umění. Praha není jen pivo a holky

22. dubna 2018  19:29 Marek Hýř Metro.cz
Nový festival zve příští týden na sto vernisáží, setkání s umělci i komentované prohlídky. Většina akcí je zdarma.

Týden umění, který potrvá od pondělí do neděle, je novou kulturní akcí, do které se zapojí přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým muzeem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory i komerční galerie a ­aukční síně.

Akce chce Prahu ukázat v­ lepším světle. „Domnívám se, že je nutné cíleně a promyšleně měnit image Prahy, která se bohužel zavedla hlavně jako destinace, kam se jezdí za holkami a levným pivem,“ říká Mária Gálová, ředitelka aukční síně Dorotheum. Také tato galerie se do festivalu zapojí.

Podle Gálové musí metropole zlepšit svou pověst. „Historické centrum a jeho atmosféra jsou neopakovatelné, nicméně v konkurenci s jinými metropolemi Praha nabízí pramálo toho, kvůli čemu se vyplácí vracet a co přitáhne kultivovaného návštěvníka,“ říká Gálová a dodává, že právě proto festival vznikl.

„Smyslem Týdne umění je propagace galerií a zviditelnění široké škály jejich doprovodných programů. Věříme, že si návštěvníci odnesou příjemné zážitky, a přispějeme tak ke zvýšení zájmu o výtvarné umění v budoucnu,“ doufá zástupce generálního partnera festivalu PPF Art, Jan Řehák.

Atmosféru festivalu umocní fakt, že v posledním dubnovém týdnu se v Praze uskuteční ještě tři další spřízněné akce, které propojují kulturní instituce napříč žánry. Ve čtvrtek proběhne festival Máme otevřeno, jehož se účastní několik desítek galerií, divadel a knihkupectví na Praze 7.

V sobotu se koná festival Open Square, propojující kulturní a vzdělávací instituce v okolí Palachova náměstí. Ve dnech 27. až 29. dubna bude navíc probíhat druhý pražský Gallery Weekend, jehož se účastní několik desítek soukromých galerií po celém městě.

Výběr akcí

  • Zájemci mohou navštívit například vernisáž výstavy obrazů Hynka Martince (Cesta na Island) v Národní galerii, vernisáž výstavy umělkyně Denisy Lehocké (2018) v galerii Futura či výroční výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
  • Zaujmout mohou i komentované prohlídky výstav Josefa Koudelky, Jana Zrzavého, Marie Lassnig nebo výstavy připomínající sto let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho.
  • Plánované semináře a setkání v Národní galerii, Museu Kampa a Ville Pellé dají návštěvníkům nahlédnout do produkčního pozadí přípravy výstav.
  • Více na Tydenumeni.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám