metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Úkoly pro primátora. Popohnat okruh i více dostupných bytů

9. října 2018  15:37 Filip Jaroševský Metro.cz
Pětici největších výzev pro nového lídra hlavního města připravil deník Metro.

Je dobojováno a teď je čas začít makat. Ať už se stane novým pražským primátorem kdokoliv, v následujících měsících a letech to nebude mít vůbec jednoduché. Po jeho předchůdcích totiž zůstala řada věcí, které je třeba dotáhnout, nebo je začít dělat znovu a lépe. Deník Metro připravil pětici těch nejpalčivějších úkolů, které na nového pražského muže číslo jedna čekají.

1. Dostavba okruhu
Hlavním tématem předvolebního boje byla především chuť a vůle potenciálních primátorů dotáhnout klíčové dopravní stavby v metropoli. Tou bezpochyby nejdůležitější je společně s plánovanou trasou metra D především dostavba Městského okruhu. Diskuse o vedení trasy způsobila v minulosti rozkol v bývalé vládnoucí koalici. ANO a ČSSD prosazovaly variantu pokračovat tunelovým komplexem Vlasta z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol s několika tunely. Trojkoalice chtěla dopravu vést po již existujících trasách. Stavba dle optimistů započne nejdříve za šest let. Zda nebudou schvalovací proces zdržovat hádky na magistrátu, může primátor výrazně ovlivnit.

2. Co bude s mosty?
Spory o osud klíčových mostů v metropoli v posledním roce neunikly žádnému z Pražanů. Ačkoliv odborníci opakovaně vedení města varovali, že je téměř 150 pražských mostů ve špatném technickém stavu, první kroky k nápravě začalo konat až po pádů trojské lávky v prosinci loňského roku. Půjde nějak opravit Libeňák? Co bude s železničním mostem, jehož absence by ochromila vlakovou dopravu? Opravdu propojí Podolí a Smíchov nový Dvorecký za miliardu korun? To jsou otázky, se kterými si bude nový primátor v následujících měsících bezpochyby lámat hlavu.

3. Kde se bude bydlet?
Výstavba dostupnějšího bydlení byla dalším velmi diskutovaným tématem proběhnuvších voleb. V tomto ohledu město podnikalo výrazné kroky již v předchozích měsících. Jednak probíhala diskuse o regulaci sdíleného bydlení Airbnb v hlavním městě, především se však začala vytipovávat místa, kam by se obecní byty případně vešly. Město si také rozvázalo ruce tím, že v případě výstavby již nemusí dodržovat přísné nároky na oslunění bytů. Opravdu se v metropoli jednou zaplní všechny nepotřebné brownfieldy a zároveň zde neubude příliš zeleně?

4. Dohled nad hladkým průběhem oprav v ulicích
Zejména letos v létě Prahu ochromila celá řada uzavírek. Ať už šlo o Žižkov, Běchovice, či centrum metropole, Pražané nesli dlouhé kolony tramvají, autobusů i aut s velkou nelibostí. Město se nyní snaží, alespoň co se týče své prezentace navenek, pracovat především na informovanosti Pražanů na internetu. Sestavilo také tým, který by měl opravy lépe koordinovat. Příští rok, kdy se po zimě opravy opět naplno rozběhnou, však bude mít poslední slovo již nový primátor.

Praha v ulicích potřebuje vyřešit také jednodušší systém parkování. Zlepšit a sjednotit by se v budoucnu měl také informační a navigační systém včetně cedulí, rozcestníků a dalších klíčových orientačních prvků.

5. Taxikáři a Uber
Troubící protestní kolony na magistrále, taxíky kroužící kolem budovy magistrátu, medializovaná jednání s nespokojenými řidiči i platformami typu Uber. To jsou momenty, které si budeme nejspíš navždy spojovat s předchůdkyní nového primátora Adrianou Krnáčovou. Po podepsání memoranda s Uberem, jenž se zavázal ke garanci cen pro zákazníky i k doplnění živnostenských oprávnění u svých řidičů, se zdá, že taxikáři složili zbraně. Jakékoliv další konflikty bude však řešit již nový primátor.

Výzva čtenářům
Souhlasíte s pěticí úkolů, které deník Metro vybral? Napadají vás důležitější věci, kterými by se měl nový primátor v Praze zabývat? Podělte se s námi o své postřehy. Problém vyfotografujte a zašlete nám jej na mms@metro.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám