metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Klinika | foto: Marek Sivák

Uklidili jste, opravili jste a teď zmizte. Žižkovská Klinika přechází pod GIBS

  11:28,  aktualizováno  11:40
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který spravuje polikliniku v Praze 3, předá v příštích dnech budovu Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). „Sociální centrum, které v objektu několik týdnů působí, tak bude muset budovu opustit a vrátit ji státu. Skončí mu totiž nedávno dojednaná nájemní smlouva,“ řekl dnes mluvčí úřadu Pavel Hortig. Cestu k převodu objektu a tím pádem i konec centra minulý týden otevřela vláda.

„V současné době se připravuje převod na GIBS, je to otázka několika dnů,“ uvedl Hortig. Přesné datum říci nedokázal. Zástupci občanské iniciativy podle něj nyní mají možnost dohodnout se na dalším setrvání s GIBS. Ta se ale již dříve vyjádřila, že je v objektu nechce. „Je zbytečné předjímat další vývoj, když nemáme budovu ještě ani převedenou,“ uvedl Jan Melša z GIBS. „Jsme bezpečnostní sbor, podstata naší činnosti vylučuje sdílet jeden objekt s jinými subjekty,“ doplnil.

Budova bude v rukou státu nadále chátrat, zlobí se aktivisté

Kolem opuštěného areálu v Jeseniově ulici na Žižkově se vedou bouřlivé debaty už několik měsíců. Státem vlastněný objekt, který obývali bezdomovci, loni obsadili squatteři, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Aktivisty poté vyvedla policie. Na podporu iniciativy se sešly stovky lidí.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových po nedávné intervenci ministra financí Andreje Babiše budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Trvat měla do doby převodu na GIBS, nejdéle však rok. Vláda minulý týden na návrh ministerstva financí zrušila privatizaci areálu a otevřela tak cestu k převodu na GIBS. „Situaci považujeme za velmi zmatečnou,“ tvrdí Anna Hausmerová z iniciativy Klinika. „Stát vypsal výběrové řízení na projekt, který jsme neměli možnost ani zrealizovat,“ uvedla. Jednání s úřadem i s GIBS zatím podle ní selhala. Vzdát se ale nehodlá. „Chceme tlačit na politiky, protože v rukou státu zůstane budova nadále opuštěná a chátrající,“ tvrdí.

Centrum pro sousedy i chudé

  • Autonomní sociální centrum Klinika mělo podle projektu začít plně pracovat přibližně na začátku května.
  • Zatím pracuje v omezeném režimu, konají se tu například pravidelná sousedská setkání.
  • Organizátoři počítali s vybudováním kavárny, jídelny, cyklodílny, kina, komunitní zahrady a sociální a právní poradny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek