metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Další 4 fotografie v galerii
V Česku je víc než 100 tisíc ukrajinských dětí. Kolem 54 tisíc jsou děti školou povinné. Třetina z nich už navštěvuje naše školy. | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Ukrajinské děti jsou rozhodně evropské. Chovají se stejně jako ty naše

  5:53
Chraň se kdo můžeš! Někteří politici varují před začleněním uprchlíků do české společnosti. Podle nich jsou jiní než Češi a představují pro naši zemi nebezpečí.

Zůstanou u nás, nebo se vrátí do své vlasti? „Pokud trvá konflikt dlouho, ze zahraničních zkušeností víme, že většina uprchlíků zůstane v zemi, kam původně přišli jen na čas,“ vysvětluje pro deník Metro Jan Mušuta, ředitel odboru řízení a podpory regionálního školství ministerstva školství.

České vysvědčení bude platit i na Ukrajině
Také proto tento resort vytváří podmínky, aby se většina ukrajinských dětí a studentů zapojila do výuky. Týká se to intenzivních kurzů češtiny, třeba i v rámci dočasných integračních, čistě ukrajinských kolektivů. „Momentálně už najdete v českých školách třicet procent ze všech školou povinných dětí z Ukrajiny, které u nás jsou, je to podstatně víc než například ve Francii, kam chodí přibližně jen desetina uprchlíků,“ konstatuje Mušuta z ministerstva.

Pokud umožní situace návrat uprchlíků zpět do vlasti, existuje dohoda mezi naším a ukrajinským ministerstvem, aby české známkování a vysvědčení, které ukrajinské děti obdrží během azylového pobytu, platily také u nich.

Jsou jiní, pozor na ně, varuje exprezident Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus a šéf jeho institutu Jiří Weigel nedávno varovali před začleňováním ukrajinských běženců do českého prostředí. „Dnešní ukrajinská společnost, její tradice i způsob života jsou od našich značně odlišné,“ uvedli oba v Lidových novinách. Neměli ale k dispozici čerstvý průzkum, který vypracovala Univerzita Palackého v Olomouci v rámci spolupráce s  UNICEF. Studie žádné markantní odlišnosti nenašla.

Stravují se zdravěji

  • V něčem jsou ukrajinské děti a mládež nad průměrem Evropy i Česka.
  • V porovnání s Českem klesl od roku 2002 na Ukrajině podíl dívek, které kouří. 
  • V konzumaci ovoce a zeleniny předstihují děti a mládež Ukrajiny české a evropské vrstevníky.
  • Za dvacet let se počet ukrajinských dětí spokojených se svým životem přiblížil evropskému průměru, ten je 83 procent.

Rodiny jsou soudržnější
„V rámci dlouhodobé mezinárodní studie sledujeme i české děti a na základě studie zaměřené na ty ukrajinské můžeme konstatovat, že jejich životní styl se zcela podobá stylu našich dětí,“ říká Michal Kalman, hlavní řešitel studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) z olomoucké univerzity. V něčem se přirozeně liší. A v lecčems bychom se mohli učit.

Například alespoň jednou denně se sejdou ukrajinské děti u jednoho stolu s celou rodinou, týká se to třiasedmdesáti procent z nich. V Česku se to týká jen třiceti procent. Evropský průměr je kolem padesáti procent. „Rodinná soudržnost je v ukrajinských rodinách znatelně vyšší,“ dodává Michal Kalman z Olomouce.

Jeden populační ročník navíc

  • Devadesát dní od chvíle, kdy dorazily do Česka, mají ukrajinské děti na to, aby začaly navštěvovat české školy.
  • Do Česka jich zatím dorazilo 104 tisíc. Je to přibližně jeden český populační ročník, 54 tisíc z nich jsou děti školou povinné.

Ukrajinské děti konzumují mnohem víc zeleniny. Pokud s radostí odchází každý den do školy asi desetina českých dětí, těch ukrajinských je třikrát víc. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek