metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido
Demonstrace na Václavském náměstí na podporu protestujících Ukrajinců | foto: ČTK

Ukrajinci, kteří žijí v Česku, shánějí pomoc pro protivládní demonstranty

  14:42
Ukrajinci, kteří žijí dlouhodobě v Praze, shání pomoc na podporu protivládních demonstrantů na Ukrajině. Organizují sbírky peněz i materiální pomoci. Pro tamní novináře a lékaře, kteří demonstrantům pomáhají, chtějí nakoupit neprůstřelné vesty, shání léky nebo teplé oblečení. Řekla to jedna z organizátorek pomoci. Na podporu ukrajinských demonstrací se bude v Praze konat několik shromáždění. Ukrajinci také vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby se k situaci na Ukrajině jednoznačně vyjádřil.

Demonstrace na Ukrajině nabraly na intenzitě v posledních dnech. Situace především v Kyjevě připomíná bojovou zónu, nepokoje se ale lavinovitě šíří po celé zemi. Střety si vyžádaly několik obětí, podle opozice minimálně dva muži byli zastřeleni ostřelovači. Střety pokračují i dnes, a to především v regionálních centrech západní Ukrajiny.

Podle opozice policisté používají gumové projektily. Ukrajinci žijící v Česku proto chtějí alespoň pro novináře a zasahující lékaře koupit neprůstřelné vesty. Na Ukrajině prý nejsou téměř k dostání, protože byly uzavřeny obchody se zbraněmi. Zároveň shání léky, defibrilátory, přenosné EKG, obvazový materiál nebo teplé oblečení jako rukavice a čepice, ale také ochranné pomůcky na kolena nebo lokty. Shání také peníze, protože opozici vláda zablokovala účty, na které posílali peníze příznivci ze zahraničí.

Na podporu Ukrajinců se bude v Praze demonstrovat

Podporu organizují především po sociálních sítích, například na Facebooku vznikla skupina EuroMaidan in Prague. Na nich se také svolávají na dnešní akci na Malostranském náměstí, kde chtějí automobilovým průvodem s vlajkami poukázat na napjatou ukrajinskou situaci.

Další shromáždění je naplánováno na neděli, kdy má smuteční průvod projít od kostela sv. Klimenta na Starém Městě na Staroměstské náměstí. Připomenout má oběti, které si demonstrace v Kyjevě dosud vyžádaly. Kvůli dramatické situaci na Ukrajině nechali v minulých dnech někteří faráři znít zvony kostelů. Za jejich zvuku se modlili za odvrácení krveprolití. Demonstrace na Ukrajině vyvolalo rozhodnutí představitelů státu nepodepsat přístupové listiny k Evropské unii. Nejprve měli pokojnou formu, postupně přerostly ve střety s policií.

Schwarzenberg dostane poděkování

Předsedkyně Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny Olga Mandová podle informací vyzvala v dopise Sobotku, aby "nezůstal lhostejný k dění nedaleko od našich hranic" a jednoznačně se k situaci vyjádřil.

Ukrajinci žijící v Česku zároveň připravili petici, ve které vyzývají prezidenta Miloše Zemana, aby upustil od pozvání ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Naopak bývalému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který demonstranty dlouhodobě podporuje, chtějí poslat děkovný dopis.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek