metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Další 4 fotografie v galerii
V Česku je víc než 100 tisíc ukrajinských dětí. Kolem 54 tisíc jsou děti školou povinné. Třetina z nich už navštěvuje naše školy. | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Ukrajinské děti jsou rozhodně evropské. Chovají se stejně jako ty naše

  5:53
Chraň se kdo můžeš! Někteří politici varují před začleněním uprchlíků do české společnosti. Podle nich jsou jiní než Češi a představují pro naši zemi nebezpečí.

Zůstanou u nás, nebo se vrátí do své vlasti? „Pokud trvá konflikt dlouho, ze zahraničních zkušeností víme, že většina uprchlíků zůstane v zemi, kam původně přišli jen na čas,“ vysvětluje pro deník Metro Jan Mušuta, ředitel odboru řízení a podpory regionálního školství ministerstva školství.

České vysvědčení bude platit i na Ukrajině
Také proto tento resort vytváří podmínky, aby se většina ukrajinských dětí a studentů zapojila do výuky. Týká se to intenzivních kurzů češtiny, třeba i v rámci dočasných integračních, čistě ukrajinských kolektivů. „Momentálně už najdete v českých školách třicet procent ze všech školou povinných dětí z Ukrajiny, které u nás jsou, je to podstatně víc než například ve Francii, kam chodí přibližně jen desetina uprchlíků,“ konstatuje Mušuta z ministerstva.

Pokud umožní situace návrat uprchlíků zpět do vlasti, existuje dohoda mezi naším a ukrajinským ministerstvem, aby české známkování a vysvědčení, které ukrajinské děti obdrží během azylového pobytu, platily také u nich.

Jsou jiní, pozor na ně, varuje exprezident Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus a šéf jeho institutu Jiří Weigel nedávno varovali před začleňováním ukrajinských běženců do českého prostředí. „Dnešní ukrajinská společnost, její tradice i způsob života jsou od našich značně odlišné,“ uvedli oba v Lidových novinách. Neměli ale k dispozici čerstvý průzkum, který vypracovala Univerzita Palackého v Olomouci v rámci spolupráce s  UNICEF. Studie žádné markantní odlišnosti nenašla.

Stravují se zdravěji

  • V něčem jsou ukrajinské děti a mládež nad průměrem Evropy i Česka.
  • V porovnání s Českem klesl od roku 2002 na Ukrajině podíl dívek, které kouří. 
  • V konzumaci ovoce a zeleniny předstihují děti a mládež Ukrajiny české a evropské vrstevníky.
  • Za dvacet let se počet ukrajinských dětí spokojených se svým životem přiblížil evropskému průměru, ten je 83 procent.

Rodiny jsou soudržnější
„V rámci dlouhodobé mezinárodní studie sledujeme i české děti a na základě studie zaměřené na ty ukrajinské můžeme konstatovat, že jejich životní styl se zcela podobá stylu našich dětí,“ říká Michal Kalman, hlavní řešitel studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) z olomoucké univerzity. V něčem se přirozeně liší. A v lecčems bychom se mohli učit.

Například alespoň jednou denně se sejdou ukrajinské děti u jednoho stolu s celou rodinou, týká se to třiasedmdesáti procent z nich. V Česku se to týká jen třiceti procent. Evropský průměr je kolem padesáti procent. „Rodinná soudržnost je v ukrajinských rodinách znatelně vyšší,“ dodává Michal Kalman z Olomouce.

Jeden populační ročník navíc

  • Devadesát dní od chvíle, kdy dorazily do Česka, mají ukrajinské děti na to, aby začaly navštěvovat české školy.
  • Do Česka jich zatím dorazilo 104 tisíc. Je to přibližně jeden český populační ročník, 54 tisíc z nich jsou děti školou povinné.

Ukrajinské děti konzumují mnohem víc zeleniny. Pokud s radostí odchází každý den do školy asi desetina českých dětí, těch ukrajinských je třikrát víc. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek