metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Ukrajinské vědce podpoří partnerství s Nadací Průlomové ceny (Breakthrough Prize Foundation)

  14:15
San Francisco 23. listopadu 2022 (PROTEXT/PRNewswire) - Ukrajinským vědcům, kteří uprchli před válkou s Ruskem nebo ztratili možnost pracovat kvůli zničení svého působiště, podají pomocnou ruku jejich australští kolegové.

Dnes oznámená pomoc bude mít podobu daru ve výši 800.000 australských dolarů, který Australské akademii věd poskytne Nadace Průlomové ceny.

Dar podpoří iniciativy, mezi něž patří např.:

• navázání dlouhodobé výzkumné spolupráce mezi ukrajinskými a australskými vědci se zaměřením na začínající a středně pokročilé výzkumné pracovníky (může se jednat o krátkodobé návštěvy australských výzkumných pracovišť s cílem navázat kontakty, které přetrvají i po skončení války);

• poskytnutí přístupu ukrajinským vědcům ke špičkové australské vědecké a výzkumné infrastruktuře a zařízením, jako jsou superpočítačové programy, synchrotrony a teleskopy, či zařízení NCRIS;

• možnost zasílat data a vzorky k analýze do australských výzkumných zařízení, přičemž výsledky budou předány zpět ukrajinským výzkumným ústavům.

Veškeré úsilí na pomoc ukrajinským vědcům se bude řídit desetibodovým akčním plánem, který má za cíl zajistit opatření zaměřená na obnovu moderního a globálně integrovaného systému vědy a výzkumu na Ukrajině.

Prezident Australské akademie věd profesor Chennupati Jagadish uvedl, že Akademie stojí na straně ukrajinského lidu a jeho vědeckých pracovníků ve vlasti i v exilu.

„Válka zničila značné množství ukrajinských výzkumných ústavů a univerzit. Tuto iniciativu považujeme za jeden z nejúčinnějších způsobů, jakými může Austrálie ukrajinskou vědeckou komunitu podpořit," řekl profesor Jagadish.

„Nová iniciativa bude představovat oboustranně výhodné partnerství a obousměrnou výměnu znalostí mezi australskými a ukrajinskými vědci."

„Děkujeme Nadaci Průlomové ceny za její štědrý dar a stálou podporu ukrajinských vědců."

Iniciativa je součástí celosvětového hnutí na podporu vědců z Ukrajiny a doplní již probíhající aktivity dalších zemí, jako jsou Spojené státy, Polsko a Dánsko. Ty přijaly především ukrajinské vědkyně, které uprchly ze své vlasti.

Australská akademie věd je rovněž členem koordinačního výboru národních akademií společně s Národní akademií věd (USA), Polskou akademií věd a Národní akademií věd Ukrajiny.

„Je velmi povzbudivé sledovat, jak se vědecká komunita napříč kontinenty spojuje, aby podpořila ukrajinské vědce a jejich výzkum," říká zakladatel Nadace Průlomové ceny Yuri Milner. „Děkuji Australské akademii věd za její příspěvek k tomuto celosvětovému úsilí."

Australská akademie věd je sdružením 590 předních australských vědců. Poskytuje nezávislé vědecké poradenství, podporuje mezinárodní vědeckou angažovanost, šíří osvětu a porozumění vědě a propaguje, oslavuje a podporuje vynikající výsledky australské vědy.

Nadace Průlomové ceny je nezisková organizace, která si klade za cíl oceňovat skvělé světové vědce, podporovat špičkový výzkum a pomáhat vytvářet kulturu poznání, v níž se všichni, zejména příští generace, mohou inspirovat velkými otázkami vědy. Průlomová cena, známá také jako „vědecký Oscar", vyznamenává nejlepší světové vědce v oblastech věd o živé přírodě, základní fyziky a matematiky. Každá cena je spojena s odměnou ve výši 3 milionů dolarů. Cena „Výzva pro mladé" (Breakthrough Junior Challenge) je každoroční studentská soutěž videonahrávek, která má podpořit kreativní uvažování o vědě.

Kontakt: Chennupati Jagadish – Dan Wheelahan: media@science.org.au – +61 488 766 010, Janet Wootten – Jwootten@Rubenstein.com – 212-843-8024

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek